sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Πρόκριση ψυχολογίας στη Νέα Σμύρνη

Χρειάστηκαν 120′ αγώνα και μία γκολάρα του Άντμιρ Μπαΐροβιτς για να πάρει ο Παναιτωλικός μία ιστορική πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος. 1-1 το τελικό σκορ με τον Πανιώνιο να ισοφαρίζει στο 119′, ωστόσο η ομάδα του Χάβου πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση και μία καλή… δόση ψυχολογίας ενόψει Λαμίας! Δύο δοκάρια ο Παναιτωλικός στο πρώτο ημίχρονο.

Ντεμπούτο για τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα του Παναιτωλικού, Ρόσα και Άλβαρεζ. Σε γνώριμη διάταξη 4-2-3-1, ο Κνετ ξεκίνησε στο τέρμα, με τους Κέβιν, Σιέστεντ, Γιοβάνοβιτς και Σανιά στην άμυνα. Ο Τσιγγάρας με τον Ντάλσιο βρέθηκαν στο χώρο του κέντρου, έχοντας τον Άλβαρεζ μπροστά τους. Ο Ντουάρτε και ο Φάρλει Ρόσα στα δύο άκρα της επίθεσης ενώ ως «αιχμή του δόρατος» επιλέχθηκε ο αρχηγός, Χόρχε Ντίας.

Ο Παναιτωλικός μπήκε νωθρά στο γήπεδο, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να έχει την υπεροχή. Στο 2′ κεφαλιά του Παπαγεωργίου πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο απανωτά κόρνερ, δίχως να τα εκμεταλλευτούν. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο ο Παναιτωλικός ισορρόπησε και στο 8′, μετά από κόρνερ του Άλβαρεζ, ο Σίεστεντ με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο του Κότνικ. Στην εξέλιξη της ίδιας φάσης, Γιοβάνοβιτς και Ντουάρτε δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Στο 17′, μετά από ωραία ενέργεια και σουτ του Φάρλει, ο Παναιτωλικός είχε νέο δοκάρι. Η τριπλέτα Φάρλει-Άλβαρεζ-Ντίαζ συνεργαζόταν εξαιρετικά και δημιούργησε καλές αξιώσεις για γκολ και στο 24′. Στο 28′, μετά από όμορφη σέντρα του Σανιά, ο Ντουάρτε δεν μπόρεσε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση. Ο Πανιώνιος «απάντησε» ένα λεπτό μετά με τον Εμμανουηλίδη. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να επιδίδονται σε σκληρά μαρκαρίσματα και συνεχόμενα φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυναμικά, περιορίζοντας τους γηπεδούχους στο δικό τους μισό. Καλή σέντρα σουτ του Σανιά στο 50′ έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ ο Κότνικ. Στο 58′, από κόρνερ ο Σιέστεντ είχε νέα καλή στιγμή με το σουτ του να καταλήγει στις κόντρες. Ο ρυθμός από το 60′ έπεσε σημαντικά, με τον Χάβο να ρίχνει στη «μάχη» Τζανακάκη, Μπαΐροβιτς και Μιμίτο. Ο Πανιώνιος πήρε την πρωτοβουλία και είχε κάποιες καλές στιγμές στο «ανοιχτό» γήπεδο, με τον Κνετ να δηλώνει «παρών» σε σουτ του Μιλόγεβιτς, στο 73′. Μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βρουν το γκολ, δίχως να έχουν ωστόσο «κλασσικές» ευκαιρίες και απειλώντας κυρίως από στημένα.

Η παράταση ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να κυριαρχεί, ωστόσο η κούραση που άρχισε να κάνει την εμφάνισή της, δυσκόλευε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Ο Κνετ έκανε δύο σημαντικές επεμβάσεις, ενώ γκολ του Μπαΐροβιτς, από πολύ οριακή θέση ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 96′. Ο Χάβος αξιοποίησε και την τέταρτη αλλαγή του, βάζοντας τον Φυτόπουλο αντί του Ρόσα. Κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς στο 102′ μπλόκαρε ο Κότνικ. Η κόπωση κατέβαλλε για τα καλά τις δύο ομάδες, με το παιχνίδι να φτάνει στο 116′. Μετά από φάουλ που κέρδισε ο Μιμίτο για χέρι έξω από την περιοχή, ο Μπαΐροβιτς σκόραρε με άψογη απευθείας εκτέλεση για το 0-1. Ο Πανιώνιος απάντησε στο 119′ με τον Ντομίνγκες να σκοράρει από…. στατική φάση με κεφαλιά. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Παναιτωλικός «κράτησε» το 1-1 και κατόρθωσε να πάρει μία ιστορική πρόκριση-ένεση ψυχολογίας.

Φοβερό ντεμπούτο από Φάρλει και Άλβαρεζ. Αμφότεροι έδειξαν να έχουν καλά «πόδια», είτε από απόσταση, είτε από στατικές φάσεις. Ειδικά ο Φάρλει κινούσε όλα τα «νήματα» μεσοεπιθετικά.

Από το 8′ μέχρι και το 30′ ο Παναιτωλικός έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο επιθετικά και δικαιούταν να είχε σκοράρει.

Πολύ ενθαρρυντικές παρουσίες από Γιοβάνοβιτς και Σιέστεντ στο κέντρο της άμυνας. Ηγετική εμφάνιση από τον αρχηγό, σε μεγάλο μέρος του αγώνα, Τσιγγάρα.

Συγκλονιστική η κίνηση κατάθεσης τριαντάφυλλων στη θύρα των «Πανθήρων» εις μνήμην της Ρενάτας. Καλό παράδεισο να έχει η κοπέλα…

Η εκτέλεση φάουλ του Μπαΐροβιτς. Το έκανε με τον Καραϊσκάκη, το έκανε και σήμερα.

Η μετατόπιση του Σανιά στα αριστερά της άμυνας, τη στιγμή που ο Τζανακάκης μπορεί να αγωνιστεί από αυτή την πλευρά με μεγαλύτερη άνεση, δημιούργησε κάποιες επικίνδυνες στιγμές για την άμυνα του Παναιτωλικού στην επανάληψη.

Το διάστημα 65′-90′ τα «καναρίνια» λόγω και των αλλαγών «έκατσαν». Ο Πανιώνιος θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά.

Γκολ από στατική φάση για μία ακόμη φορά δέχθηκε ο Παναιτωλικός. Η ανάγκη για απόκτηση υψηλόσωμου αμυντικού δείχνει να γίνεται επιτακτικότερη φορά με τη φορά.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Πανιωνίου να παίζουν σκληρά και να δέχονται αρκετές κίτρινες κάρτες. Στο πρώτο ημίχρονο έλειψε η κρίσιμη φάση, ωστόσο όπου χρειάστηκε, οι αποφάσεις βοηθών και ρέφερι ήταν σωστές. Ομοίως και στην επανάληψη, με τον πειθαρχικό έλεγχο να είναι σωστός. Ακυρωθέν γκολ του Μπαΐροβιτς από οριακή θέση, ενώ αρκετά φάουλ στα τέλη της αναμέτρησης υπέρ των γηπεδούχων κατεγράφησαν επίσης.

Ράσμους Σιέστεντ. Απροσπέλαστος, ήταν παντού στο γήπεδο, είχε ευκαιρία να σκοράρει και κατέγραψε την κορυφαία του εμφάνιση με τη φανέλα του Παναιτωλικού. Η θέση του στόπερ του «πάει» πολύ, αποδίδει εξαιρετικά εκεί και καλό θα ήταν να… μονιμοποιηθεί.

Ο Παναιτωλικός είχε κατά διαστήματα φοβερές στιγμές και θα μπορούσε να είχε πάρει μία επαγγελματική νίκη από το πρώτο ημίχρονο, αν δεν στεκόταν για πολλοστή φορά φέτος άτυχος. Η ομάδα του Μάκη Χάβου διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε ίδια σταθερότητα. Κόπωση και αλλαγές δεδομένα «χάλασαν» το ματς, ωστόσο η ομάδα βρήκε τον τρόπο να σκοράρει, έστω κι αν καρδιοχτύπησε αμέσως. Πρόκριση ψυχολογίας, με το ματς του Σαββάτου να είναι όλη η σεζόν…