Πολύ σκληρή για να… πεθάνει η ΑΕΛ! (2-2)

Ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με 2-0 (οφσάιντ το δεύτερο γκολ) στο ημίχρονο, αλλά η ΑΕΛ βρήκε απαντήσεις με τον Φατιόν στο β’ μέρος, βάζοντας έναν σημαντικό βαθμό στο… σακούλι (2-2).
Η ΑΕΛ με τεράστια ψυχικά αποθέματα στην επανάληψη και με τον Φέστα να ρίχνει τον Μπαργκάν στο β’ μέρος και να παίζει καθοριστικό ρόλο στην ανατροπή, απέσπασε ισόπαλο 2-2 στο Αγρίνιο και έφτασε τους 21 πόντους όπου είναι η Λαμία και ο Αστέρας. Χαμένη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να περάσει έκτος στην βαθμολογία, αφού έμεινε στους 27 πόντους και την 7η θέση.

Οι «βυσσινί» μπήκαν καλά στο πρώτο εικοσάλεπτο, βρέθηκαν όμως πίσω στο σκορ με το τέρμα του Μάζουρεκ στο 24’ με 1-0. Ο Μπαϊροβιτς φεύγοντας από αντικανονική θέση στην εκκίνηση της φάσης έκανε το 2-0 στο 42’. Ο Φέστα έριξε τον Μπαργκάν αντί του Ακόστα και ο Φατιόν με κεφαλιά στο 62’ από ασίστ του Ντέλετιτς και με πέναλτι που κέρδισε ο Μπαργκάν από τον Λιάβα έκανε το 2-2 στο 68’. Ο Νούνιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 71’ να χαρίσει τη νίκη στη ΑΕΛ.

Το ματς

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ακριβώς την ίδια διάταξη στον αγωνιστικό χώρο σε 4-2-3-1, πράγμα που έφερε πολυκοσμία στη μεσαία γραμμή και χαμηλό ρυθμό στο ματς που σίγουρα ευνοούσε τους φιλοξενούμενους. Από μια στημένη μπάλα στο 15ο λεπτό η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά, αφού στην εκτέλεση του Λεοζίνιο από δεξιά, ο Νούνιτς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε άουτ.

Από το 20λεπτο και μετά ωστόσο οι Αγρινιώτες ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα. Μετά από μια φάση διαρκείας, με απανωτές σέντρες από δεξιά, ο Κρίστινσον απέκρουσε διαδοχικά, ο Μπαϊροβιτς πήρε το ριμπάουντ, ο Μπέρτος τον έκοψε, αλλά η μπάλα κατέληξε στον Μάζουρεκ που από κοντά άνοιξε το σκορ για το 1-0.

Η ΑΕΛ από εκεί και πέρα προσπάθησε ν’ αντιδράσει, ωστόσο το έκανε σπασμωδικά και όχι οργανωμένα. Είχε δύο υποψίες ευκαιριών μία στο 33’ όταν ο Γιαννακόπουλος πρόλαβε τον Ντέλετιτς που έφυγε στον κενό χώρο, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Λεοζίνιο έφυγε μόνος του, αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά για να κοπεί από τον Αμαράλ.

Από μια φάση, όπου ο σκόρερ φεύγει από αντικανονική θέση, ο Παναιτωλικός, τρία λεπτά πριν λήξει το πρώτο μέρος, σημείωσε και 2ο τέρμα. Ο Μανά πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μπαϊροβιτς έβαλε πλάτη τον Ζίζιτς, φεύγοντας από αντικανονική θέση και με το αριστερό πλασέ, νίκησε τον Κρίστινσον για το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Λεοζίνιο είχε την ευκαιρία να μειώσει, από σέντρα του Γιακιμόβσκι, αλλά η κεφαλιά του έφυγε έξω.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Φέστα έριξε στο ματς τον Μπαργκάν αντί του Ακόστα που και δεν προσέφερε τα αναμενόμενα και είχε φορτωθεί κάρτα. Η ΑΕΛ προσπάθησε να μπει απειλητικά, αλλά οι Θεσσαλοί πήγαν σε πολλές ατομικές ενέργειες που δεν είχαν αποτέλεσμα στο πρώτο τέταρτο στην επανάληψη, όμως το σκηνικό έμελλε σύντομα ν’ αλλάξει.

Στο 62ο λεπτό τελικά η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει σε μια πλαγιοκόπηση του Ντέλετιτς που σέντραρε στην καρδιά της άμυνας και ο Άντονι Φατιόν με καρφωτή κεφαλιά μείωσε σε 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κενάν Μπαργκάν με προσωπική προσπάθεια, κερδίζει το πέναλτι από τον Λιάβα και με τον Φατιόν από την άσπρη βούλα οι «βυσσινί» έφεραν το ματς στα ίσια για το 2-2. Μάλιστα ο Νούνιτς τρία λεπτά μετά την ισοφάριση, έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή με το σουτ του στην εξωτερική πλευρά των γκολπόστ.
Από εκεί και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με πολλές διακοπές, τραυματισμούς και αψιμαχίες, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί σπασμωδικά ν’ αντιδράσει.

Η άμυνα του Παναιτωλικού έκανε πολλά λάθη στο φινάλε και μάλιστα ένα λάθος του Μαλή έφερε την ΑΕΛ σε θέση βολής με τον Μπαργκάν να εκτελεί φάουλ αλλά πάνω στο τείχος. Τελευταία φάση για τους Αγρινιώτες, ένα μακρινό σουτ του Αμαράλ, που πέρασε λίγο έξω από την εστία της ΑΕΛ, για να μείνει το 2-2.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Γιαννακόπουλος, Μιχάι, Λιάβας, Μανά, Μάζουρεκ, Μπαρμπόσα, Λουσέρο (74’ Τσιγγάρας), Αμαράλ, Γκούγκα, Άργκους (78’ λ.τρ. Μαλής), Μπαϊροβιτς (63’ Μοράρ)

Στον πάγκο έμειναν οι: Θεοδωρόπουλος, Τσοκάνης, Βασιλούδης, Μπελεβώνης

ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ντέλετιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Ζίζιτς, Λεοζίνιο (63’ Σικάβκα), Ακόστα (46’ Μπαργκάν), Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Νούνιτς (89’ Μόρας), Φατιόν

Στον πάγκο έμειναν οι: Παϊτέρης, Μπάλλας, Νούσιος, Ζίβκοβιτς