sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Πλήρωσε» τις αδυναμίες του ο Παναιτωλικός και «πληγώθηκε» στο τέλος

Με τον Λουτσιάνο να ντεμπουτάρει στον πάγκο του, ο Παναιτωλικός κατόρθωσε να ισοφαρίσει το γκολ του Σβιντέρφσκι, με το οποίο ο ΠΑΟΚ προηγούταν από το 18′.

Ωστόσο, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (απευθείας φάουλ και πέναλτι) γνώρισε την ήττα με 1-3 και παρέμεινε στα πολύ χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Σε 4-1-4-1 επέλεξε να παρατάξει ο Λουτσιάνο Ντε Σόουζα τον Παναιτωλικό στο ντεμπούτο του στον πάγκο των «καναρινιών» ως προπονητής τους .

Κνετ στο τερμα, Βάντερσον, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας η τετράδα στην άμυνα. Ο Ντάλσιο σε ρόλο εξαριού στον άξονα, με Ντίαζ και Μεντόσα να βρίσκονται μπροστά του. Αριγίμπι, Γιάκολις στα δύο άκρα της επίθεσης, Βέργος στην «κορυφή».

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και πριν καν συμπληρωθεί το εικοσάλεπτο είχε κατορθώσει να κερδίσει πέντε κόρνερ και να δημιουργήσει αρκετά ρήγματα, κυρίως από τα δεξιά της άμυνας του Παναιτωλικού.

Απώλεσε καλές στιγμές με Τζόλη και Μούργκ και στο 18′ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Σβιντέρφσκι, στην «καρδιά» της άμυνας, που άφησε εμβρόντητο τον Κνετ, για το 0-1.

Από εκεί και έπειτα ο ρυθμός έπεσε και ο Παναιτωλικός «πήρε μέτρα» στο γήπεδο δίχως ωστόσο να γίνεται απειλητικός. Ο ΠΑΟΚ είχε δύο νέες καλές φάσεις με τον Κωνσταντόπουλο να παρεμβαίνει σωτήρια προ του Σβιντέρφσκι στο 26′, ενώ ο Κνετ είπε «όχι» σε σουτ του Σβαμπ στο 34′. Στον αντίποδα, οι κιτρινομπλέ σημείωσαν τελικές από απόσταση με Λιάβα και Μεντόζα που δεν ανησύχησαν τον Ζίβκοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυναμικά. Στο 53′ ο Αριγίμπι κατόρθωσε να κερδίσει πέναλτι από τον Ίγκνασον και εκτελώντας ο ίδιος ισοφάρισε σε 1-1.

Ο ΠΑΟΚ από το σημείο αυτό και έπειτα ανέλαβε την πρωτοβουλία και είχε την κατοχή, ωστόσο ο Σβιντέρφσκι δεν μπόρεσε να σκοράρει σε καλή στιγμή στο 62′.

Ο Λουτσιάνο πέρασε στο γήπεδο διαδοχικά Ντουάρτε, Τσιγγάρα. Ωραία ενέργεια του Γιάκολις κόπηκε προ του Αριγίμπι στο 76′. Στο χορτάρι μπήκαν έπειτα Άλβαρεζ και Αζάντι, με τον Παναιτωλικό να προσπαθεί να διατηρήσει τη φρεσκάδα του και να αντέξει στην πίεση του «Δικεφάλου».

Ο Κνετ στο 80′ είπε διπλό «όχι» σε Ζίβκοβιτς και Τσόλακ. Στο 87′ σε φάουλ του Νινούα ωστόσο είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για δεύτερη φορά, για το 1-2. Στις τελευταίες στιγμές του αγώνα ο Καρασαλίδης υπέπεσε σε παράβαση εντός περιοχής, με τον Τσόλακ να ευστοχεί από τα έντεκα βήματα για το τελικό 1-3.

-Η παρουσία του Χαβιέ Μεντόζα έκανε αναμφίβολα τον Παναιτωλικό πολύ πιο μαχητικό και δραστήριο. Πολλά χιλιόμετρα, αρκετά κερδισμένα φάουλ.

-Με εξαίρεση το γκολ του Σβιντέρφσκι που φέρει ευθύνη, ο Αποστόλης Κωνσταντόπουλος ήταν πολύ καλός στον αγώνα. Είχε σημαντικά κοψίματα σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις.

-Όμορφη κίνηση από τη Θύρα 6 να βρεθεί έξω από το πέταλο στην έναρξη του αγώνα, φωνάζοντας συνθήματα και εμψυχώνοντας τους παίκτες της ομάδας.

-Στο πρώτο εικόσαλεπτο ο Παναιτωλικός δέχθηκε μεγάλη πίεση και από τη δεξιά πλευρά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα. Ως εκ τούτου δέχθηκε γκολ σχετικά νωρίς (με τον Κωνσταντόπουλο να «χάνει» τον Σβιντέρφσκι).

-Ο Ντάλσιο για ένα ακόμη παιχνίδι είχε πολλές λάθος μεταβιβάσεις και δεν είχε σιγουριά στο παιχνίδι του.

-Είχε τσαγανό, είχε πάθος, αλλά μετά την ισοφάριση ο Παναιτωλικός δεν έδειξε να το… πιστεύει. Υποχώρησε και το πλήρωσε δεχόμενος γκολ στο 87′. Μία ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα και η εσωστρέφεια και ο προβληματισμός, δυστυχώς, εντείνονται.

-Κακή τοποθέτηση του Κνετ στο γκολ φάουλ του Νινούα. Σαφώς και δεν έπρεπε να γίνει φάουλ στο σημείο αυτό. Ο Αυστριακός είχε καλές επεμβάσεις ωστόσο το λάθος του εν προκειμένω κρίνει τον αγώνα…

Ο κ. Τζήλος ήταν ο ρέφερι της αναμέτρησης. «Μοίρασε» αρκετές κάρτες για σκληρά μαρκαρίσματα από το πρώτο ημίχρονο και στις δύο ομάδες, δικαιολογημένα. Στο δεύτερο ημίχρονο υπέδειξε ορθώς το πέναλτι στον Αριγίμπι αν και μετά την ισοφάριση τα σφυρίγματα για τον ΠΑΟΚ ήταν πιο «έυκολα». Ορθή υπόδειξη πέναλτι στις καθυστερήσεις για το χέρι του Καρασαλίδη.

Ο Γκμπόλι Αριγίμπι ήταν ο παίκτης που διακρίνεται από μεριάς Παναιτωλικού. Είχε ωραίες ενέργειες, κέρδισε το πέναλτι, το μετουσίωσε σε γκολ. «Ένας κόυκος δεν φέρνει την άνοιξη», ωστόσο.

Βρέθηκε ξανά νωρίς σχετικά πίσω στο σκορ αλλά το πάλεψε ο Παναιτωλικός. Δυστυχώς, μετά την ισοφάριση η ομάδα του Λουτσιάνο υποχώρησε και σε μία… επανάληψη των όσων ζήσαμε και πέρυσι, στην φάση που υπήρχε ο μεγαλύτερος κίνδυνος, λίγο πριν το τέλος του αγώνα, δέχθηκε γκολ. Ο Παναιτωλικός έχει σαφέστατα θέμα στο σκοράρισμα (το γκολ του ήρθε πάλι από πέναλτι) και το τελικό 1-3 έρχεται ως «ψυχολογική μαχαιριά», ενόψει δυσκολότατης συνέχειας…