sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

«Πλήρωσε» τα λάθη του

Παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα στα πρώτα 45′ αλλά πληρώνοντας δύο ατομικά λάθη του Λιάβα και του Μεντίνα στην επανάληψη, ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στο «Καραϊσκάκης» από τον Ολυμπιακό με 2-0.

Δίχως αλλαγές συγκριτικά με την προηγούμενη αγωνιστική ξεκίνησε τον Παναιτωλικό ο Μάκης Χάβος. Σε διάταξη 3-5-2, Κνετ στο τέρμα, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας και Καρασαλίδης στα στόπερ. Τζανακάκης και Βάντερσον στα δύο άκρα της άμυνας. Τσιγγάρας και Ντάλσιο στο κέντρο, με τον Μάζουρεκ σε ρόλο οργανωτή. Ματσόλα και Ντίαζ συμπλήρωσαν το σχήμα, το οποίο μεταμορφωνόταν σε 5-4-1 για τις αμυντικές ανάγκες.

Νωχελικά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, δίχως να υπάρχει δημιουργία κι από τις δύο πλευρές. Στο 12′ σουτ του Ραντζέλοβιτς πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Κνετ. Στο 14′ ο Παναιτωλικός «απάντησε». Ο Νίκο Ματσόλα έκανε εξαιρετική ατομική ενέργεια, μοίρασε στον Μάζουρεκ, ωστόσο ο Αργεντινός νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Σα.

Από εκεί και πέρα τα «καναρίνια» κατόρθωσαν να περιορίσουν αποτελεσματικότατα την επιθετική ανάπτυξη του Ολυμπιακού. Στο 39′ από κεφαλιά του Ματσόλα ο Ντίαζ βγήκε σε θέση βολής αλλά τον πρόλαβε ο Μπρούνο. Ο Κνετ έκανε την επέμβαση του ημιχρόνου σε κεφαλιά του Ελ Αραμπί στο 43′, ενώ σουτ του Χολέμπας λίγο μετά πέρασε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στο γήπεδο πέρασε ο Βαλμπουενά με τον Χάβο να ρίχνει πάνω του τον Λιάβα σε man to man. Στο 48′, μία λάθος εκτίμηση του νεαρού ήταν αρκετή ώστε ο Γάλλος να μοιράσει μία «σαραντάρα» μπαλιά στον Ραντζέλοβιτς. Το γύρισμά του στην περιοχή βρήκε τον Ελ Αραμπί για το 1-0.

Το γκολ έδωσε ώθηση στον Ολυμπιακό που απώλεσε καλές ευκαιρίες με Ελ Αραμπί και Εμβιλά. Ο Χάβος έριξε στο γήπεδο Αριγίμπι και Μεντίνα, αποσύροντας Τσιγγάρα και Βάντερσον. Λίγο αργότερα, ο αρχηγός Ντίαζ αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Μεντόζα. Από κόρνερ του τελευταίου στο 70′, ο Μάζουρεκ δεν μπόρεσε να σκοράρει από εξαιρετική θέση.

Βέργος και Ταχάρ μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο στο 78′ για τον Παναιτωλικό. Στο 85′ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους σε αντεπίθεση μετά από λάθος του Μεντίνα, με τον Χασάν να δίνει έτοιμο γκολ στον Καφού, προ κενής εστίας. Το 2-0 ήταν και το τελικό σκορ.

– Η αμυντική συνέπεια του Παναιτωλικού για ένα ακόμη πρώτο ημίχρονο είναι αξιοσημείωτη. Η ομάδα ανταποκρίθηκε πολύ καλά ανασταλτικά και περιόρισε την επιθετική ανάπτυξη των Πειραιωτών.

– Ο Κρίστοφερ Κνετ στο 43′ κάνει εξαιρετική επέμβαση. Γενικότερα ο Αυστριακός φέτος δείχνει να έχει άλλον αέρα.

-Το ώριμο παιχνίδι των νεαρών Τσιγγάρα και Κωνσταντόπουλου. Ειδικά ο Άγγελος έχει παρουσιάσει προς το παρόν εικόνα παίκτη βασικότατου. Μακάρι να συνεχίσουν έτσι.

-Και το παραμικρό λάθος σε τέτοιους αγώνες κάνει τη διαφορά. Το γκολ που «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Παναιτωλικού προέρχεται από λάθος του Γιώργου Λιάβα που δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα, δίνοντας ευκαιρία στον Ματιέ Βαλμπουενά να δημιουργήσει.

-Μία από τα ίδια ισχύει και για το δεύτερο γκολ που δέχθηκε ο Παναιτωλικός. Μοιραίος ο Πάολο Μεντίνα αυτή τη φορά.

Ο Νίκο Ματσόλα μπορεί να βρήκε το γκολ ωστόσο δείχνει τρομερά στοιχεία. Βγάζει εξαιρετική ασίστ στον Μάζουρεκ, σε φάση που θα μπορούσε ο Παναιτωλικός να βρει δίχτυα. Μαχητικός, δραστήριος, μέσα στις φάσεις. Ανυπομονούμε να τον δούμε σε… φυσιολογικές συνθήκες, με την ομάδα να μπορεί να παραταχθεί με πιο… δημιουργικούς σχηματισμούς.

Η διαιτησία του κ. Σιδηρόπουλου σε γενικές γραμμές μπορεί να χαρακτηριστεί πολύ καλή. Σωστές αποφάσεις, ορθός πειθαρχικός έλεγχος. Στο ύψος των περιστάσεων και οι βοηθοί, πλην ελαχίστων λανθασμένων υποδείξεων.

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε στο γήπεδο εξαιρετικά διαβασμένος και είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε πανίσχυρο αντίπαλο. Η συνολική παρουσία της ομάδας είναι ενθαρρυντική.

Σε παιχνίδια απέναντι σε αντιπάλους που διαθέτουν ποδοσφαιριστές παγκοσμίου κλάσης όπως ο Βαλμπουενά και το παραμικρό λάθος μετρά. Και αυτό πλήρωσε ο Παναιτωλικός, δεχόμενος το γκολ νωρίς στην επανάληψη. Ένα ακόμη λάθος του Μεντίνα ήταν καθοριστικό στο να διαμορφωθεί το τελικό σκορ.