Play offs: Η ΑΕΚ αγκάλιασε το πρωτάθλημα στο +3 από τον Παναθηναϊκό!

Μια στροφή πριν το φινάλε της σεζόν, η ΑΕΚ βρίσκεται… μισή ανάσα από τον τίτλο που θα κατακτήσει την Κυριακή με νίκη επί του Βόλου μετά το «διπλό» στη Θεσσαλονίκη και την ήττα του Παναθηναϊκού στο Φάληρο.

Party τίτλου στη Θεσσαλονίκη για την ΑΕΚ, που επικράτησε με 2-1 του Άρη και είναι αγκαλιά με το πρωτάθλημα αφού είχε καλά μαντάτα κι από το Καραϊσκάκη με τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παναθηναϊκού.

Η ΑΕΚ αγκάλιασε το Πρωτάθλημα με τη νίκη της στο «Κλ. Βικελίδης» η οποία μάλιστα ήρθε με ανατροπή καθώς μετά το 1-0 του Άρη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άντρε Γκρέι η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα δεν πανικοβλήθηκε αλλά έχτισε την υπεροχή της και βρήκε δύο γκολ με τους Φαν Βέερτ (23’) και Τσούμπερ (43’) για μια σπουδαία νίκη.
Ο Άρης ήταν πιο ζωηρός από την «Ένωση» στο δεύτερο ημίχρονο καθώς η τελευταία – μετά το δοκάρι του Φαν Βέερτ – προσπάθησε ξεκάθαρα να διαφυλάξει το υπέρ της σκορ και το κατάφερε καθώς ήταν αποτελεσματική στην άμυνα. Αντιθέτως, ο Άρης αν και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν βρήκε φάσεις.

O Παναθηναϊκός εμφανίστηκε κατώτερος του αναμενομένου για τη βαρύτητα του ντέρμπι, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και νίκησε 1-0 με γκολ του Ρέαμπτσιουκ στο 68′, σβήνοντας τις ελπίδες του Τριφυλλιού για τίτλο – Από ένα δοκάρι οι δυο ομάδες στο β’ μέρος με Εμβιλά και Μπερνάρντ.

Στο παιχνίδι με το μικρότερο αγωνιστικό ενδιαφέρον, ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που ήθελε τη νίκη ώστε να πάει χωρίς απώλειες στον… τελικό της 3ης θέσης με τον Ολυμπιακό και τα κατάφερε. Πέρασε νικητής από το Πανθεσσαλικό επικρατώντας με 2-0 του Βόλου, που έπαιζε από τη λήκξη του πρώτου ημιχρόνου με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πιρές.