Play offs: «Χ»αρακίρι και θρίλερ μέχρι τέλους για ΑΕΚ και ΠΑΟ (VIDEO)

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ… γκέλαραν στο γήπεδο τους, οπότε συνεχίζουν μαζί για άλλη μια αγωνιστική την πορεία προς το πρωτάθλημα που θα κριθεί στις 2 τελευταίες αγωνιστικές. Μένει 3ος ο Ολυμπιακός, ευρωπαϊκό εισιτήριο και μαθηματικά για τον Άρη.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε να προηγηθεί με το… καλημέρα του αγώνα. Μόλις στο 9′ μια προσωπική ενέργεια του Σπόραρ αν και ανατράπηκε μέσα στην περιοχή του Κοτάρσκι είχε το καθαρό μυαλό να μείνει με την μπάλα στην κατοχή του να δώσει πάσα – ασίστ στον Μαντσίνι κι αυτός με δυνατό σουτ να κάνει το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Όμως το σκηνικό άλλαξε στις αρχές της επανάληψης όπου ο ΠΑΟΚ έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο, εκμεταλλεύτηκε την κούραση, αλλά και το άγχος που είχε «κυριεύσει» τους «πράσινους» και βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Μπράντον Τόμας στο 60′.

Το σοκ κράτησε μερικά λεπτά για τον Παναθηναϊκό αλλά στην συνέχεια πήρε ξανά τα ηνία έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες για γκολ όμως στην πρώτη ο Κοτάρσκι έκανε την επέμβαση της χρονιάς και στην άλλη το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Μαντσίνι. Η κόκκινη κάρτα που είδε για την χαζή ενέργειά του ο Σένκεφελντ ήταν η… ταφόπλακα στις ελπίδες του Παναθηναϊκού να πάρει το πολύτιμο τρίποντο.

Στην Νέα Φιλαδέλφεια, η ΑΕΚ είχε επίσης τον ίδιο στόχο με τον Παναθηναϊκό. Το τρίποντο κόντρα στον Ολυμπιακό ώστε να μείνει κι αυτή στην πρώτη θέση με…συγκάτοικο το «τριφύλλι».

Από την άλλη μεγάλο ήταν και ο κίνητρο για τους Πειραιώτες που δεν ήθελαν να φύγουν με… άδεια χέρια ώστε να κρατήσουν την 3η θέση στη βαθμολογία. Η Ενωση δεν έπιασε μεγάλα στάνταρ απόδοσης καθώς έδειξε κι αυτή καταβεβλημένη από την μάχη της περασμένης Κυριακής στη Λεωφόρο. Από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις φάσεις του να βρουν αυτοί γκολ αλλά τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι τέλους και το θρίλερ συνεχίζεται.

Στο αδιάφορο, αλλα και πιο… χορταστικό ματς της ημέρας, ο Αρης πέτυχε μια ακόμη νίκη επί του Βόλου καθώς επικράτησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 4-2