sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Πήρε παλικαρίσιο βαθμό στη Θεσσαλονίκη

Ο αμυντικά προσηλωμένος και ψυχωμένος Παναιτωλικός κατόρθωσε να πάρει έναν πολύ σημαντικό και παλικαρίσιο βαθμό ψυχολογίας στην έδρα του Άρη και πλέον καλείται να κάνει την υπέρβαση απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Μέχρι τελευταία στιγμή η διεξαγωγή του αγώνα ήταν αμφίβολη λόγω της χιονόπτωσης στη Θεσσαλονίκη, ωστόσο, με το γήπεδο να καθαρίζεται και τον ρέφερι Βάτσιο να δίνει το «οκ», το παιχνίδι ξεκίνησε.

Σε 4-2-3-1 ο Παναιτωλικός του Δέλλα. Τσότσαλιτς και Βάντερσον στα στόπερ, Μεντίνα και Περέιρα στα άκρα της άμυνας. Τσιγγάρας και Ταχάρ ως ανασταλτικά χαφ στον άξονα, με τον Ντίαζ μπροστά τους. Μπαρμπόσα και Αριγίμπι στα άκρα της επίθεσης, ο Νίκος Καρέλης στην κορυφή της.

Με τον Άρη πιο δραστήριο ξεκίνησε η αναμέτρηση, αν και ο Παναιτωλικός είχε τη διάθεση να δώσει κι αυτός ρυθμό στο ματς από μεριάς του. Στο 7′ μόλις οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Γκάμα, μετά από λάθος του Τσότσαλιτς, ωστόσο ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, με το VAR να τον επιβεβαιώνει.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν την κατοχή, με τον Τίτορμο να ανταποκρίνεται καλά ανασταλτικά, αν και στο 20′ ο Μπερτόγλιο απείλησε δις, με τον Κνετ να λέει «όχι». Ο Παναιτωλικός ανέμενε αποτελεσματικά στο δικό του μισό, δίχως ωστόσο να βγαίνει με αξιώσεις στην αντεπίθεση.

Σημειώθηκαν δύο τελικές με μακρινά και κακά σουτ των Καρέλη και Ταχάρ, με τον Ντίαζ από πλεονεκτική θέση στο 42′ να βλέπει το σουτ του να καταλήγει στις κόντρες. Το 0-0 σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο
Πρώτη καλή στιγμή στο 50′ για τον Άρη, με σουτ του Μπερτόγλιο που κατέληξε κόρνερ. Η γηπεδούχος ομάδα έφθασε κοντά στο γκολ στο 61′, όταν από σέντρα του Γκάνεα στα δεξιά της άμυνας, ο Μπρούνο πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κνετ με εξαιρετική προσπάθεια έδιωξε.

Ο Παναιτωλικός ισορρόπησε από εκεί και έπειτα και προσπάθησε να φέρει μπάλα στα καρέ του Άρη, δίχως τη σπουδαία τελική, ωστόσο. Στο 73′ εκ νέου ο Κνετ είπε «όχι» σε σουτ του Γκάνεα.

Στο 77′ ο Δέλλας πέρασε Εντινγκά αντί Ταχάρ στο γήπεδο και λίγο αργότερα τον Ντάλσιο αντί του Αριγίμπι. Ο Άρης απείλησε με σουτ του Γκάνεα στο 90′, αλλά ο Κνετ και πάλι του αρνήθηκε το γκολ. Με τον Μεντόσα και τον Μαλή να μπαίνουν αντί Περέιρα και Μπαρμπόσα, και τα λεπτά των καθυστερήσεων να μην αποφέρουν κάποια κλασική φάση, το σκορ έμεινε στο 0-0.

– Στο πρώτο ημίχρονο ανασταλτικά η ομάδα στάθηκε καλά, κάτι που αποτυπώθηκε και στη μόλις μία τελική του Άρη. Συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην επανάληψη.

-Ο Κνετ. Θα μπορούσε και MVP. Είχε εξαιρετικές επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε, σταθερός και

-Στο δεύτερο μέρος η εμπειρία του Τσότσαλιτς υπήρξε καθοριστική. Στο ύψος του ο Βάντερσον ως στόπερ.

-Αρκετά τα εύκολα ατομικά λάθη τόσο στην άμυνα όσο και στο ανοικτό γήπεδο. Πολλές οι παρεμβάσεις και πολλές βεβιασμένες μπαλιές κατέληγαν σε πόδια αντιπάλου.

-Επιθετικά η ομάδα δεν παρουσίασε ούτε αρκετές ούτε και ποιοτικές ευκαιρίες. Ωστόσο, ο βαθμός στην έδρα μίας ομάδας που είναι τόσο ψηλά στη βαθμολογία κάτι τέτοιο το φέρνει σε δεύτερη μοίρα.

Ο κ. Βάτσιος διαιτητής της αναμέτρησης και ο άνθρωπος που αποφάσισε τη διεξαγωγή του παιχνιδιού. Ορθή απόφαση του επόπτη να ακυρώσει το γκολ του Γκάμα στο 7′, με το VAR να επιβεβαιώνει την απόφαση των διαιτητών.

«Μοίρασε» κάρτες σε Αριγίμπι και Γκάμα θεωρώντας ότι αμφότεροι προσπάθησαν να εκμαιεύσουν πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος ο ρέφερι ήλεγξε το παιχνίδι, είχε καλό πειθαρχικό έλεγχο και συνολικά, με λίγες εξαιρέσεις (π.χ το φάουλ στον Εντινγκά στο 90′) είχε ορθές αποφάσεις.

–Χόρχε Ντίαζ, ξανά πολλά χιλιόμετρα στο κέντρο, πολλές σωστές μεταβιβάσεις, κέρδισε πάρα πολλά φάουλ. Ο αρχηγός του Παναιτωλικού κατέθεσε ψυχή στο γήπεδο σήμερα.

Στα πρώτα 45′ ο Παναιτωλικός αμύνθηκε καλά και μπόρεσε να περιορίσει τον Άρη, που κατέγραψε μόλις μία ευκαιρία στην εστία του Κνετ, δίχως όμως να απειλήσει κι αυτός τον Κουέστα.

Με τον Άρη να συνεχίζει να «μπλοκάρεται», απειλώντας κυρίως από απόσταση και σε ελάχιστες περιπτώσεις με κλασσικές ευκαιρίες, ο Τίτορμος μπόρεσε να πάρει μέσα σε μία πολύ δύσκολη έδρα έναν πολύτιμο βαθμό, με το τελικό σκορ να «γράφει» 0-0.