Νίκος Κωστένογλου: «Πετύχαμε μια πολύ μεγάλη νίκη» (video)

Εμφανώς ικανοποιημένος ο Ν. Κωστένογλου μετά τη λήξη του αγώνα Παναιτωλικός-ΑΕΚ 0-1, μίλησε για μετάλλαξη της ομάδας του στην επανάληψη και μια δίκαιη και μεγάλη νίκη. Αναλυτικά ανέφερε:

«Πετύχαμε μια πολύ μεγάλη νίκη σε καθοριστικό σημείο του πρωταθλήματος. Ξεκινήσαμε καλά και μέχρι το είκοσι ήμασταν καλοί. Μετά χάσαμε τις ισορροπίες μας. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πολύ καλύτεροι, είχαμε ευκαιρίες, πετύχαμε ένα γκολ και δε δεχθήκαμε φάσεις. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους μου τους παίκτες για αυτή την εμφάνιση και τη νίκη.

Σε ερώτηση για το αν ήταν τα λάθη του Παναιτωλικού που καθόρισαν το αποτέλεσμα:

Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο και οι παίκτες έδωσαν τα πάντα στο γήπεδο αλλά όποιος θέλει να κερδίσει πρέπει να σκοράρει.

Είναι πολύ σημαντική νίκη με τον τρόπο που ήρθε και για λόγους ψυχολογίας και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια σε όλα τα άτομα που απαρτίζουν το ποδοσφαιρικό τμήμα.

Στο τέλος θα κερδίσουμε γιατί οδεύουμε μονοιασμένοι μέρα με τη μέρα για να δώσουμε έναν χαρακτήρα στην ομάδα μας και πρέπει να παραμείνουμε ταπεινοί. Ευχαριστούμε και τον κόσμο της ΑΕΚ για τη βοήθεια του σε έναν ακόμη αγώνα.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα, στον κ. Ίβιτς και τους υπολοίπους. Μέρα με τη μέρα θα βλέπουμε άλλη εικόνα και άλλο χαρακτήρα στην ομάδα μας.

Πρέπει να παραμείνουμε ταπεινοί. Ευχαριστούμε και τον κόσμο μας. Είναι κάτι που το βιώνουμε συνέχεια και θα το βιώσουμε και στο μέλλον.

Για τη δήλωση του ότι στον αγώνα με τον ΠΑΟΚ θα έχει 50.000 κόσμο στο γήπεδο, αν μετά από αυτή τη νίκη πιστεύει ότι θα έχει και περισσότερο, απάντησε: Πιστεύω ότι θα δικαιωθώ…

Σίγουρα ο Λιβάια είναι ένας από τους ηγέτες της ΑΕΚ. Σε μια ομάδα για να είναι καλή η λειτουργία της δεν μπορεί να είναι όλοι ηγέτες. Όλοι συμπληρώνουν και παίρνουν από την πίτα της επιτυχίας.

Για τον Παναιτωλικό: Είναι μια ομάδα κόσμημα για το ελληνικό ποδόσφαιρο και είναι χαρά που την έχουμε στο ελληνικό πρωτάθλημα και θεωρώ ότι θα είναι διαχρονική η παρουσία της.