Πέρασε από το Αγρίνιο η ΑΕΚ, 2-0 τον Παναιτωλικό

Γκολ και ασίστ στον Λιβάια ο Μάνταλος

Η ΑΕΚ ήταν κακή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Μάνταλος τη βελτίωσε στο δεύτερο και την οδήγησε στη νίκη επί του Παναιτωλικού.

Ο Μάσιμο Καρέρα επέλεξε το 3-5-2 για την Ένωση και έδωσε θέση βασικού στον Βασιλαντωνόπουλο αφήνοντας στον πάγκο τον Μάνταλο, ενώ ντεμπούτο έκαναν οι Χνιντ, Ινσούα και Ανσαριφάρντ. Υπήρχαν, δηλαδή, εκπλήξεις στις επιλογές του Ιταλού προπονητή, όπως επίσης έκπληξη, αλλά αρνητική, ήταν η απόδοση της ομάδας του στο πρώτο ημίχρονο.

Επί 45 λεπτά, απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που επίσης παρατάχθηκε με 3-5-2, η ΑΕΚ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο και δυσκολευόταν πολύ να κυκλοφορήσει τη μπάλα, με συνέπεια να μην έχει ούτε μία ευκαιρία σε αυτό το διάστημα. Όχι ότι είχαν οι Αγρινιώτες, αλλά γι’ αυτούς δεν ήταν και τόσο πρόβλημα, αφού ο πρώτος στόχος τους στο ματς ήταν να περιορίσουν τον αντίπαλο. Και στο πρώτο ημίχρονο τα κατάφερναν μια χαρά.

Στο δεύτερο, όμως, τα πράγματα ήταν καλύτερα για την ΑΕΚ. Είτε επειδή ο Καρέρα έβαλε στο 46′ τον Μάνταλο αντί του Χνιντ και άλλαξε το σύστημα, είτε επειδή οι κιτρινόμαυροι κατάλαβαν ότι έπρεπε να ανεβάσουν στροφές. Η Ένωση άρχισε να κάνει ευκαιρίες χάρη στις πρωτοβουλίες του Μάνταλου και στο 68′ από δικό του κόρνερ ο Λιβάια έκανε το 0-1 με κεφαλιά.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 73′ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντίας από τον Τσιγκρίνσκι, αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε την εκτέλεση του Ματσόλα και στο 87′ ο Μάνταλος με ωραία κίνηση, μετά τη χαμένη ευκαιρία του Ολιβέιρα, έκανε το 0-2 και κλείδωσε το τρίποντο για την ΑΕΚ.

Παναιτωλικός: Κνετ, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Λιάβας (81′ Αριγκίμπι), Τζανακάκης (73′ Μεντόζα), Κωνσταντόπουλος, Τσιγγάρας (81′ Μεντίνα), Μάζουρεκ, Ντίαζ, Ντάλσιο (85′ Βέργος), Ματσόλα (81′ Ταχάρ).

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ (46′ Μάνταλος), Παουλίνιο, Σιμόες (92′ Μπότος), Λιβάια (91′ Αλμπάνης), Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα, Ολιβέιρα, Ανσαριφάρντ (80′ Λόπες).