Πέρασε αλώβητη από το Δοκίμι η ΑΕΜ

Η ΑΕΜ είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο στην δύσκολη έδρα του Δοκιμίου, καθώς σημείωσε ένα γκολ, ενώ είχε και δύο δοκάρια. Ο Απόλλων περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε την απόδοσή του, ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη ευκαιρία στην εστία του Καραγκούνη.

Οι «κανονιέρηδες» στην επανάληψη έκαναν διαχείριση του σκορ και στο 80΄ σημείωσαν ένα δεύτερο γκολ με πέναλτι του Τσιούνη στο 80΄. Το πέναλτι αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι στον διαιτητή της αναμέτρησης Ματσούκα.  Η ομάδα του Γ Γιάκου μετά τη νίκη της εξακολουθεί  να βρίσκεται στο κυνήγι της πρώτης θέσης την οποία κατέχει ο Όμηρος.

Η ροή του αγώνα:

9΄ο Πίστιόλης βρέθηκε στην περιοχή, ωστόσο το πλασέ του το απέκρουσε ο Μπαλάσκας.

11΄ πολύ καλό σουτ του Ξευγένη  το απέκριυσε δύσκολα σε κόρνερ ο Καραγκούνης.

15΄ φάουλ Κοντογιάννη στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Καλοκαίρης με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ κατόπιν υπόδειξης  του πρώτου βοηθού Τσιλίκα.

27΄ σουτ Καβαλλάρη στο δοκάρι.

31΄  πάσα του Τσιούνη στον Βασιλογιάννη, ο οποίος πλάσαρε εύστοχα τον Μπαλάσκα κάνοντας το 0-1.

80΄ ο Μπαλάφας προσπάθησε να ανακόψει τον Πιστιόλη, ο διαιτητής Ματσούκας είδε παράβαση δίνοντας πέναλτι. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσιούνης γράφοντας το 0-2.

Απόλλων Δοκιμίου (Αν. Κονδύλης): Μπαλάσκας, Τσακανίκας, Κόκκαλης, Μυλωνάς, Ψηφής(64΄ Καμμένος), Καταρέλος, Σπυριλιώτης, Ν Αθανασίου, Ξευγένης(74΄ Κονδύλης), Μπαλάφας(81΄Κοσυφαρίνης), Δαλαγιώργος(91΄ Χαντζάρας).

ΑΕΜ (Γ. Γιάκος): Καραγκούνης, Κοκκώνης, Στεργίου(65΄ Τζαμαλής), Παπανικολάου, Λίτσος, Κοντογιάννης, Τσιούνης, Καλοκαίρης, Πιστιόλης(86΄ Λιόκαυτος), Καβαλλάρης(91 Ντζιμάνης), Βασιλογιάννης(82΄ Παλιάτσας).

Φωτογραφίες: Γιώργος Πανταζόπουλος