Ροή Ειδήσεων

Πειστικός στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός, επικράτησε με 1-0 της Κέρκυρας

sup-pane-kerkyra-filiko
Κάνοντας πολύ καλή εμφάνιση από το 15’ μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Παναιτωλικός με πρωταγωνιστή τον πολύ καλό Ντίας στο πρώτο ημίχρονο, ο οποίος πέτυχε και το νικητήριο γκολ, όπως και τον κινητικότατο Μάζουρεκ, ο οποίος το δημιούργησε, πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη σε ανταγωνιστικό φιλικό με σκορ 1-0 κόντρα στην Κέρκυρα στο Αγρίνιο.

Στο πρώτο ημίχρονο ξεχώρισε με την εμφάνιση του και ο Ρότσα που «όργωνε» ολόκληρη την αριστερή πλευρά και προσέφερε βοήθειες τόσο ανασταλτικά, όσο και επιθετικά. Θετικά ήταν και τα πρώτα δείγματα γραφής του Βλαντ Μοράρ που ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης και έχασε μεγάλη ευκαιρία να γράψει το όνομά του στους σκόρερς της αναμέτρησης όταν το σουτ που επιχείρησε στο 21’ πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Γιαννακόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν ξανά αυτός προσπαθούσε να δημιουργήσει και να πετύχει περισσότερα τέρματα, όμως οι πολλές αλλαγές χάλασαν το ρυθμό που είχε αποκτήσει και με εξαίρεση κάποιες πολύ όμορφες ενέργειες του Φάρλει Ρόσα, δεν απείλησε ιδιαίτερα.

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσέναμο (61’ Κυριακίδης), Ροντρίγκες, Χαντάκιας, Μύγας (59’ Μαρινάκης), Ρότσα (59’ Τσοκάνης), Μπεχαράνο(46’ Πάουλο), Μάζουρεκ (65’ Γιαννιώτης), Λόπες (79’ Νταλακούρας), Ντίας (72’ Βασιλούδης), Κλέσιο (72’ Σελεμανί), Μοράρ (46’Ρόσα).

Κέρκυρα (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γιαννακόπουλος, Βενέτης (72’ Γρομητσάρης), Τουράμ (72’ Μίσκου), Ζορμπάς (72’ Ντουαλά), Σπίνουλας (72’ Γκόμες), Κοντός (46’ Μπαλάφας), Σιόντης (72’ Αναστασίου), Ιωάννου, Επστάιν (72’ Νούνιες), Ντιόγκο Κ. (66’ Βάργκας), Ντιόγκο Ζ. (72’ Σοϊλέδης).

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

18’ Σουτ του Ρότσα από πλάγια θέση απέκρουσε ο Γιαννακόπουλος και στη συνέχεια η κεφαλιά του Κλέσιο πέρασε άουτ πάνω από την εστία.

21’ Μπάσιμο του Μοράρ και σουτ με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

25’ Γκολ 1-0. Μπάσιμο του Μάζουρεκ από αριστερά και παράλληλη με την εστία πάσα, στοπάρισμα και ψύχραιμο σουτ μετά από τρίπλα του Ντίας και η μπάλα στα δίχτυα.

31’ Σέντρα του Επστάιν από αριστερά και κεφαλιά του Τουράμ, βρήκε σε σώμα αμυντικού και κατέληξε κόρνερ.

45’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρότσα, έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαννακόπουλος.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

50’ Κίτρινη κάρτα στον Ντίας για φάουλ στον Σιόντη.

57’ Δυνατό χαμηλό σουτ του Ρόσα λίγο έξω από την εστία.

60’ Σουτ του Τουράμ έξω από την περιοχή άουτ.

67’ Σουτ του Ρόσα μπλόκαρε ο Γιαννακόπουλος.

85’ Κεφαλιά του Νούνιες ψηλά άουτ.