ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός 1-0

sup-pas-panai3

Με γκολ του Κίτσου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε με 1-0 τον Παναιτωλικό σε ένα μέτριο παιχνίδι και τον προσπέρασε στην βαθμολογία.

Με γκολ του Ρουμάνου Κίτσου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε μια σημαντική νίκη σε ένα μέτριο παιχνίδι επί του Παναιτωλικού με 1-0 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής.

Αυτή είναι η  τρίτη του συνεχόμενη νίκη με τον Γιάννη Πετράκη στον πάγκο του για τον ΠΑΣ και ανέβηκε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς, αφήνοντας τον Παναιτωλικό στους 31.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν πολύ μέτριο έως κακό. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν δύο σουτ ένα για κάθε ομάδα, οι οποίες έκαναν πολλά λάθη και δεν έφταναν στις αντίπαλες εστίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν ίδιος πάλι με τις δύο ομάδες να θέλουν να καταστρέψουν το παιχνίδι του αντιπάλου τους, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να είναι ο τυχερόςστο τελευταίο λεπτό του αγώνα και να παίρνει τη νίκη.

Η ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων “Οι Ζωσιμάδες”

Καιρός: Σποραδικές βροχές

Διαιτητής: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)

Βοηθοί: Αναστόπουλος (Αρκαδίας), Βλάσσης (Λασιθίου)

ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Στρούνα, Τσουκαλάς, Ακόστα, Λίλα, Κοροβέσης (73′ Κίτσου), Γιάκος (61′ Βίλα), Ίλιτς.

Παναιτωλικός (Χάβος): Μπρακάλι, Γκάλο, Κούσας, Μπικέ, Ανέν, Ζούνιορ, Σφακιανάκης, Μπακάκης (67′ Μπόγιοβιτς), Θεοδωρίδης (15′ λ.τρ. Νταλμά), Γοδόι (83′ Παπουτσογιαννόπουλος), Καμαρά.

Κίτρινες κάρτες: Λίλα (43′, ΠΑΣ Γιάννινα)-Νταλμά (45′, Παναιτωλικός)

Γκολ: Κίτσου (94′, ΠΑΣ Γιάννινα)

Ανασκόπηση αγώνα

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήταν στο 6ο λεπτό με τον Ζούνιορ να δοκιμάζει το σουτ και η μπάλα να φεύγει άουτ. Η ομάδα του Αγρινίου ήταν λίγο πιο δραστήρια στα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να ισορροπεί την αναμέτρηση μετά το 20ο λεπτό.

Στο 25΄ο Γιάκος για την ομάδα της Ηπείρου έκανε το σουτ το οποίο ήταν άστοχο, ενώ στο 35′ ο Μπακάκης ήταν αυτός που δοκίμασε το πόδι του με τον Βελλίδη να είναι στην σωστή θέση και να διώχνει την μπάλα.

Αυτές ήταν οι καλές φάσεις στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να κάνουν πολλά λάθη και να έχουν σκοπό κυρίως να καταστρέψουν η μια το παιχνίδι της άλλης, παρά να κάνουν το παιχνίδι τους και να δημιουργήσουν κινδύνους στις αντίπαλες εστίες.

Στον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο στα Γιάννενα. Ο Βελλίδης απέκρουσε το σουτ του Μπακάκη στο 47′, ενώ στο 69′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή για χέρι του Μπικέι μέσα στην περιοχή, με τον Βοσκάκη να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία στην αναμέτρηση ήταν στο 76′, όταν ο Καμαρά για τον Παναιτωλικό έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 82′ ήρθε η απάντηση του ΠΑΣ με τον Ίλιτς να δοκιμάζει το σουτ και τον Μπρακάλι να είναι στην σωστή θέση και να μπλοκάρει την μπάλα.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το ματς θα τελείωσε χωρίς τέρματα, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε άλλη άποψη. Στο 94′ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ακόστα ο Κίτσου που βρέθηκε στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το τελικό 1-0 για τους γηπεδούχους.

MVP της αναμέτρησης

Ο Αουρελιάν Κίτσου είναι ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Ο Ρουμάνος μπήκε ως αλλαγή στο 73ο λεπτό και πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα.

Η απογοήτευση

Η συνολική εικόνα του παιχνιδιού δεν ήταν και η καλύτερη. Σε όλη την αναμέτρηση οι καλές ευκαιρίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού (δύο για κάθε ομάδα).