Το πάρτι είχε άσχημο φινάλε για τον Παναιτωλικό

Σε ένα απίθανο ματς στο Αγρίνιο που κρίθηκε με γκολ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αντέτζο με buzzer beater μετά από άστοχο πέναλτι του Μαστούρ χάρισε στην Λαμία τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα (2-2) απέναντι στον Παναιτωλικό που προηγήθηκε δις.

Όποιος πιστεύει ότι τα παιχνίδια της Super League είναι άνοστα, βαρετά και χωρίς ενδιαφέρον καλό είναι να βλέπει το ματς του Παναιτωλικού με την Λαμία για να αλλάζει γνώμη. Αν αυτά που έγιναν στο Αγρίνιο είχαν γίνει σε προηγμένο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα θα ήταν ένα ματς που θα το συζητούσαμε για μέρες.

Στο τέλος της ημέρας, η Λαμία πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα (2-2), όμως αυτό έγινε με τον πλέον δραματικό τρόπο, σε ένα παιχνίδι, όπου όλα έγιναν κόντρα στην ροή του ματς.

Την ώρα που η Λαμία πίεζε και έχανε τις ευκαιρίες με το τσουβάλι, ο εορτάζων Μάζουρεκ με ένα γκολ από το πουθενά έκανε το 1-0 (27’). Εκεί που το ματς έδειχνε να οδεύει σβηστά στην νίκη των γηπεδούχων, μία καταπληκτική μπαλιά του Μπερτόλιο σέρβιρε το 1-1 στον Επστάιν (75’).

Κι εκεί που λες ότι τα έχεις δει όλα, ένα λάθος του Βασιλαντωνόπουλου φέρνει το 2-1 από το πουθενά, με την χρυσή αλλαγή (Μανά) να κάνει το 2-1 στο 87ο λεπτό.

Ούτε εκεί όμως είχαν μπει τίτλοι τέλους. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μιχάι «δώρισε» με ένα αχρείαστο χέρι πέναλτι, το οποίο κι αυτό είχε χιτσκοκική εξέλιξη. Ο Κυριακίδης απέκρουσε την εκτέλεση του Μαστούρ, όμως ο Αντέτζο που πήρε το ριμπάουντ (ο σκόρερ είχε μπει αντικανονικά στην περιοχή) έκανε το 2-2.

Τέλος; Όχι! Στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων όλο το γήπεδο πίστεψε ότι ο Μαρινάκης έκανε το 3-2 με κοντινή κεφαλιά, όμως ήταν σε θέση οφσάιντ! Ματς ότι χειρότερο για καρδιακούς…

Δημήτρης Κυριακίδης
Μπορεί να μην πέτυχε γκολ, αλλά κράτησε την ομάδα του όρθια, όταν αυτή τρέκλιζε στον αγωνιστικό χώρο. Όπως και στην Ξάνθη, ο Δημήτρης Κυριακίδης ήταν Κέρβερος, κάτω από την εστία του Παναιτωλικού. Ο Έλληνας τερματοφύλακας με τρεις επεμβάσεις μεγάλης κλάσης σε προσπάθειες από Μπερτόλιο (δις) και Επστάιν στο πρώτο 20λεπτο κράτησε αρχικά το μηδέν. Στο τέλος έπιασε και πέναλτι, αλλά δεν ήταν αρκετό για να γλιτώσει το 2-2.
Μάρκο Μπλάζιτς
Μας έχει συνηθίσει (τουλάχιστον πέρσι) σε πολύ καλύτερες, πιο σίγουρες, πιο κυριαρχικές εμφανίσεις στον χώρο των χαφ. Ο Σέρβος μέσος μαζί με τον Σκόνδρα «έχασαν» την μάχη της μεσαίας γραμμής, με τον Σέρβο να κάνει αρκετά επιπόλαια λάθη, τα οποία δεν μας έχει συνηθίσει. Δίχως καλό Μπλάζιτς, η Λαμία έχασε την καλή κυκλοφορία, με αποτέλεσμα ειδικά μετά το γκολ η μπάλα να μην φτάνει με τίποτα μπροστά.
Φράνκο Μάζουρεκ
Καλά, όχι και τόσο αφανής, υπό την έννοια πως ο εορτάζων Φράνκο Μάζουρεκ πέτυχε ένα υπέροχο γκολ, το οποίο ήταν μάλιστα σπάνιας ομορφιάς. Ο βραχύσωμος Αργεντινός μεσοεπιθετικός ήταν πίσω από κάθε τι καλό δημιουργικά. Είχε μία ακόμα εξαιρετική ευκαιρία στο 55ο λεπτό και ήταν αυτός που με ατομικές ενέργειες και ντρίμπλες προσπαθούσε να κερδίσει μέτρα, όταν ο Παναιτωλικός στέρευε από επιθετικές ιδέες.

• 3
  • Ο Μπερτόλιο εκτελεί αριστοτεχνικά φάουλ με το δεξί του πόδι, όμως ο Κυριακίδης με υπέροχη εκτίναξη στο παραθυράκι, έβγαλε με εκπληκτικό τρόπο την μπάλα σε κόρνερ με το δεξί χέρι.
  • 16
    Ο Επστάιν κλέβει την μπάλα από τον Άργκους, κάνει μία κούρσα 15 μέτρων και από το ύψος της μεγάλης περιοχής σουτάρει συρτά με το αριστερό, όμως ο Κυριακίδης διώχνει με τα πόδια.
  • 21
    Μετά από κεφαλιά του Μπαράλες, ο Μπερτόλιο φεύγει στην πλάτη της άμυνας και βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Κυριακίδη, όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού με έγκαιρη έξοδο αρνείται το γκολ στην Λαμία για μία ακόμα φορά.
  • 27
    Μετά από φαινομενικά κακή εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Πάουλο, ο Μάζουρεκ στόπαρε την μπάλα, έκανε περιστροφή γύρω από τον εαυτό του και με εντυπωσιακό δεξί βολέ έστειλε την μπάλα στα παραθυράκι για το 1-0.
  • 40
    Σε φάουλ του Μπαράλες στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπαράλες βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, όμως η κεφαλιά που πιάνει αμαρκάριστος φεύγει αρκετά ψηλά.
  • 44
    Ο Τσοκάνης παίρνει εξαιρετική κάθετη από τον Ντίας και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με όμορφο συρτό πλασέ, όμως είναι ελάχιστα οφσάιντ και το γκολ ακυρώνεται.
  • 54
    Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βάντερσον με το αριστερό, όμως ο Κυριακίδης βρίσκεται και πάλι στην σωστή θέση και μπλοκάρει την μπάλα.
  • 55
    Ο Ντίας με υπέροχη κάθετη μπαλιά σημαδεύει το τρέξιμο του Μάζουρεκ, όμως ο Αργεντινός πλασάρει άστοχα με το… μυτάκι από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση απέναντι στον Σαράνοφ.
  • 74
    Ο Μπερτόλιο με μαγική κάθετη μπαλιά βρίσκει τον Επστάιν στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού κι εκείνος αφού πέρασε τον Κυριακίδη, πλάσαρε στην κενή εστία κι έκανε το 1-1 για την Λαμία!
  • 78
    Ευθύβολο σουτ του Μάρκος Πάουλο λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από την εστία του Σαράνοφ.
  • 88
    Μετά από τραγικό λάθος του Βασιλαντωνόπουλου, ο Καμαρά κλέβει την μπάλα και παρότι ο Σαράνοφ απέκρουσε το πρώτο σουτ του Αφρικανού φορ, ο Μάνα πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία έγραψε το 2-1!
  • 98
    Ο Μιχάι με άτσαλο τρόπο διώχνει την μπάλα με το χέρι προ του Μπαράλες και ο Μανούχος δίνει το πέναλτι. Ο Κυριακίδης ψαρεύει τον Μαστούρ στην εκτέλεση, όμως ο Αντέτζο, ο οποίος είχε μπει αντικανονικά στην περιοχή με σουτ έκανε το 2-2.
  • 100
    Μετά από απίστευτη φάση διαρκείας έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαρινάκης με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώνεται αφού ο σκόρερ υποδεικνύεται σωστά σε θέση οφσάιντ.