sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παρλε βου φρανσέ Παναιτωλικάρα;

Με τον Αντονί Μουνιέ να κάνει πράγματα και… θαύματα μέσα στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός επικράτησε εμφατικά με 3-0 της ΑΕΛ, εκμεταλλευόμενος το «στραβοπάτημα» του Πανιωνίου στην Τρίπολη.

Φοβερός ο Γάλλος με δύο πανέμορφα γκολ και μία ασίστ, χάρισε την πολύτιμη νίκη στον Παναιτωλικό.

Με τον Ντάλσιο να εκτίει την ποινή του και να επιστρέφει, ο Μάκης Χάβος παρέταξε τον Παναιτωλικό στο γνώριμο 4-2-3-1. Ζεσούς στα γκολπόστ, Κέβιν στα αριστερά, Λιάβας (ελλείψει Σιέστεντ) και Μαλής στον κέντρο της άμυνας, Τζανακάκης στα δεξιά. Ντίαζ και Ντάλσιο στον άξονα, με Φάρλει, Άλβαρεζ και Μουνιέ να συνθέτουν τη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Μοναδικός φορ ο Αμπιόλα Ντάουντα.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά το παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να ψάχνουν… μάταια ρυθμό. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό σημειώθηκε στο 9′ με σουτ του Ντίαζ να καταλήγει στα σώματα. Δυστυχώς ο Μάκης Χάβος είδε μόλις στο 11′ τον Μάνο Τζανακάκη να αποχωρεί αναγκαστικά, δίνοντας τη θέση του στον Άγγελο Τσιγγάρα. Δύο κακά σουτ του Ντάλσιο δεν απείλησαν την εστία του Κρίστινσον. Καλή ευκαιρία είχε ο Φάρλει στο 21′, με το σουτ του να περνάει πάνω από την εστία της ΑΕΛ.

Οι φιλοξενούμενοι πολύ καλά στημένοι στο γήπεδο οδήγησαν τον Παναιτωλικό να αναλωθεί, για ένα ακόμη παιχνίδι, σε ανούσια κατοχή. Μάλιστα, είχαν καλή στιγμή με τον Βινίσιους στο 29′. Η σημαντικότερη φάση του ημιχρόνου για τον Παναιτωλικό σημειώθηκε εκ νέου από τον Φάρλει στο 44′, μετά από όμορφο μοίρασμα του Μουνιέ. Δυστυχώς, το σουτ του Βραζιλιάνου δεν βρήκε στόχο. Σουτ του Μιλοσάβλεβιτς ένα λεπτό αργότερα δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Φερνάντεθ, ο οποίος έσωσε τον Παναιτωλικό στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, μπλοκάροντας εξ επαφής προβολή του Μιχαήλ.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε ορεξάτα αλλά εξακολουθούσε να έχει μεγάλη δυσκολία στο να φέρει μπάλες στην περιοχή της ΑΕΛ. Ο Αντονί Μουνιέ, ωστόσο, στο 52′ έκλεψε τη μπάλα από τον Μιχαήλ και με υποδειγματικό πλασάρισμα έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό. O Γάλλος με υπέροχο βον πλανέ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 59′ και δευτερόλεπτα αργότερα, στο 61′, μοίρασε πανέμορφη ασίστ στον Ντάουντα, που σκόραρε για το 2-0. Από εκεί και έπειτα ο Παναιτωλικός διαχειρίστηκε τον αγώνα, δίνοντας χώρο στη Λάρισα, μην αφήνοντάς την ωστόσο να απειλήσει.

Ο Γάλλος MVP με πανέμορφο τέρμα τριπλασίασε τα γκολ του Παναιτωλικού στο 77′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Παναιτωλικού. Στο 80′ ο Χάβος έριξε στο γήπεδο τον Μιμίτο. Στο 84′ ο Ντάουντα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Αριγίμπι και Λουσέρο πέρασαν στο γήπεδο για τις τελευταίες στιγμές που αγώνα.

Το 3-0 παρέμεινε μέχρι και το 95′, οπότε και ο Σκουλάς σφύριξε για τελευταία φορά στην αναμέτρηση.

Στο ύψος τους Λιάβας και Τσιγγάρας αμυντικά. Ιδίως ο πρώτος ξεχώρισε. Από κοντά και ο αρχηγός Ντίαζ που «κατάπιε» μπόλικα χιλιόμετρα.

Καίριες επεμβάσεις από τον Ζεσούς όταν χρειάστηκε.

Το δεύτερο ημίχρονο του Παναιτωλικού. Αυτά θέλουμε να βλέπουμε, αυτό ζητάει ο κόσμος.

Μονόχνωτος, αργός στην ανάπτυξη και soft ο Παναιτωλικός ξανά στα πρώτα σαρανταπέντε. Τα παιχνίδια στη διαδικασία των play outs δεν κερδίζονται με καλή κυκλοφορία. Κερδίζονται με τσαμπουκά και κατάθεση ψυχής.

Εκτός αγώνα ο Φάρλει Ρόσα, αν και απώλεσε ορισμένες καλές στιγμές. Ο Βραζιλιάνος μπορεί να πιάσει πολύ υψηλότερα στάνταρ απόδοσης.

Η διαιτησία του κ. Σκουλά σε γενικές γραμμές μπορεί να χαρακτηριστεί καλή στα πρώτα 45′. Σωστές κάρτες μοιράστηκαν και στις δύο πλευρές ενώ και οι βοηθοί είχαν σωστές αποφάσεις. Βέβαια, δεν έλειψε η ανακοίνωση από μέρους… ΑΕΛ. Στην επανάληψη, με εξαίρεση κάποιες λανθασμένες υποδείξεις οφάισντ η απόδοση των διαιτητών διατηρήθηκε στο ίδιο επίπεδο.

Ο αφηνιασμένος Αντονί Μουνιέ. Εξαφανισμένος στο πρώτο ημίχρονο, ηγέτης στο δεύτερο, κάνοντας τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Τρεξίματα, δύο γκολ, ασίστ, με τη μπάλα να περνάει συνεχώς από τα πόδια του.

Όπως απέναντι στη Λαμία, οι Αγρινιώτες ήταν νωχελικοί, προβλέψιμοι και μονότονοι επιθετικά, με μεγάλη δυσκολία στη δημιουργία. Παράλληλα, μην έχοντας την απαραίτητη… στόφα και το πάθος που χρειάζονται τέτοια παιχνίδια, σπατάλησαν ένα ολόκληρο σαρανταπεντάλεπτο.

Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε άρδην. Ο εξαιρετικός Μουνιέ έδειξε το δρόμο, με άξιους παραστάτες δίπλα του. Εμφάνιση ολότελα διαφορετική, με τον Παναιτωλικό να παίρνει επάξια το τρίποντο, με πανέμορφα τέρματα και να κοιτάζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.