ΠΑΟΚ – Παναιτωλικός 2-1

Έχοντας στο πίσω μέρος του μυαλού του την κρίσιμη ευρωπαϊκή «μάχη» με την Σλόβαν Μπρατισλάβας, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό με τρεις αλλαγές στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, έγινε σαφές πως οι γηπεδούχοι έψαχναν το γρήγορο γκολ προκειμένου να μην προσθέσουν έξτρα πίεση στα πόδια τους αλλά βρήκαν απέναντί τους μια ομάδα πολύ καλά στημένη αμυντικά που προτίμησε να αναλωθεί σε… αναχαιτήσεις , έχοντας έναν πιο παθητικό ρόλο στο παιχνίδι.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, δημιούργησαν τις… στιγμές τους με Κρέσπο και Πέλκα αλλά βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 27′ με ένα από τα πρόσωπα που ο Αμπέλ Φερέιρα επέλεξε να δώσει φανέλα βασικού, τον Κάρολ Σφιντέρσκι. Μια σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά, ο οποίος ανέβαινε διαρκώς από την πλευρά του ήταν αρκετή για να την εκμεταλλευτεί ο Πολωνός και να κερδίσει στην εναέρια «μονομαχία» τον Μαλή, στέλνοντας τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα για το 1-0.

Η πιο ουσιώδης αντίδραση του Παναιτωλικού σημειώθηκε στο 35΄ με ένα σουτ του Ρομάν έξω από τη μεγάλη περιοχή, σε ένα σημείο που η στατιστική έκανε λόγο για οχτώ τελικές του Δικεφάλου και καμία των φιλοξενούμενων. Φάνηκε, όμως, πως ο Παναιτωλικός ανακτά ψυχολογία παρά το δείκτη του σκορ, δείχνοντας περισσότερη όρεξη μεσοεπιθετικά αλλά και πάλι η μεγάλη στιγμή ανήκε στον ΠΑΟΚ πριν την εκπνοή του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στον Πέλκα, ο οποίος είδε μια ακόμη προσπάθεια να είναι ημιτελής.

Με την έναρξη του β΄μέρους ΠΑΟΚ και Παναιτωλικός δεν… γοήτευσαν ιδιαιτέρως με την απόδοσή τους και παρά την διάθεση των δύο προπονητών να βάλουν πινελιές, θέλοντας να δοκιμάσουν αλλά και να φρεσκάρουν πρόσωπα, οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε πρώτη φάση σε υποψίες ευκαιριών με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να βρουν διαδρόμους για το γκολ της ισοφάρισης και τον δε ΠΑΟΚ να μην… κλειδώνει το εύθραυστο για εκείνον 1-0.

Όλα αυτά μέχρι να πάρει την υπόθεση πάνω του ο Γιόζιπ Μίσιτς, ο οποίος δίκαιωσε τον προπονητή του για την ευκαιρία, αγωνιζόμενος όπως φάνηκε πίσω από τον επιθετικό και όντας ιδιαίτερα ορεξάτος με το… καλημέρα. Η δική του στιγμή καταγράφηκε στο 76΄, με τον Κροάτη να δίνει σημαντικό… τρίποντο νίκης στον Δικέφαλο για το 2-0 από εξαιρετικά δύσκολη γωνία.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν έδειξαν διατεθειμένοι να παρατήσουν έτσι εύκολα το παιχνίδι και στο 92΄κατάφεραν να μειώσουν με τον Ντάλσιο για το τελικό 2-1, αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις για την ψυχολογία και τη… μάχη που έδωσαν μέχρι τέλους.

Το τελευταίο σφύριγμα και η νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναιτωλικού δίνει στον Δικέφαλο την απαραίτηση ψυχολογία για να προετοιμαστεί με φόντο την Σλόβαν Μπρατισλάβας και στους Αγρινιώτες την ευκαιρία για χρήσιμα συμπεράσματα από ένα παιχνίδι που πάλεψαν για το καλύτερο δυνατό χωρίς, όμως, το επιθυμητό αποτέλεσμα.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
Μεγάλο ενδιαφέρον είχε η διαχείριση της πρεμιέρας από τον Αμπέλ Φερέιρα δεδομένης της κρίσιμης ευρωπαϊκής αναμέτρησης που ακολουθεί για τον ΠΑΟΚ. Και γι΄αυτό ο Πορτογάλος προχώρησε σε τρεις αλλαγές στη βασική σύνθεση της ομάδας του, ρίχνοντας ως παρτενέρ του Εσίτι τον Αουγκούστο, τον Λημνιό αντί του Ζαμπά και τον Σφιντέρσκι στην κορυφή της επίθεσης στη θέση του Άκπομ.

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Λουίς Κάστρο στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Παναιτωλικού. Ο Πορτογάλος τεχνικός, έδωσε φανέλα βασικών στους δύο 19χρονους Λιαβά και Φυτόπουλο, ενώ γενικώς η ενδεκάδα της ομάδας του Αγρινίου, είχε έξι νέα πρόσωπα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η φάση του αγώνα 76′
Ο ΠΑΟΚ «κλειδώνει» το τρίποντο σε ένα κομβικό για εκείνον σημείο δεδομένου πως με το… εύθραυστο 1-0 διατηρούσε τον Παναιτωλικό στο γήπεδο και όσο περνούσε η ώρα έδινε δικαιώματα στον αντίπαλο για να ψάξει την ισοφάριση.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
5′
Ωραίο γέμισμα του Μπίσεσβαρ, με τον Πέλκα να προτιμάει να κάνει γυριστό μέσα στην περιοχή και τον Κνετ να μπλοκάρει.
7′
Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ωραία σέντρα του Ντάγκλας για το κεφάλι του Κρέσπο που από καλή θέση αστόχησε
19′
Καλή επίθεση για τον Παναιτωλικό. Ωραία μπαλιά, μετά από κόντρα επίθεση, από τ’ αριστερά και κοντρόλ του Ντάλσιο μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γιαννούλης έδιωξε σε κόρνερ.
27′
ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Εξαιρετική σέντρα του Γιαννούλη από τ’ αριστερά, κακή έξοδος του Κνετ και η μπάλα στα δίχτυα από το κεφάλι του Σφιντέρσκι.
35′
Δυνατό σουτ του Ρομάν, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.
45′
Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0. Ο Λημνιός έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο -σχεδόν αμαρκάριστος- Πέλκας αστόχησε από το ύψος του πέναλτι και λίγο πιο μπροστά.
59
Η καλύτερη στιγμή στο παιχνίδι για τον Παναιτωλικό. Η κεφαλιά του Μπραΐροβιτς έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Πασχαλάκη.
69′
Δυνατό αλλά άστοχο σουτ του Ντάλσιο για τον Παναιτωλικό.
76′
ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Μίσιτς πετυχαίνει ένα πανέμορφο γκολ με τον Κροάτη να νικάει με σέντρα-σουτ τον Κνετ που δεν μπόρεσε να αντιδράσει.
85′
Επικίνδυνο σουτ του Ντουάρτε, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.
92′
ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Οι Αγρινιώτες έδειξαν αποθέματα και μείωσαν σε 2-1 με σουτ του Ντάλσιο.

3 ΣΗΜΕΙΑ – ΚΛΕΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΑΝ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1 Το… rotation ήταν αναγκαίο για τον ΠΑΟΚ που παρουσιάστηκε με τρεις αλλαγές στη βασική του σύνθεση δεδομένης της ευρωπαϊκής αναμέτρησης που ακολουθεί με την Σλόβαν. Εκ του αποτελέσματος ο Φερέιρα δικαιώθηκε για τις επιλογές του καθώς είδε τον Κάρολ Σφιντέρσκι να σκοράρει, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του, δίνοντας απαραίτητες ανάσες στον Τσούμπα Άκπομ.
2 Το ζητούμενο για τους «ασπρόμαυρους» ήταν να μπουν κάποια στιγμή στην εξίσωση της κουβέντας και οι αλλαγές, οι πινελιές από τον πάγκο. Για πρώτη φορά στο πλαίσιο της φετινής σεζόν, η αλλαγή του Φερέιρα όχι απλά απέδωσε αλλά το γκολ του Γιόζιπ Μίσιτς και γενικά η ενέργεια που έδωσε ο Κροάτης ήταν άκρως σημαντική, έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι…
3 Το έργο του Παναιτωλικού ήταν εξαρχής δύσκολο, ωστόσο, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος δεδομένου και του αντιπάλου, οι Αγρινιώτες παρουσιάστηκαν άκρως σοβαροί και συγκεντρωμένοι και το γεγονός πως πάλεψαν μέχρι τέλους το παιχνίδι, δείχνει πως δύσκολα θα… παραδώσουν και φέτος τα όπλα.

ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο MVP
Δημήτρης Γιαννούλης
23
Τα έκανε όλα. Είχε ασίστ αφού από τη δική του εξαιρετική σέντρα ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ετρεξε ατελείωτα χιλιόμετρα με πολλές επελάσεις και αμυντικά ήταν απροσπέλαστος.
Ο αδύναμος κρίκος
Αλέξης Μαλής
47
Φέρει ευθύνη στο πρώτο γκολ που δέχεται η ομάδα του. Ο Σφιντέρσκι πήδηξε σχεδόν ανενόχλητος, με τον νεαρό αμυντικό γενικώς να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα με τους μεσοεπιθετικούς του Δικεφάλου.
Ο αφανής ήρωας
Κάρολ Σφιντέρσκι
9
Πήρε θέση βασικού αντί του Τσούμπα Ακπομ και δικαίωσε τον προπονητή του. Ξεκίνημα με γκολ και καλή εμφάνιση από τον επιιθετικό του ΠΑΟΚ που είχε κι άλλες στιγμές για να σκοράρει.