ΠΑΟΚ – Μεσολόγγι 96-87: Ήττα στην Θεσσαλονίκη για τον Χαρίλαο

Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 96-87 του Μεσολογγίου, ανέβηκε στο 5-5 και έχει πλέον τέσσερα θετικά αποτελέσματα σε πέντε αγώνες με τον Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του, την ώρα που οι νεοφώτιστοι έπεφταν στο 3-8 και έκλειναν τον πρώτο γύρο της Stoiximan Basket League με οκτώ σερί ήττες μετά από το εντυπωσιακό τους 3/3 στο ξεκίνημα.

Μεγάλο ματς από τον Μάλκολμ Γκρίφιν, σπουδαίος στην τρίτη περίοδο στην οποία έβαλε 15 πόντους ο Ζερμέιν Λοβ, εντυπωσιακή η αποτελεσματικότητα του ΠΑΟΚ στη ρακέτα, ακόμη πιο λαμπερός ήταν στο δεύτερο παιχνίδι του με τη φανέλα του Μεσολογγίου ο Τόντρικ Γκότσερ που πάντως ήταν αρκετά μόνος στο σκοράρισμα, καθώς πλην του Νταρέλ Πουαριέ που ήταν πληθωρικός στο ντεμπούτο του, δεν υπήρχε άλλος παίκτης με συνέπεια στο παιχνίδι του και στις δύο άκρες του παρκέ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα του ΠΑΟΚ (6-0 στο 3′) ανάγκασε τον Καλαμπάκο να καλέσει νωρίς το πρώτο του timeout. Οι γηπεδούχοι πήγαν έως το 10-0, ο Κακλαμανάκης έβαλε γκολ-φάουλ για το 19-10 στο έβδομο λεπτό, όμως ο καταπληκτικός Γκότσερ έφτασε με προσωπικό show τους 14 πόντους για το 21-21 πριν η περίοδος κλείσει στο 26-21. Οι γηπεδούχοι είχαν 9/11 δίποντα, όχι όμως και απαντήσεις στο μαρκάρισμα του Αμερικανού γκαρντ.

Το Μεσολόγγι πέρασε και μπροστά (26-27) στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Λυκογιάννη να καλεί timeout, αλλά τον Γκότσερ να συνεχίζει να πληγώνει την ομάδα του. Έφτασε τους 19 για το 31-34, σημείο στο οποίο ήρθε η απάντηση του ΠΑΟΚ που ήταν πολύ αποτελεσματικός στη ρακέτα, είχε 15/22 δίποντα στο πρώτο μέρος, αλλά και 11 λάθη για τις εννέα ασίστ του με το 51-47 να μοιάζει πολύ δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα των δύο ομάδων την ώρα που ο Γκότσερ είχε 22 πόντους από 1/1 δίποντο, 5/5 τρίποντα και 5/5 βολές.

Ο Πουαριέ έκανε καλή δουλειά στο ξεκίνημα του β’ μέρους, μείωσε στο καλάθι (62-60) στο 25′, εκεί όμως ο Κονατέ κι ο Λοβ βγήκαν μπροστά, με τον δεύτερο να βάζει τη μία βολή πίσω από την άλλη, να σκοράρει 15 πόντους σε επτά λεπτά (!) και να γράφει το 71-64 στο 27′. Η γκρίνια χάλασε το ματς στην τέταρτη περίοδο, ο Ντίνος Καλαμπάκος ήταν έξαλλος από τις αποφάσεις των τριών διαιτητών, ο ΠΑΟΚ πήγε στο +14 (90-76) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, για να πανηγυρίσει την τέταρτη νίκη του στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Τσαρούχα, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 51-47, 78-70, 96-87

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ θα υποδεχθεί τον Ηρακλή (23/1), ενώ το Μεσολόγγι θα παίξει στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη (23/1).

Πηγή: sport24.gr