Πανιώνιος… Ανέστη! (0-0)

sup-panaitolikos-panionios3

Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Ανέστη, που στο ντεμπούτο του στην φετινή Λίγκα κατέβασε… ρολά, ο Πανιώνιος έφυγε από το Αγρίνιο με πολύτιμο βαθμό (0-0) κόντρα στον Παναιτωλικό που έχασε σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο!

Έτσι έπαιξαν

Με 4-2-3-1 παρέταξαν τις ομάδες τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο προπονητές. Για τον Παναιτωλικό ο Μπρακάλι ήταν κάτω από τα δοκάρια, ο Γκάλο δεξιά στην άμυνα, ο Γκόλιας αριστερά και οι Κούσας, Καλί τα στόπερ. Αμυντικά χαφ οι Γοδόι, Ζούνιορ και μπροστά τους οι Μπακάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Καμαρά. Στην κορυφή ο Μπόγιοβιτς.

Για τον Πανιώνιο ο Ανέστης κάθισε κάτω από τα γκολπόστ για πρώτη φορά φέτος αντικαθιστώντας τον Γιαννακόπουλο. Ο Κούρντι κάλυπτε το δεξί άκρο της άμυνας, ο Κούρος το αριστερό, με τους Αυλωνίτη, Κουλουχέρη να αποτελούν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Στα χαφ ήταν οι Μητρόπουλος, Καλτσάς και μπροστά τους ο Μενδρινός δεξιά, ο Αραβίδης αριστερά και ο Κολοβός στον άξονα. Μοναδικός προωθημένος ο Γιάννου.

Καλύτερος ο Παναιτωλικός και ακυρωθέν γκολ

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά, είχε ρυθμό, με τον Παναιτωλικό να είναι καλύτερος, να έχει την κατοχή της μπάλας και τις φάσεις για να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 2′ ο Μπόγιοβιτς απείλησε για πρώτη φορά με σουτ από πλάγια, με τον Ανέστη να αποκρούει, ενώ το σουτ του Κολοβού στο αμέσως επόμενο λεπτό κατέληξε στα χέρια του Μπρακάλι.

Ένα γυριστό σουτ του Μενδρινού στο 6′ πέρασε άουτ, με αυτό του Καμαρά στην κίνηση στο 8′ να μπλοκάρει ο Ανέστης. Οι κεφαλιές των Καλί, Μπόγιοβιτς στο 15′ και στο 19′, αντίστοιχα, ενώ στο 21′ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Κούσα, αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.

Εξαιρετικός ο Ανέστης, δοκάρι στην εκπνοή

Παρά ταύτα, οι Αγρινιώτες συνέχισαν να ασκούν πίεση και σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Ο Κούσας έπαιξε το 1-2 με τον Μπακάκη στο 26′ και έκανε το σουτ από πλάγια, με την μπάλα να φεύγει εκτός, ενώ ο Ανέστης είπε «όχι» στην κεφαλιά του Καμαρά στο 38′, ύστερα από λανθασμένη απομάκρυνση του Κολοβού.

Δίχτυα δε βρήκε ούτε η κεφαλιά του Καλί στο αμέσως επόμενο λεπτό, με τον γκολκίπερ του Πανιωνίου να «βγάζει» εντυπωσιακά και το δυνατό σουτ του Μπακάκη στο 40′. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι, με την κεφαλιά του Μπακάκη στην εκπνοή του ημιχρόνου να βρίσκει στο οριζόντιο.

Ίδιο σκηνικό, φωνάζει για πέναλτι ο Πανιώνιος

Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες δίχως σκορ και στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Παναιτωλικός συνέχισε να πιέζει, όμως γκολ δεν έβαλε ποτέ, με τον Πανιώνιο να έχει λίγες φάσεις και να φωνάζει για πέναλτι που δεν του δόθηκε. Η πρώτη φάση ήταν στο 52′, όταν ο Καμαρά… τσίμπησε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή, αλλά έκανε κακό σουτ από πλάγια, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

Η κεφαλιά του Μπόγιοβιτς στο 55′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ανέστη, ο οποίος ήταν σταθερός, αν και δεν απειλήθηκε όσο στο πρώτο μέρος. Ένα σουτ του Καμπάνταη μέσα από την περιοχή κόντραρε και κατέληξε κόρνερ στο 71′, ενώ είχε προηγηθεί το χέρι του Καλί μέσα στην περιοχή, με τον Κάκο να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Εκτός πέρασε και το μακρινό του Καλτσά τρία λεπτά αργότερα, με αυτό του Μπόγιοβιτς να σταματάει και πάλι ο Ανέστης στο 76′. Το ματς ολοκληρώθηκε με τα «καναρίνια» να πιέζουν για το γκολ της νίκης, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ, αφού ο Πανιώνιος αμύνθηκε σωστά, ενώ είχε καλή ημέρα και τον τερματοφύλακά του.

Man of the match: Ο Γιάννης Ανέστης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο του και με εξαιρετικές αποκρούσεις, ειδικά στο πρώτο μέρος, κράτησε το μηδέν για τον Πανιώνιο.

Αδύναμος κρίκος: Ο Παναιτωλικός δεν είχε τη λύση στην επίθεση, ενώ έπεσε πάνω σ’ έναν εξαιρετικό Ανέστη.

Στο ύψος του: Καλό παιχνίδι από τους Κούρντι, Αυλωνίτη, Κούρο, που έκοψαν αρκετές φάσεις, ειδικά προς το τέλος, όταν ο Παναιτωλικός είχε ανεβάσει την πίεσή του για να πετύχει ένα τέρμα.

Η γκάφα: Την έκανε ο Μπακάκης στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά.

Το στραγάλι: Σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Παναιτωλικού στο 21′, αφού ο Κούσας ήταν σε θέση οφσάιντ. Αντίθετα, ο Πανιώνιος έχει κάθε δίκιο να φωνάζει για το πέναλτι που δε δόθηκε στο 71′ σε χέρι του Καλί.

Το ταμείο του Gazzetta: Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή, είχε τις φάσεις, ακόμα και δοκάρι. Όμως, το γκολ που ήθελαν οι Αγρινιώτες δεν ήρθε ποτέ, αφού έπεσαν πάνω και σε έναν εξαιρετικό Ανέστη, ο οποίος πραγματοποίησε ντεμπούτο στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Πανιώνιος αμύνθηκε, άντεξε στην πίεση του αντιπάλου και έχει μόνο παράπονο το πέναλτι που δεν του δόθηκε, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τον βαθμό.