Παναιτωλικός: «Δεν θα δεχθώ ξανά γκολ μετά το 80’»

Αν ο Παναιτωλικός και το ποδοσφαιρικό του τμήμα ήταν σχολική τάξη, σήμερα ο Δέλλας θα του έκανε ένα συγκεκριμένο μάθημα. Στις καθυστερήσεις έχουν «χάσει» μέχρι στιγμής 6 βαθμούς!

Σκεφτείτε πως το ποδοσφαιρικό τμήμα του Παναιτωλικού είναι μία τάξη σχολείου και σήμερα έχουν μάθημα. Δευτέρα γαρ, κατά σύμπτωση, αν ήσασταν καθηγητές τους τι μάθημα θα τους βάζατε; Το πιο πιθανό είναι να γράψουν 100 φορές πως «Δεν θα δεχθούμε ξανά γκολ μετά το 80’ και κυρίως στις καθυστερήσεις»! Ώστε να το.. εμπεδώσουν.

Για έναν ανεξήγητο λόγο τα «καναρίνια» παθαίνουν ένα… μπλακ άουτ όσο πλησιάζουμε στη λήξη των αγώνων τους και αυτό τους έχει… κοστίσει πολύτιμους βαθμούς. Οι οποίοι στη… σούμα του Μαΐου ενδέχεται να αποδειχθούν κομβικοί.

Τα 5 από τα 8 παιχνίδια τους ως τώρα είχαν φινάλε γκραν γκινιόλ και στα 3 «έχασαν» τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.

Η αρχή έγινε με τον ΟΦΗ, όπου τελικά δεν τους «κόστισε». Με το σκορ υπέρ τους στο 2-0 άρχισαν να… οπισθοχωρούν και στο 88’ το αυτογκόλ του Ερικσον έβαλε στο «κόλπο» τους κρητικούς, χωρίς όμως τελικά το παιχνίδι να έρθει «τούμπα».

Ακολούθησε το 1-1 της Ξάνθης, όπου στις καθυστερήσεις και ενώ τα «καναρίνια» είχαν αντέξει την πίεση των γηπεδούχων, ο Καμαρά βγήκε μόνος απέναντι από τον Ζίβκοβιτς αλλά ο Σέρβος πορτιέρο απέκρουσε το πλασέ του.

Με τη Λαμία λίγες ημέρες μετά, στον έξτρα χρόνο των καθυστερήσεων τα… είδαμε όλα. Στο 90φευγα αρχικά ισοφάρισε ο Αντέτζο όταν πήρε το «ριμπάουντ» στην απόκρουση πέναλτι του Κυριακίδη με αντίπαλο τον Μαστούρ, αμέσως μετά ο Καμαρά αστόχησε εξ’επαφής και στα «καπάκια» ακυρώθηκε ως οφ σάιντ γκολ του Μαρινάκη. Δεκτό πως στο τέρμα της Λαμίας έπρεπε να καταλογιστεί επανάληψη, αλλά η ιστορία δεν… ξεγράφει.

Συνεχίζουμε με τον αγώνα της Λιβαδειάς, όπου στο 80’ ο Παναιτωλικός είναι 2-0 μπροστά στο σκορ, έχει αστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι και μετρά αρκετές χαμένες ευκαιρίες. Κάπου εκεί υπήρξε ξανά το… σύνδρομο που τον ταλαιπωρεί. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 87’ με τον Σαβαντογκό και στο 90’+2΄άγγιξαν την ισοφάριση με τον Ιωαννίδη. Δηλαδή τα «καναρίνια» παραλίγο να μην κερδίσουν ένα «κατάδικό» τους ματς.

Μέχρι που φτάσαμε στο χθες, όπου στο 90’+3’ ο Καλτσάς ισοφάρισε για τον Αστέρα και ο Παναιτωλικός παραχώρησε στους Αρκάδες 1-1, ενώ μέχρι εκείνη τη στιγμή «κρατούσε» μία μεγάλη νίκη.

Ετσι μετά το 80’ μετρά 4 τέρματα παθητικό (ΟΦΗ, Λεβαδειακό, Λαμία, Αστέρα), ένα χαμένο τετ α τετ (Καμαρά στην Ξάνθη), μία κλασική ευκαιρία που δεν έγινε γκολ (Καμαρά με Λαμία) και ένα ακυρωθέν (Μαρινάκης με Λαμία).

Αν οι παραπάνω φάσεις είχαν καταλήξει υπέρ των «κυανοκίτρινων», τότε στο σεντούκι τους θα είχαν 6 επιπλέον βαθμούς (από 2 με Ξάνθη, Λαμία και Αστέρα), οι οποίοι όλοι χάθηκαν στις καθυστερήσεις. Η μπάλα θέλει και ρέντα, αλλά και «καθαρό μυαλό». Χωρίς λόγο στο Αγρίνιο υπάρχει άγχος και πίεση, κάτι που αποτυπώνεται ορισμένες φορές μέσα στο γήπεδο. Κυρίως στα γκολ που δέχονται στα τελευταία λεπτά.