Όλα τα ΣπορΡοή Ειδήσεων

Πανελλήνιο Παίδων- Αγρίνιο: ΔΕΚΑ – Ηράκλειο 79-56

Πρώτη επιτυχία στο 45ο Πανελλήνιο Παίδων που άρχισε σήμερα στο Αγρίνιο για τη ΔΕΚΑ καθώς επιβλήθηκε άνετα με 79-56 του Ηρακλείου.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (14-7) δύο λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και με 23-11 με τη λήξη της, δείχνοντας ότι θα έχει τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Η συνέχεια ήταν ακόμη καλύτερη για τους Θεσσαλονικείς που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 24 πόντων (45-21). Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια της τρίτης και της τέταρτης περιόδου με την ΔΕΚΑ να πανηγυρίζει την πρώτη της επιτυχία.

Δεκάλεπτα: 23-11, 45-21, 65-44, 79-56

Διαιτητές: Τσακάκης-Καρπάνος

ΔΕΚΑ (Χατζηβρέττας, Κυριαζής, Χρήστου): Τσιμερίκας,  Βενετίδης 4, Κρίτσικας 7, Βασιλείου 8(1), Παπαπασχάλης 2, Τσιροπούλης Ι. 2, Τσιροπούλης Μ. 2, Παπασάβογλου Αν. 21, Θεογιάννης 14, Παπασάβογλου Αρ. 17, Νούσκαλης, Κοντέλης 2.

Ηράκλειο (Πινακουλάκης, Δελατόλας): Κουνετάκης, Περαντωνάκης 3(1), Ματθαιάκης 1, Ηλιάκης 1, Γκίζης 6, Κουκιαδάκης 11, Βασιλάκης 9(3), Ινιωτάκης, Βογιατζάκης, Νταής 1, Βαμβουκάκης 18(2), Καψάλης 6.

Δηλώσεις

Ο προπονητής των νικητών Νίκος Χατζηβρέττας δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Κάναμε ένα πολύ καλό ξεκίνημα στη διοργάνωση. Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο κι επικρατήσαμε δίκαια. Εύχομαι να είμαστε καλά και στη συνέχεια και να συνεχίσουμε με την ίδια διάθεση».