ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός 3-1

Ο Παναθηναϊκός έκανε Κυριακάτικο ηλιόλουστο περίπατο κόντρα στον ανύπαρκτο Παναιτωλικό (3-1), με τον 19χρονο Γιώργο Βαγιαννίδη να… λάμπει με γκολ κι ασίστ στο ντεμπούτο του στην SuperLeague! Ζαχίντ και Μακέντα τα άλλα πράσινα γκολ, ο Ντάουντα σκόραρε στις καθυστερήσεις.

Απαραίτητη νίκη που ήρθε γρήγορα και ήρεμα για τον Παναθηναϊκό μετά την κακή εικόνα στον επαναληπτικό ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ στο Κύπελλο και την πρόσφατη ήττα από την ΑΕΚ στο εκτός έδρας ντέρμπι του πρωταθλήματος. Πρώτη εμφάνιση που θα τη θυμάται για πάντα ο Βαγιαννίδης, γκολ ο Ζαχίντ που το χρειαζόταν για αυτοπεποίθηση, έκαναν απλά αυτό που έπρεπε οι «πράσινοι». Μονάχα εκλάμψεις ο Παναιτωλικός επιθετικά, δεν διεκδίκησε ποτέ κάτι από το ματς και απλά πέτυχε στο φινάλε το γκολ της τιμής…

Πως ξεκίνησαν:

Ο Παναθηναϊκός έκανε σέντρα με εννέα Έλληνες ποδοσφαιριστές και ο Γιώργος Δώνης έδωσε στον Βαγιαννίδη την ευκαιρία να κάνει το ντεμπούτο του με φανέλα βασικού. Στα δοκάρια κλασσικά ο Διούδης, στην τετράδα της άμυνας οι Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας και Χατζηθεοδωρίδης. Στα χαφ οι Κουρμπέλης και Δώνης, μπροστά τους ο Ζαχίντ, Βαγιαννίδης και Χατζηγιοβάνης δεξιά κι αριστερά και ο Μακέντα στην κορυφή.

Ο Παναιτωλικός παρουσιάστηκε επίσης με το 4-2-3-1, με τον Φερνάντεθ κάτω απ΄τα δοκάρια και τους Τσιγγάρα, Σιέστεντ, Μαλή και Κέβιν στην άμυνα. Οι Ταχάρ και Ντάλσιο στο κέντρο, οι Μουνιέ και Αλβάρες στα πλάγια, ο Ρόσα σε κεντρικό ρόλο και ο Ντάουντα στην επίθεση.

Ονειρικό ντεμπούτο με γκολ και δημιουργία!

Ο Γιώργος Βαγιαννίδης στην πρώτη του εμφάνιση με την ανδρική ομάδα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα και με παρουσία στο αρχικό σχήμα, σκόραρε και είχε συμμετοχή στη φάση του δεύτερο τέρματος με την πάσα στον Ζαχίντ προτού εκείνος κάνει την ωραία ντρίμπλα και το τελείωμα. Ο νεαρός εξτρέμ, παίζοντας μπροστά από τον Αποστολάκη από δεξιά, στο 23ο λεπτό και έχοντας κυνηγήσει τη φάση που έφτιαχνε ο Κουρμπέλης, εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σιέστεντ και σκόραρε από κοντά για το 1-0. Στο 40′ ο μικρός πήρε τη μπάλα από τον… Διόσκουρό του, Αποστολάκη, άφησε στον Ζαχίντ κι αυτός αφού πρώτα πέρασε τον Μαλή με τεράστια άνεση, πλάσαρε σωστά για το 2-0. Στη συμπλήρωση μιας ώρα αγώνα ο Βαγιαννίδης ολοκλήρωσε το ντεμπούτο του και χειροκροτήθηκε στην αλλαγή του.

Ατυχία με Κολοβέτσιο, καθήκον και όρεξη από τους πράσινους

Έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και κυρίως μετά την κακή εικόνα στον επαναληπτικό προημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, οι «πράσινοι» όφειλαν να βγάλουν στο γήπεδο εικόνα που άρμοζε κόντρα σε ομάδα που βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας. Και μετά την «παγωμάρα» στο 6ο λεπτό με τον τραυματισμό και την αναγκαστική αλλαγή του Κολοβέτσιου, το πράγμα άρχισε να φτιάχνει. Έπειτα από τα πρώτα λεπτά που οι Αγρινιώτες κράτησαν τη μπάλα και προσπάθησαν να πιέσουν, οι παίκτες του Δώνη ξεκίνησαν από τις πτέρυγες με τους Χατζηγιοβάνη και Βαγιαννίδη και σταδιακά έμπαιναν στο ματς οι Δώνης, Κουρμπέλης και Ζαχίντ. Στο 13ο λεπτό ο Ζαχίντ από ωραία κάθετη του Δώνη είδε τον Φερνάντεθ να σώζει με το αριστερό χέρι στην πρώτη καλή στιγμή του «τριφυλλιού». Οι χαφ Χατζηθεοδωρίδης έδειξε πως θέλει πολύ ένα γκολ, ειδικά μετά τα λάθη που έκανε στο Κύπελλο με τον ΠΑΟΚ, ενώ, αξίζει να σημειωθεί πως στο 38ο λεπτό ο Διούδης έκανε εκπληκτική επέμβαση σε πλασέ του Μουνιέ. Βέβαια, υπήρχε χέρι και κατά πάσα πιθανότητα αν ο πρώην «πράσινος» είχε σκοράρει, θα ακυρωνόταν το γκολ…

Τρίτο γκολ και χαλάρωση…

Πολύ γρήγορα ο Παναθηναϊκός βρήκε και τρίτο γκολ στην αναμέτρηση με τον Χατζηγιοβάνη να μπαίνει με ωραία ενέργεια στη μεγάλη περιοχή και τον Μαλή να τον ανατρέπει ξεκάθαρα ώστε να στηθεί η μπάλα στην άσπρη βούλα. Από εκεί, ο Μακέντα δεν λάθεψε και στο 49ο λεπτό έγινε το 3-0 για τους «πράσινους». Με το σκορ σε αυτά τα επίπεδα, η ομάδα του Γιώργου Δώνη έδειξε να χαλαρώνει και να δοκιμάζεται η άμυνα από τις προσπάθειες που πήραν οι Αγρινιώτες για ένα μικρό διάστημα στο δεύτερο μέρος. Ό,τι πιο σημαντικό πέτυχαν ήταν ένα σουτ του Ντάουντα με το αριστερό έπειτα από κόντρες δίχως ν’ ανησυχήσει ο Διούδης στο 65′, ενώ και στο 75′ μια… υπό προϋποθέσεις απειλή δεν ολοκληρώθηκε σωστά από τους φιλοξενούμενους. Ο Αγιούμπ πήρε χρόνο συμμετοχής στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης για να βρει ακόμα περισσότερο ρυθμό, ενώ ξεκουράστηκε και ο Κουρμπέλης. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ντάουντα να σκοράρει με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων νικώντας τον Πούγγουρα στον αέρα για το τελικό 3-1.

MAN OF THE MATCH: Γιώργος Βαγιαννίδης. Ο 18χρονος άσος του Παναθηναϊκού πέτυχε γκολ, έδωσε ασίστ και ήταν εξαιρετικός στο διάστημα που αγωνίστηκε. Η αποκάλυψη του σημερινού παιχνιδιού, ένα παιδί που δείχνει πως έχει όλο το μέλλον μπροστά του.

ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ: Γκίας Ζαχίντ. Επανήλθε στις καλές εμφανίσεις. Πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ με ατομική ενέργεια, είχε αρκετές καλές επιλογές με την μπάλα στα πόδια και για ακόμη ένα παιχνίδι απέδειξε το πόσο σημαντικό είναι για την λειτουργία του Παναθηναϊκού, να βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Καλό παιχνίδι και από τον Χρήστο Δώνη στην μεσαία γραμμή.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Αλέξανδρος Μαλής. Ο νεαρός στόπερ του Παναιτωλικού… τρώει την ντρίμπλα από τον Ζαχίντ στο δεύτερο γκολ του Παναθηναϊκού ενώ κάνει και το πέναλτι στον Χατζηγιοβάνη.

Η ΓΚΑΦΑ: Ο Αντονί Μουνιέ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία στο ματς για τον Παναιτωλικό. Θα μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσια, ωστόσο, αν και είχε άπλετο χώρο και χρόνο για να εκτελέσει, πλάσαρε με το δεξί πάνω στον Διούδη στο τετ α τετ με τον Έλληνα πορτιέρο.

ΤΟ ΣΤΡΑΓΑΛΙ: Καλή η διαιτησία του Κομίνη και των βοηθών του. Σωστή η υπόδειξη πέναλτι πάνω στον Χατζηγιοβάνη.

ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA.GR: Ο Παναθηναϊκός χωρίς να… ιδρώσει και να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, νίκησε εύκολα τον Παναιτωλικό και επέστρεψε στις νίκες, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον 18χρονο Βαγιαννίδη. Από την άλλη ο Παναιτωλικός προβλημάτισε με την εικόνα του, δεν είχε ούτε το μίνιμουμ της μαχητικότητας που απαιτούν αυτά τα ματς και αν συνεχίσει έτσι θα έχει μεγάλο πρόβλημα ενόψει των πλέι άουτ για την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κολοβέτσιος (6′ Νούνες), Χατζηθεοδωρίδης, Αποστολάκης, Πούγγουρας, Δώνης, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Κουρμπέλης (78′ Νατζ), Βαγιαννίδης (60′ Αγιούμπ), Μακέντα

Παναιτωλικός: Φερνάντεθ, Ταχάρ, Ρόσα (72′ Φυτόπουλος), Ντάλσιο, Αλβάρες (59′ Μιμίτο), Μουνιέ (58′ Ντουάρτε) Κέβιν, Ντάουντα, Τσιγγάρας, Μαλής, Σιέστεντ