sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Ζεσούς και Μπαΐροβιτς τον «κράτησαν» όρθιο στην Ξάνθη!

Έχοντας κακή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά με τον Ζεσούς Φερνάντεθ να «κατεβάζει ρολά», αποκρούοντας και πέναλτι, καθώς και με τον Άντμιρ Μπαΐροβιτς να γίνεται η… «χρυσή» αλλαγή, με ένα υπέροχο τέρμα, ο Παναιτωλικός έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό από την Ξάνθη.

Μετρημένα τα «κουκιά» για το Μάκη Χάβο, προβλέψιμη η επιλογή της αρχικής ενδεκάδας. Σε σχηματισμό 4-2-3-1, ο Ζεσούς ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια. Κέβιν, Λιάβας, Μαλής και Τσιγγάρας συγκρότησαν την τετράδα της άμυνας. Ο Ντάλσιο και ο Ντίαζ στελέχωσαν το χώρο του κέντρου, με τον Άλβαρεζ σε ρόλο οργανωτή μπροστά τους. Φάρλει Ρόσα και Μουνιέ στα δύο άκρα, ενώ ο Αμπιόλα Ντάουντα ξεκίνησε ως μοναδικός επιθετικός.

Η Ξάνθη πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό απείλησε με σουτ του Τζουρίσκοβιτς, το οποίο δεν βρήκε στόχο για λίγα εκατοστά. Στο 3′ ο Μπαριέντος απώλεσε νέα καλή στιγμή. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού, τη στιγμή που ο Παναιτωλικός είχε ξεκινήσει οκνηρά. Μέχρι και τη συμπλήρωση μισής ώρας δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη στιγμή, με την ομάδα της Ξάνθης να έχει τα «ηνία» του παιχνιδιού. Σουτ του Κοβάσεβιτς στο 34′ μπλόκαρε σταθερά ο Ζεσούς, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα, ο Ντε Αμορίμ απώλεσε καλή ευκαιρία με συρτό σουτ από τα αριστερά. Ο ίδιος είχε νέα καλή στιγμή στο 40′ ενώ ο Κάστρο δε βρήκε στόχο με κεφαλιά στο 41′.

Η πρώτη επικίνδυνη στιγμή για τον Παναιτωλικό, και αυτή όχι… τελική, ήρθε στο 43′, μετά από παράλληλη του Φάρλει την οποία δεν πρόλαβε ο Ντάουντα. Ο φορ του Παναιτωλικού είχε καλή στιγμή λίγα δευτερόλεπτα αργότερα. Σουτ του Φάρλει στο 44′ πέρασε πάνω από την εστία του κίπερ της Ξάνθης. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μαλής υπέπεσε σε παράβαση πέναλτι. Ο Ματίας Κάστρο ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο ο Ζεσούς Φερνάντεθ έπεσε σωστά, «νικώντας» τον Αργεντινό.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές. Ο Τσιγγάρας είχε την πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης. Στο 52′ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία του και να σκοράρει. Στο 56′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν νέο πέναλτι, με τον σπίκερ της ΕΡΤ να δίνει… ρεσιτάλ υπέρ της Ξάνθης. Ο Διαμαντόπουλος πήγε στο VAR και υπέδειξε δεύτερο πέναλτι, σε μία φάση που δεν φαίνεται να υπάρχει επαφή. Ο Τζουρίσκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση αυτή τη φορά κάνοντας το 1-0 στο 62′. Η Ξάνθη λίγο αργότερα, στο 69′, έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ματίας Κάστρο είδε σωστά απευθείας κόκκινη.

Ο Χάβος πέρασε στο γήπεδο τον Ντουάρτε αντί του Άλβαρεζ ενώ ακολούθησε και ο Μπαΐροβιτς στη θέση του Τσιγγάρα, με τη διάταξη να γυρίζει σε 4-4-2. Ο Σουηδοβόσνιος κέρδισε φάουλ σε εξαιρετικό σημείο στο 83′. Παλιά του τέχνη κόσκινο, με τον «Ζλάταν των φτωχών» να «καρφώνει» με εξαίσια εκτέλεση τη μπάλα στην εστία για το 1-1. Η Ξάνθη με τη συμπλήρωση των 90′ είχε τρεις συνεχόμενες καλές στιγμές, δίχως να σκοράρει. Ο Λουσέρο ήταν η τελευταία αλλαγή για τον Παναιτωλικό που πέρασε στο γήπεδο αντί του Μουνιέ στο 94′. Δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Ζεσούς «έσωσε» ξανά τον Παναιτωλικό, σε σουτ του Στάρτζεον.

Θετικός ξανά ο Γιώργος Λιάβας ως στόπερ. Πολλές «μάχες» από τον Αμπιόλα Ντάουντα, άσχετα αν του «έλειψε» το γκολ.

Αναμφίβολα, ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς. Το γκολ του έδωσε έναν πολύ σημαντικό βαθμό στην ομάδα του Μάκη Χάβου.

Ένα ακόμη νωχελικό ξεκίνημα έκανε ο Παναιτωλικός σε αγώνα με μεγάλη κρισιμότητα. Η εστία της Ξάνθης δεν απειλήθηκε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο. Αντιθέτως, οι τελικές στην εστία του Παναιτωλικού έφτασαν σε διψήφιο νούμερο.

Κάκιστος ο Χόρχε Ντίαζ, με πολλά εύκολα λάθη στο χώρο του κέντρου ενώ και επιθετικά δεν είχε την απαιτούμενη σιγουριά. Σε κακή μέρα και ο Μαλής, που υπέπεσε σε πέναλτι, δίχως να έχει σταθερότητα.

Εκτός αγώνα για μία ακόμη φορά ο Φάρλει Ρόσα. Ο Βραζιλιάνος δεν έχει το μομέντουμ και είναι δυστυχώς άλλος παίκτης από τη στιγμή της επανανέρξης.

Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος ήταν ο ρέφερι της αναμέτρησης στα Πηγάδια. Κιτρίνισε νωρίς Ντίαζ και Ντάλσιο (σε μία φάση που παρά το γεγονός ότι γλίστρησε ο παίκτης βρήκε μπάλα). Υπέδειξε σωστά πέναλτι στη φάση του 46′ στο μαρκάρισμα του Μαλή. Αψυχολόγητη απόφαση στο δεύτερο πέναλτι που καταλογίστηκε, σε φάση που ο Ντάλσιο δεν βρίσκει με τα πόδια του. Σωστή η απευθείας κόκκινη στον Κάστρο που πήγε επικίνδυνα στον Ζεσούς.

Ο Ζεσούς Φερνάντεθ, σε μία εμφάνιση «εξιλέωσης», ήταν ο πρωταγωνιστής του Παναιτωλικού στα Πηγάδια. Καίριες επεμβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, οι οποίες «κράτησαν» τον Τίτορμο. Καθοριστικός για την ομάδα του Μάκη Χάβου μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Στα πρώτα 45′ η απόδοση του Παναιτωλικού ήταν κάκιστη, με την Ξάνθη να δημιουργεί για πρώτη φορά σε παιχνίδι φέτος τόσες τελικές σε ένα ημίχρονο και τον Ζεσούς να «κρατά» μόνος του τους Αγρινιώτες, αποκρούοντας μάλιστα και πέναλτι.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να σκοράρει στο 52′ και βρέθηκε με δεύτερο, αμφισβητούμενο, πέναλτι να «κυνηγά» στο σκορ. Από το 69′ και μετά, με παίκτη παραπάνω, ο Τίτορμος βρήκε το γκολ με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Μπαΐροβιτς. Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, χάρη και στον Ζεσούς, με τον Παναιτωλικό να παίρνει έναν υπερπολύτιμο βαθμό.

Πηγή: titormosnet.gr