ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός – Ξάνθη 1-0, ο Βέργος τον κράτησε στην Super League 1

Με πρωταγωνιστή και στα δύο ματς τον Έλληνα επιθετικό ο Παναιτωλικός επικράτησε στα μπαράζ της Ξάνθης και παρέμεινε στην κορυφαία κατηγορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Σ’ ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και πάθος από τις δύο ομάδες, με τον Παναιτωλικό όμως, να είναι εκείνος που έδειξε να ψάχνει περισσότερο το γκολ που θα του έδινε το εισιτήριο παραμονής και την Ξάνθη να προσπαθεί να κρατήσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Όπως ήταν λογικό η Ξάνθη έριξε το βάρος της προσοχής της από το πρώτο λεπτό στην άμυνά της καθώς είχε το υπέρ της 2-1 από το πρώτο παιχνίδι.
Με μεγάλη προσοχή και δύναμη καθάριζε όλες τις μπάλες στην άμυνά της ενώ ήτα κι αυτή που απείλησε πρώτη όταν στο 10′ με εντυπωσιακό σουτ ο Βέρκερ έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κνετ.

Ο Παναιτωλικός πάλευε να βρει διαδρόμους ώστε να φτάσει στο γκολ, κάτι που έδειχνε πολύ δύσκολο και για να καταφέρει να απειλήσει τον Ίτσο έπρεπε να… αντιγραψει την Ξάνθη και να βρει ένα μακρινό σουτ στο 21′ του Μεντόσα που έβγαλε με δυσκολία ο Ίτσο
Μέχρι το 45ο λεπτό καμία από τις δύο ομα΄δες δεν κατάφερε να δημιουργήσει ευκαιρία, αν και ο Παναιτωλικός ήταν διαρκώς μέσα και γύρω από την περιοχή της ομάδας της Ξάνθης.
Στο 45′ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν απειλήσει και μάλιστα σοβαρά την εστία της Ξάνθης όμως ο Βέργος για χιλιοστά δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά μπροστά από τον Ίτσο και η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευαία φάση του πρώτου μέρους που βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0 κάτι βέβαια που ευνοούσε την Ξάνθη.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός πίεσε ακόμα περισσότερο και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε και πάλι με τον Βέργο που μπήκε στην περιοχή και από κοντινή απόσταση πλάσαρε όμως η μπάλα κόντραρε και βγήκε κόρνερ.
Στη συνέχεια, στο 56ο λεπτό και πάλι για τον Παναιτωλικό ήταν η ευκαιρία με τον Νίκολας Ματσόλα να βρίσκεται πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ, όμως δεν έβαλε όπως θα ήθελε το πόδι του, η μπάλα πήρε όμως τροχιά προς το τέρμα αλλά ο Ίτσο την πέταξε κόρνερ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η ένταση γινόταν ολοένα και μεγαλύτερη και ο Παναιτωλικός έψαχνε με κάθε τρόπο το χρυσό γκολ.

Στο 81ο λεπτό ήρθε αυτή η στιγμή για τους γηπεδούχους όταν από χέρι του Θανάση Παπαζογλου ο Ευαγγέλου έδωσε το πέναλτι και ο Βέργος έστειλε από την άσπρη βούλα την μπάλα στα δίχτυα της Ξάνθης.

11αδα Ξάνθης: Ίτσο – Τζούρμαν, Θ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς, Παντελιάδης – Δημούτσος, Βέρκερ – Έμπερτ, Μικελτάντζε, Σιατραβάνης – Τ. Παπάζογλου

Προπονητής: Τεννές

Η 11αδα του Παναιτωλικού: Κνετ – Ντουάρτε, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Περέιρα – Εντινγκά, Ταχάρ, Ντίας – Μπαρμπόσα, Βέργος, Μεντόσα

Προπονητής: Δέλλας

Πηγή: novasports.gr