ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Τρίτωσε το κακό και «βαράνε… καμπάνες» (video)

Τρίτωσε το κακό και «βαράνε… καμπάνες». Ο Παναιτωλικός ηττήθηκε και από τον Ατρόμητο με 2-3 στο Αγρίνιο, συνεχίζοντας να «γκρεμίζει» ότι καλό έχτισε μέσα στη σεζόν.

Βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο δύο φορές πίσω στο σκορ για να ισοφαρίσει με δύο γκολ του Ντίαζ, έχοντας ευκαιρίες και για το προβάδισμα.

Στην επανάληψη ο Κουλούρης έβαλε τον Ατρόμητο τρίτη φορά μπροστά στο σκορ, με τον Τίτορμο να μην μπορεί να βρει τα αποθέματα να ισοφαρίσει για τρίτη φορά και να γνωρίζει τρίτη σερί ήττα στα Play Outs.

Το σύνολο του Αναστασίου βρίσκεται σε ελεύθερη πτώση μετά το διπλό στη Νίκαια και πλέον απέναντι στον Αστέρα δεν υπάρχει κανένα περιθώριο.

Διάταξη 4-2-3-1. Ο Ανέστης στα δοκάρια, Λούι, Βργκοτς, Αντούνες, Κορνέλιους οι τέσσερις της άμυνας. Μάρτενσον, Φλόρες Ντίαζ στο χώρο του κέντρου, Νταγκό και Ντουάρτε στα άκρα της επίθεσης. Φορ ο Βέργος.

Το πρώτο ημίχρονο

Με το «καλημέρα» ο Ατρόμητος προηγήθηκε. Στα 48 δευτερόλεπτα ο Ατρόμητος βγήκε μπροστά με τον Βργκοτς να κάνει κακό μαρκάρισμα στο χώρο του κέντρου.

Ο Κουλούρης γύρισε στον Έρλινγκμαρκ που πλάσαρε για το 0-1. Στο 5′ από εκτέλεση κόρνερ οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν διπλή ευκαιρία με τον Ανέστη να επεμβαίνει σε προσπάθεια του Μουνίθ.

Ο Παναιτωλικός είχε μπει εντελώς νωχελικά και το γρήγορο γκολ τον είχε αποσυντονίσει πλήρως. Άρχισε να κυκλοφορεί μπάλα μετά το από το 8′ και έπειτα. Κέρδισε κόρνερ στα δεξιά στο 19′, η εκτέλεση του οποίου απέφερε μετά από κεφαλιά του Βέργου το 1-1 από τον Ντίαζ.

Επόπτης και Καραντώνης αρχικώς ακύρωσαν ως οφσάιντ. Το VAR μετά από 4′ λεπτά, σε μία οριακή φάση ωστόσο, έδειξε γκολ και σέντρα.

Η ισοπαλία δεν κράτησε πολύ. Από λάθος του Ντίαζ στο 28′ ο Μουνίθ βρήκε το χώρο και σούταρε πετυχαίνοντας το 1-2.

Στο 34′, ωραία συνεργασία Ντίαζ, Ντουάρτε και Λούι με το τακουνάκι του τελευταίου να απομακρύνεται σε κόρνερ. Στην εκτέλεση, σε φάση «καρμπόν» με το πρώτο γκολ, ο Αντούνες πήρε πρώτη κεφαλιά και ο Ντίαζ έκανε το σκορ 2-2, διπλασιάζοντας τα τέρματά του.

Κάπου εκεί ο Παναιτωλικός έδειξε να αποκτά… ζωή. Δύο απανωτές ευκαιρίες απώλεσε ο Νταγκό στο 38′ και στο 40′. Σουτ του Κουλούρη πέρασε άουτ στο 42′. Τελευταία στιγμή του ημιχρόνου φάουλ σε καλό σημείο από τον Λούι που κατέληξε ψηλά.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Ο Ατρόμητος έχασε ευκαιρία στο 48′ με τον Στρούγγη να στέλνει άουτ την μπάλα από καλή θέση, μετά από φάουλ. Ο Τίτορμος «απάντησε» με κεφαλιά του Βέργου στο 54′ που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 56′ σημειώθηκε σύρραξη μεταξύ των παικτών, μετά από φάουλ του Χαρίση στον Νταγκό, με τον Καραντώνη να μοιράζει κάρτες, ενόσω οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονταν επειδή παίκτης τους ήταν στο έδαφος, από προηγούμενη φάση. Γύρισμα του Νταγκό στο 61′ μάζεψε ο Γιαννιώτης.

Ωραία σέντρα Λούι στο 64′ από επαφή σε αμυντικό κι ενώ ο Βέργος δεν πρόλαβε την κεφαλιά ξανά στα χέρια του κίπερ του «αστεριού». Στο 71′ ο Ατρόμητος από… «τσαφ» εις διπλούν Φλόρες και Κορνέλιους βρήκε το γκολ με τον Κουλούρη, σε φάση που ο Ανέστης έμεινε εμβρόντητος. Ο Αναστασίου έριξε Μπαρμπόσα, Βαρόνε και Μεντόζα. Απέσυρε Νταγκό, Μάρτενσον και Ντίαζ.

Η ψυχρολουσία για τα «καναρίνια» ήταν εμφανής. Μόρσει και Καρέλης μπήκαν στο γήπεδο αντί Αντούνες και Ντουάρτε. Στο 89′ από κόρνερ, κεφαλιές Βργκοτς και Καρέλη δεν κατέληξαν στο στόχο. Από εκεί και έπειτα οι παίκτες του Ατρομήτου αναλώθηκαν σε καθυστερήσεις με την ανοχή του Καραντώνη, παίρνοντας την υπερπολύτιμη για αυτούς νίκη.

-Λούι και Μάρτενσον ήταν καλοί. Ο Αργεντινός μπακ έτρεξε αρκετά, ο Σουηδός έδωσε πολλές κερδισμένες μάχες στον άξονα.

-Τα δύο γκολ του Ντίαζ καταγράφονται στα συν. Ο αρχηγός είχε καλές στιγμές στο γήπεδο, είχε όμως και τα λάθη του.

-Οπαδοί και των δύο ομάδων στο γήπεδο. Μπράβο σε Warriors και Fentagin.

-Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Βργκοτς μαρκάρει άσχημα στο κέντρο. Το γκολ του Ατρομήτου για το 0-1 ξεκινά από δικό του λάθος.

-Σοβαρό πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Κουλούρη. Η άμυνα τραβιόταν στα άκρα συνεχώς, τα κενά που δημιουργούνταν πολλά. Κακή αντίδραση και στο γκολ του με διπλό λάθος.

-Είχε θέματα το κέντρο από ορισμένα λάθη των Φλόρες και Ντίαζ. Ο χαφ από την Ονδούρα ήταν αρνητικός, με πολλές λάθος επιλογές.

-0/3 στα Play Outs. Οι δύο ήττες εντός έδρας. Απαράδεκτο. Μόρσει, Βέργος, Βαρόνε Καρέλης, Μελίσσας ήταν από τους λίγους που έμειναν να χειροκροτήσουν τον κόσμο. Η ομάδα πρέπει να βγάλει αντίδραση άμεσα.

Αντούνες. Σε ρόλο στόπερ είχε πολλή δουλειά να φέρει σε πέρας. Έχει συμμετοχή στο ένα από τα γκολ, ήταν αυτός που ξεχώρισε.

Καραντώνης. Μαζί με τον βοηθό «χάνουν» τη φάση του 1-1 ως οφσάιντ. Από εκεί και πέρα σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν έχασε σφύριγμα. Σωστά και δύσκολα φάουλ καταλογίστηκαν δίχως αμφιβολία. Φειδωλός στις κάρτες, έδειξε σε φάση που σημειώθηκε σύρραξη ελέω Χαρίση. Είχε ανάποδα σφυρίγματα από το 70′ και μετά, με χαρακτηριστική τη φάση του Μόρσει στο 84′. Ανέχτηκε σωρεία καθυστερήσεων και γενικότερα στο δεύτερο μέρος το «έχασε» το ματς.

Δις βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός. Από τα.. αποδυτήρια αρχικά και «καπάκια» αφού ισοφάρισε. Μπόρεσε να πάει στην ανάπαυλα στο 2-2, έχοντας «τουμπάρει» την κατάσταση και πιέζοντας από το δεύτερο γκολ του και έπειτα.

Στην επανάληψη, σε ματς ισόρροπο μέχρι το 70′, ο Ατρόμητος έκανε το 2-3 με τον Κουλούρη. Ο Παναιτωλικός δεν μπήκε ποτέ στην διεκδίκηση της ισοφάρισης, γνωρίζοντας τρίτη σερί ήττα στα Play Outs.