sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Το «έσωσε» με τον τσαμπουκά στο δεύτερο ημίχρονο

Έπεσε από την Ακρόπολη και… έπιασε το λαχείο ο Παναιτωλικός απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Με τον Βάντερσον να αποβάλλεται νωρίς νωρίς και τον Αστέρα να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια, τα «καναρίνια» βρήκαν τα αποθέματα να παλέψουν και να ισοφαρίσουν στην επανάληψη.

Εξαίρετος ο Αριγίμπι, μοναδικές ευκαιρίες χαμένες για να φύγει με το τρίποντο το σύνολο του Χάβου που στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε άρδην την εικόνα του.

Μετά από τρεις αγωνιστικές ο Μάκης Χάβος άλλαξε τη διάταξη του Παναιτωλικού σε 4-2-3-1. Δεν άλλαξε όμως πρόσωπα. Κνετ στο τέρμα, Βάντερσον, Καρασαλίδης, Λίαβας και Τζανακάκης στην άμυνα. Ντάλσιο και Τσιγγάρας οι δύο του άξονα, με τον Μάζουρεκ σε ρόλο οργανωτή. Αριγίμπι και Ντίαζ οι δύο ακραίοι μεσοεπιθετικοί. Ο Νίκο Ματσόλα «αιχμή του δόρατος».

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναιτωλικό να είναι ιδιαίτερα νωχελικός και οι Αρκάδες σημείωσαν εξαιρετική ευκαιρία μόλις στο 7′. Από λάθος του Ντάλσιο στη μεσαία γραμμή ο Μουνάφο με σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κνετ. Στο 16′ από συνεργασία των φιλοξενουμένων ο Βάντερσον ανέτρεψε τον Ρετζίς. Ο Ευαγγέλου υπέδειξε πέναλτι και κίτρνη στον Βραζιλιάνο, ωστόσο το VAR διόρθωσε την απόφασή του.

Ο Βάντερσον είδε απευθείας κόκκινη κάρτα, με τον ρέφερι να θεωρεί ότι ο παίκτης του Αστέρα είναι σε προφανή θέση για γκολ, σε απόφαση που χαρακτηρίζεται «τραβηγμένη». Η αποβολή έκανε το γήπεδο να «γείρει» προς τη μεριά του Αστέρα, που ήταν μονίμως στο προσκήνιο πιέζοντας και κερδίζοντας συνεχώς στατικές μπάλες. Ωστόσο, η άμυνα του Παναιτωλικού απομάκρυνε σταθερά.

Στο 33′ ο Παναιτωλικός είχε την πρώτη του καλή στιγμή, με τον Ντάλσιο να συνεργάζεται με τον Αριγίμπι. Το σουτ του τελευταίου απομάκρυνε ο κίπερ Παπαδόπουλος. Ο Αστέρας συνέχισε να είναι μονόχνωτος στον τρόπο που επιχειρούσε να απειλήσει. Τα «καναρίνια» στο 42′ απώλεσαν ανεπανάληπτη ευκαιρία, όταν ο Ματσόλα έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Αριγίμπι, ο οποίος νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο.

Και εκεί που φαινόταν ότι ο Παναιτωλικός «κρατά», στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, από σέντρα του Κώτσιρα ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά της άμυνάς του κάνοντας το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές. Ο Παναιτωλικός έψαχνε τα πατήματά του, προσπαθώντας να βγει μπροστά. Ο Ντίαζ στο 53′ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο και ο Γκμπόλι Αριγίμπι με μία… οβίδα ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Αστέρας μετά την ισοφάριση βγήκε ξανά μπροστά και έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μπαράλες στο 55′ και το 61′. Ο Χάβος πέρασε στο γήπεδο Μεντίνα και Ταχάρ αντί Τζανακάκη και Τσιγγάρα. Στο 69′ ο Λιάβας απώλεσε τεράστια φάση, με τον Παπαδόπουλο να κοιτά την κεφαλιά του να περνά εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του. Ομοίως στο 79′, κεφαλιά του Καρασαλίδη από κόρνερ, απομάκρυνε ο Έλληνας κίπερ, κρατώντας το 1-1.

Ο Μάκης Χάβος στα τελευταία λεπτά έριξε στο γήπεδο Μεντόσα και Βέργο, με τον Αστέρα να μην μπορεί να πατήσει εύκολα περιοχή. Από την πτέρυγα του Πάολο Μεντίνα, ο Αλί Μπαμπά δημιουργούσε συνεχώς κινδύνους, ωστόσο ο Κνετ ήταν πανταχού παρών. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

-Μαχητικότατος ξανά ο Νίκο Ματσόλα, δυνατός και πάντα μέσα στις μονομαχίες. Μοίρασε εξαιρετική πάσα στον Αριγίμπι (που δεν τη μετουσίωσε σε γκολ), και ήταν ιδιαίτερα δραστήριος.

-Η ομάδα είχε πυγμή. Παρά το γεγονός ότι έμεινε με δέκα πάλεψε μέχρι τέλους, έβγαλε ψυχή στο γήπεδο.

-Τέλης Καρασαλίδης, Χόρχε Ντίαζ και Κρίστοφερ Κνετ είχαν αξιοσημείωτες παρουσίες για τον Παναιτωλικό. Ιδίως ο Έλληνας στόπερ.

-Ο Ντάλσιο. Ξεκάθαρα ο Πορτογάλος είναι αρνητικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης από το ξεκίνημα. Νωθρή η παρουσία του, πολλά τα λάθη του και γενικά το γεγονός ότι ο Παναιτωλικός «έχασε» από το ξεκίνημα στον άξονα οφείλεται σε αυτόν.

– Για μία ακόμη φορά ο Παναιτωλικός πληρώνει λάθη του. Και δεν είναι μόνο η φάση της αποβολής που συμπεριλαμβάνεται εδώ. Το γκολ του Μπαράλες είναι επίσης χαρακτηριστικό παράδειγμα.

-Ο Πάολο Μεντίνα δε φαίνεται ακόμη να έχει εγκλιματιστεί. Αντικατέστησε τον Μάνο Τζανακάκη και ο Παναιτωλικός βρέθηκε πολλές φορές εκτεθιμένος από τα δεξιά.

Ο Γκμπόλι Αριγίμπι. Σε δαιμονιώδη κατάσταση, με διαφορά ο καλύτερος του γηπέδου για τον Παναιτωλικό, σκόραρε ένα υπέροχο φάουλ και αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνου. Εξαιρετικός.

Ο κ. Ευαγγέλου διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης. Νωρίς στον αγώνα λέει «παίζετε» στο υποπέφτει σε λάθος υπόδειξη πέναλτι στον Βάντερσον, με το VAR να τον διορθώνει. Ωστόσο αποβάλλει τον Βραζιλιάνο, θεωρώντας ότι ανακόπτει επιτιθέμενο σε προφανή θέση για γκολ. Γενικότερα ο ρέφερι άφησε ορισμένα μαρκαρίσματα των φιλοξενουμένων, ενώ ιδίως στα τελευταία λεπτά σφύριζε αρκετές επαφές που έφερναν του Αρκάδες στο προσκήνιο.

Ο Παναιτωλικός από τη σέντρα του αγώνα είχε «χάσει» τον άξονα και το πλήρωσε ακριβά λόγω της αποβολής του Βάντερσον. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ενώ με παίκτη λιγότερο διαχειριζόταν καλά το ματς, έχοντας μάλιστα χάσει σπουδαία ευκαιρία με τον Αριγίμπι, δέχθηκε γκολ.

Στην επανάληψη το σύνολο του Χάβου έβγαλε αποφασιστικότητα, πάλεψε και με μπροστάρη τον Αριγίμπι, με το εκπληκτικό φάουλ του οποίου ισοφάρισε, πήρε ένα βαθμό σε ματς που έμοιαζε χαμένο. Μάλιστα, θα μπορούσε να είχε νικήσει αν δεν έχανε τουλάχιστον τρεις μοναδικές ευκαιρίες.