Παναιτωλικός τεσσάρων αστέρων

sup-panai-ergotelis2

Με κεκτημένη ταχύτητα από την μεγάλη νίκη στην Τούμπα επί του ΠΑΟΚ ο Παναιτωλικός συνέτριψε 4-0 τον άτυχο Εργοτέλη που βρέθηκε στον δρόμο του.  Καθιερώθηκε έτσι ολοκληρωτικά στην συνείδηση όλης της ποδοσφαιρικής Ελλάδας σαν μια από τις καλύτερες ομάδες της χώρας.   Οι γηπεδούχοι ήταν απολαυστικοί και παρέδωσαν μαθήματα ολοκληρωτικού ποδοσφαίρου με πίεση ψηλά, πολλούς αυτοματισμούς και  προσήλωση στο αγωνιστικό πλάνο του προπονητή. Παρά τις αλλαγές που είχε η αρχική 11αδα σε ένα ακόμη ματς η χημεία της ομάδας λειτούργησε πολύ καλά και αυτό φάνηκε και στο χειροκρότημα του κόσμου που απλόχερα το έδωσε στους ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Παναιτωλικός και από την αρχή έδειξε τις προθέσεις του να καθαρίσει νωρίς τη νίκη. Άγγιξε το γκολ σε δυο περιπτώσεις όμως ο Φωτάκης αρχικά στο 8΄και ο Γοδόι στο10΄ σημάδεψαν τον αντίπαλο  τερματοφύλακα , αλλά και το δεξί  του δοκάρι αντίστοιχα. Ο Γιώργος Φωτάκης  όμως δικαιώθηκε λίγο αργότερα όταν στο 19΄με εκπληκτικό βολέ στην κίνηση επέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ , το πρώτο του με την κίτρινη φανέλα. Η επιθετικότητα των γηπεδούχων δεν κόπασε και είναι χαρακτηριστικό ότι στο α΄ μέρος  οι τελικές ήταν 10 -1.   Ο Παναιτωλικός κατάφερε να αξιοποιήσει την υπεροχή του λίγο πριν τελειώσει το πρώτο 45’ ήταν από σέντρα του Μπεχαράνο ο Αλβες με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0 .Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Μαρτίνες με φάουλ σημάδεψε για 2η φορά το δοκάρι του Σαράνοφ.

171525

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να θέλουν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα και κρατήσουν περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους.  Το κατάφεραν χωρίς όμως να γίνουν απειλητικοί . Ο Παναιτωλικός με σωστή διαχείριση μπόρεσε να τους  κρατήσει μακριά από την περιοχή του.   Μάλιστα σε μια από τις γρήγορες αντεπιθέσεις του σκόραρε με κεφαλιά του Κάππελ στο 64΄ (3-0)και ουσιαστικά τελείωσε το παιγνίδι. Το κερασάκι στην τούρτα της άνετης επικράτησης του Παναιτωλικού έβαλε στις καθυστερήσεις του ματς και πάλι ο Άλβες με κοντινό σουτ επιτυχαίνοντας το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα σε δυο αγωνιστικές.

sup-panai-ergotelis3

Συμπερασματικά ο Παναιτωλικός την περίοδο αυτή είναι μακραν η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Σουπερ Λίγκα παίζοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο ανεξάρτητα από τους παίκτες που κάθε στιγμή βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο.  Το βάθος του πάγκου της ομάδας είναι εκπληκτικό και έτσι ο προπονητής έχει την πολυτέλεια να φρεσκάρει και να ξεκουράζει όλους τους παίκτες του. Ρουσκουσέδα και Σκαραμοτσίνο που σήμερα αγωνίστηκαν στην βασική 11αδα έδειξαν σαν έτοιμοι από καιρό να βοηθήσουν αν και βρίσκονται στο Αγρίνιο περίπου έναν μήνα.

Ο αγώνας της Κυριακές με τον Παναθηναϊκό είναι ακόμη μια πρόκληση  για τα καναρίνια που θέλουν να την ξεπεράσουν . Οι δυνατότητες και η θέληση υπάρχουν. Τίποτα δεν τους εμποδίζει να ονειρεύονται.