sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Συντριβή-προειδοποίηση με 4-2 από τον Αστέρα

Τη συντριβή-προειδοποίηση ενόψει συνέχειας, γνώρισε ο Παναιτωλικός στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη της σεζόν από τον Αστέρα με 4-2.

Κάκιστη εικόνα από τον Τίτορμο, με τον Καρέλη με τα δύο γκολ να «διασώζεται». Το πέρας των θερινών φιλικών βρίσκει τον Παναιτωλικό να έχει προβληματικότατη εικόνα και να «φωνάζει» για ενίσχυση. Μέσα Αυγούστου και με το πρωτάθλημα να ξεκινά σε επτά μέρες το ρόστερ εξακολουθεί να έχει σημαντικά κενά.

«Καμπάνες» κινδύνου, επομένως, «σημαίνουν» μετά και από την εικόνα στο ματς του «Θ. Κολοκοτρώνης». Απαιτούνται ΑΜΕΣΑ μεταγραφές και κινήσεις ώστε η ομάδα να παρουσιαστεί ικανή να ανταπεξέλθει στην απαιτητικότατη έναρξη του πρωταθλήματος.

Το ματς

Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε τους Ανέστη, Κορνέλιους, Λάρσον, Χουχούμη, Λιάβα, Τσιγγάρα, Φλόρες, Ντίαζ, Χατζηθεοδωρίδη, Ντουάρτε και Καρέλη στο αρχικό σχήμα. Διάταξη 4-2-3-1.

Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ στο 9′ με τον Τιλίκα, με προβολή από το ύψος της περιοχής. Ο Παναιτωλικός «απάντησε» όμως στο 22′, με τον Λιάβα να «βρίσκει» με ωραία κάθετη τον Καρέλη, για το 1-1. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός γύρισε χωρίς αλλαγές στο γήπεδο. Όπως όμως απέναντι στον ΠΑΣ, έτσι και απέναντι στους Αρκάδες το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ήταν κάκιστο.

Ο Αστέρας επανάκτησε το προβάδισμα με κεφαλιά του Μπαράλες στο 50′. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον Μπερτόλιο αλλά στο 54′ με νέα κεφαλιά του Καστάνιο τριπλασίασαν τα τέρματά τους. Μάλιστα, συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και σπατάλησαν κι άλλες ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ.

Στο 62′ Μλάντεν, Αποστολάκης, Βαρόνε και Νταγκό αντικατέστησαν Λάρσον, Χουχούμη, Τσιγγάρα και Ντίαζ. Ο Γκαρντάφσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παναιτωλικού για τέταρτη φορά στο 70′, με τον Γιάννη Αναστασίου να διαμαρτύρεται έντονα για τη φάση, όπου ο κίπερ των Αγρινιωτών βρέθηκε ματωμένος στο έδαφος.

Στο 83′ Ξενιτίδης και Αναστασόπουλος πέρασαν στο γήπεδο αντί των Χατζηθεοδωρίδη και Ντουάρτε.

Ο Καρέλης κέρδισε πέναλτι που μετουσίωσε ο ίδιος σε γκολ στο 86′ για το 4-2. Ο Μόρσει απώλεσε καλή στιγμή στο 87′, με τον Τσιφτσή να διώχνει σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις ο Μπελεβώνης αντικατέστησε τον Νταγκό, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο πριν από περίπου 20 λεπτά. Μάλιστα δεν κατευθύνθηκε προς τον πάγκο, αλλά αποχώρησε για τα αποδυτήρια.

To 4-2 το τελικό σκορ, με τον Παναιτωλικό να παρουσιάζει σημαντικότατα ζητήματα σε όλες τις γραμμές του. Λίγες μέρες απομένουν για την σέντρα στο πρωτάθλημα και σαφώς η εικόνα προβληματίζει έντονα.