sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2: Διπρόσωπος και αυτόχειρας

Ιδανικός αυτόχειρας ο Παναιτωλικός που έχοντας δύο πρόσωπα εκ διαμέτρου αντίθετα, παρά το ότι προηγήθηκε με το γκολ του Αριγίμπι και είχε δοκάρι με τον Ντίαζ, «πλήρωσε» το κάκιστο δεύτερο ημίχρονό του και γνώρισε ήττα «μαχαιριά» από τον ΠΑΣ με 1-2.

Σε 4-2-3-1 και με τον Νίκο Καρέλη να ντεμπουτάρει «κατέβασε» ο Δέλλας τον Παναιτωλικό. Κνετ στον «άσο», Τζανακάκης και Περέιρα στα άκρα της άμυνας. Τσότσαλιτς και Κωνσταντόπουλος οι δύο στόπερ.

Στον άξονα Τσιγγάρας-Ταχάρ και ο Ντίαζ μπροστά τους. Αριγίμπι και Μπαρμπόσα στα δύο «φτερά». Ο Καρέλης στην κορυφή.

ο παιχνίδι ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό και πρέσινγκ από τις δύο ομάδες. Ο ΠΑΣ, σε φάση που ξεκίνησε με έντονα παράπονα από μεριάς Παναιτωλικού για οφσάιντ, απείλησε πρώτος στο 6′, με τακουνάκι του Λεό. Ωραία ανάπτυξη του Παναιτωλικού στο 12′ και κάθετη του Αριγίμπι απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Από την εκτέλεση και μετά από κεφαλιά του Ταχάρ ο Καρέλης έπιασε ένα όμορφο γυριστό που απείλησε την εστία του Λοντίγκιν. Νέο σουτ του ίδιου στο 15′ πέρασε μόλις άουτ.

Στο 17′, Μπαρμπόσα-Ντίαζ-Καρέλης «έκρυψαν» την μπάλα, με τον Έλληνα φορ να βγάζει σε θέση βολής τον Αριγίμπι που εκτέλεσε για το 1-0. Ο Παναιτωλικός πήρε πλήρως τα ηνία του αγώνα και απείλησε εκ νέου με Αριγίμπι στο 31′.

Με σχετική άνεση η ομάδα του Αγρινίου διατήρησε την εστία της μακριά από τον οποιονδήποτε κίνδυνο μέχρι το 42′ οπότε και σουτ του Μπρένερ εξ επαφής πέρασε άουτ. Στα συμπληρωμένα 45′ από στημένο του Μπαρμπόσα, ο Ντίαζ βρήκε μπάλα αλλά αυτή κατέληξε στο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο
Με τον Κνετ να νιώθει ξαφνική αδιαθεσία και να αντικαθίσταται από τον Μελίσσα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Στο 52′ ο Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσόταλιτς στον Παμλίδη, με τον Παναιτωλικό να διαμαρτύρεται εντόνως για την απόφαση.

Με τον έλεγχο στο VAR τίποτα δεν άλλαξε, ο Κριζμάν από τα 11 βήματα έκανε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν πολύ καλύτερα με τον Τίτορμο να δείχνει σαφώς επηρεασμένος από την ισοφάριση.

Στο 67′ ο Μάζουρεκ πέρασε στο γήπεδο αντί του Ταχάρ, με τον Ντίαζ να επιστρέφει πιο πίσω. Στο 69′ ο Ευαγγέλου δεν απέβαλλε τον Λιάσο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμά του στον Ντίαζ. Στο 73′ Ντουάρτε και Βέργος πέρασαν αντί Αριγίμπι και Καρέλη.

Ο ρυθμός δεν ήταν καλός και ο Παναιτωλικός είχε απωλέσει όλη την επιθετική φρεσκάδα που είχε στο πρώτο μέρος. Στο 82′ από ωραία μπαλιά του Μάζουρεκ, κεφαλιά του Βέργου πέρασε άουτ.

Ότι δεν έκανε ο Βέργος το έκανε ο Κάργας που πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στο 85′ από κόρνερ και έφερε το ματς «τούμπα» για τον ΠΑΣ. Η ομάδα των Ιωαννίνων διαχειρίστηκε το προβάδισμά της και έφυγε με επαγγελματικό διπλό από το Αγρίνιο.

-«Σκύλος» ο Χόρχε Ντίαζ στο κέντρο με πολλά χιλιόμετρα και πολλά κερδισμένα φάουλ. Μαχητικότατος ο αρχηγός.

-Ο Παναιτωλικός παρήγαγε στο πρώτο μέρος όσες φάσεις δεν έχει «βγάλει» σε 2-3 ματς πρωταθλήματος στη σειρά. Αυτό από μόνο του λέει πολλά. Ο Νίκος Καρέλης είχε το μερίδιό του σε αυτό.

–Οι δύο ακραίοι μπακ είχαν ενέργεια και γενικά καλές παρουσίες.

-Δεν ήταν κακός αλλά δεν ήταν και σε καλή μέρα. Ο Μπαρμπόσα είχε αρκετά εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις του. Η παρουσία του δεν βοήθησε και τον πολύ καλό Τζανακάκη στα ανεβάσματά του.

-Ο Έντιν Τσότσαλιτς υπέπεσε σε πέναλτι που η εμπειρία του δεν δικαιολογεί. Από κοντά και η αντίδραση της άμυνας στο 1-2.

-Η συνολική εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο. Λες και «γύρισε» τον διακόπτη ο Παναιτωλικός, δεν απείλησε καθόλου επιθετικά, πέραν της ισοφάρισης που δέχθηκε. Πολλά λάθη, κάκιστη εικόνα, μοιραία ήρθε η ήττα.

Δεύτερο σερί αγώνα πρωταθλήματος για τον Παναιτωλικό που διαιτητεύει ο Ευαγγέλου. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για σμπρώξιμο στον Μπαρμπόσα εντός περιοχής στις αρχές του ματς, ενώ κάρτα δεν δόθηκε στον Κάργα στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη καταλογίζει πέναλτι στην ανατροπή του Παμλίδη από τον Τσότσαλιτς με το VAR να συμφωνεί μαζί του. Ο πειθαρχικός του έλεγχος προς του παίκτες του ΠΑΣ ιδιαίτερα χαλαρός. «Χαρίζει» δεύτερη κίτρινη στον Λιάσο στο 69′, σε μαρκάρισμα στον Ντίαζ. Ακατανόητες αποφάσεις όσο πλησίαζε το τέλος του αγώνα (χαρακτηριστική η φάση του 75′).

-Ο Γκμπόλι Αριγίμπι ξεχώρισε για τον Παναιτωλικό με το τρομερό του πρώτο ημίχρονο. Εξαιρετικές ενέργειες, κατόρθωσε δικαίως να σκοράρει. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν φάνηκε.

Ο Παναιτωλικός μπήκε στο γήπεδο ψυχωμένα και συνειδητοποιημένα. Κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, σκόραρε ένα εξαίσιο γκολ και είχε τις ευκαιρίες να σημειώσει και δεύτερο, σημαδεύοντας μάλιστα το δοκάρι στο τέλος του.

Στην επανάληψη ξεκίνησε νωθρά, και ισοφαρίστηκε με πέναλτι του Κριζμάν. Η ανατροπή ήρθε ως φυσικό επακόλουθο και η ήττα με 1-2 πιθανότατα να αποδειχθεί καταδικαστική για τη συνέχεια.