sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Η άμυνα έδωσε τη νίκη

Τα περισσότερα παιχνίδια του Παναιτωλικού με τον ΠΑΣ ήταν ντέρμπι γιατί αφενός είχαν το χαρακτήρα της γειτονικής αντιπαλότητας, αφετέρου ήταν θέμα γοήτρου, ενώ όταν υπήρχε και βαθμολογική σημασία τότε η δυσκολία ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Αν μια ομάδα είχε το άγχος αυτή ήταν του ΠΑΣ που βρισκόταν σε δυσμενή βαθμολογική θέση, ενώ ο Παναιτωλικός είχε την βαθμολογική ασφάλεια των 27 βαθμών και λογικά θα ήταν αυτός το αφεντικό της αναμέτρησης. Ωστόσο δεν έγιναν ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Στο πρώτο μέρος μπορεί ο Παναιτωλικός να είχε την φλύαρη υπεροχή, ωστόσο ήταν ανούσιος, νωθρός χωρίς ευρηματικότητα και η ισοπαλία ήταν ένα καλό αποτέλεσμα για αυτόν. Η άμυνά του θα μπορούσε να πει κανείς ήταν η καλύτερη γραμμή του.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός άλλαξε το σκυθρωπό του πρόσωπο, έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο, να χάνει ευκαιρίες και να παίρνει τη νίκη από ένα αμυντικό του τον Άργκους.

Ήταν μια νίκη που θα του προσδώσει αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία για το μέλλον, ενώ μόνο αν αυτοκτονήσει θα εμπλακεί σε περιπέτειες. Από τις 10 Δεκεμβρίου είχε να νικήσει στην έδρα του ο Παναιτωλικός όταν νίκησε τον Απόλλωνα με 2-1.

Η διάταξη του Παναιτωλικού

Κάτω από το τέρμα ο Γιαννακόπουλος στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά οι Τσιγγάρας, Μιχάι, Αργκους, Αμαράλ, στα χαφ τους Ντίας, Λουσέρο , ο Μάζουρεκ σε ελεύθερο ρόλο, οι Μανά, Ουίλιαν στις πτέρυγες και ο Μοράρ στην κορυφή της επίθεσης. Πολλές αλλαγές από τον προπονητή του Παναιτωλικού σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι, ο Τσιγγάρας από τα χαφ πήγε στη θέση του τραυματία Λιάβα στο δεξιό άκρο της άμυνας, ο Αμαράλ στη θέση του Τσουκάνη. Επίσης ο Ντίας στη θέση του Τσιγγάρα και ο Μανά στη θέση του Μπαϊροβιτς. Μετά το 20ο ο Ουίλιαν πήγε δεξιά και ο Μανά αριστερά. Η είσοδος του Γκούγκα έδωσε επιθετική πνοή στον Παναιτωλικό, ενώ μετά από αρκετούς μήνες μπήκε στο παιχνίδι ο Πάολο στη θέση του κουρασμένου Λουσέρο.

Την υπεροχή ο Παναιτωλικός, τις ευκαιρίες ο ΠΑΣ

Αναγνωριστικό παιχνίδι στο πρώτο 10λεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν μια φλύαρη υπεροχή. Ο Λουσέρο, ο συνδετικός κρίκος άμυνας και επίθεσης, ήταν ο παίχτης που οργάνωνε το παιχνίδι του Παναιτωλικού, χωρίς ωστόσο να δημιουργούνται φάσεις στην εστία του ΠΑΣ, εκτός από τη φάση του 17ου με τον Μάζουρεκ.

Η ομάδα του Αγρινίου, με την πάροδο του χρόνου, συνέχισε στο ίδιο μοτίβο, να κυριαρχεί να πιέζει πιο ψηλά και να προσπαθεί να μεταφέρει το παιχνίδι στην εστία του ΠΑΣ. Από την άλλη πλευρά η Γιαννιώτικη ομάδα με μαζική άμυνα έκλεισε τις διόδους προς την εστία του Νεόφυτου, ενώ με κάποιες αντεπιθέσεις προσπάθησε να γίνει απειλητική στην εστία του Παναιτωλικού. Σε δύο από αυτές ο Νικολιάς θα μπορούσε να σκοράρει καθώς τον νίκησε και στις δύο ο Γιαννακόπουλος.

Μεταμορφωμένος Παναιτωλικός στην επανάληψη με γκολ του Άργκους
Με άλλο αέρα ξεκίνησε στη επανάληψη ο Παναιτωλικός χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες, πρώτα του Μιχάι από θέση τετ α τετ που νικήθηκε από τον Νεόφυτο και κατόπιν το δοκάρι του Μάζουρεκ. Το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, η μπάλα πάνω κάτω και η μια ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη.

Ο Παναιτωλικός επέβαλε τον ρυθμό του κλείνοντας στα καρέ του Νεόφυτο τον ΠΑΣ που σε κάποια διαστήματα η άμυνά του πανικοβαλλόταν. Ένας μεταμορφωμένος Παναιτωλικός σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο να δημιουργεί και να χάνει ευκαιρίες και με τον ΠΑΣ να περιορίζεται σε αμυντικό ρόλο και να βγαίνει μόνο με αντεπιθέσεις.
Ο επιθετικός μονόλογος του Παναιτωλικού καρποφόρησε στο 79΄ με το γκολ του Άργκους που έλυσε το γόρδιο δεσμό της μαζικής άμυνας του ΠΑΣ. Το παιχνίδι στο τέλευταίο δεκάλεπτο κατέληξε σε θρίλερ με τους Γιαννιώτες να τα παίζουν όλα για όλα για να φτάσουν στη ισοφάριση και με τον Παναιτωλικό να προσέχει ιδιαίτερα για να μη συμβεί αυτό που συνέβη σε άλλα παιχνίδια.

Η ροή του αγώνα

10΄επικίνδυνη σέντρα του Αμαράλ ο Ουίλιαν έκανε επιθετικό φάουλ με εξουδετερωμένο τον Νεόφυτο.
17΄ γύρισμα του Μοράρ ο Μάζουρεκ με τακουνάκι προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Νεοφύτου.
19 σέντρα του Μπατίστ ο Μάνος από κοντά έπιασε αέρα.
32΄από λάθος του Ουίλιαν ο Νικολιάς βρέθηκε απέναντι από τον Γιαννακόπουλο ο οποίος απέκρουσε το πλασέ του.
37΄ ο Τσιγγάρας γλίστρησε ο Σεργκελασβίλι το επωφελήθηκε, έβγαλε τη σέντρα και ο Νικολιάς έπιασε το σουτ με τον Γιαννακόπουλο να αποκρούει σε κόρνερ.
44΄ «κοιμήθηκε» η άμυνα του Παναιτωλικού και ο Μάνος περίπου από το ύψος του πέναλτι αστόχησε.
48΄ σέντρα του Μπατίστ ο Βιντάλ από κοντά εστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Γιαννακόπουλου.
49΄ ο Μιχάι μόνος του πλάσαρε με τον Νεόφυτο να αποκρούει.
57΄ πολύ καλό φάουλ του Αμαράρ σε κόρνερ από τον Νεόφυτο.
62΄ σέντρα του Γκούγκα ο Μάζουρεκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Νεόφυτου.
73΄ σουτ έξω από την περιοχή του Μάζουρκ ο Νεόφυτος μπλόκαρε.
79 πολύ καλό σουτ του Αμαράλ σε κόρνερ από τον Νεόφυτο.
80΄σέντρα του Πάουλο ο Άργκους με κεφαλιά το 1-0(πρώτο γκολ στο πρωτάθλημα).

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος(Αρκαδίας),Α Βοηθός Πετρόπουλος(Αρκαδίας), Β Βοηθός Παλαμίδας(Λακωνίας).
Συνθέσεις: ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Άργκους, Μιχάι, Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μασουρέκ, Μανά(59΄Γκούγκα), Ουίλιαν, Μοράρ(78΄Μπαϊροβιτς).
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Νεόφυτος, Κάργας, Μιχαήλ, Σκόνδρας, Μπουκουβάλας, , Νικολιάς, Κάστρο, Μπατίστ(76΄ Νάουμετς), Βιντάλ(76΄Πάντελιτς), Μάνος.