sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός-ΠΑΣ 0-1: Η «νεκρά» στις αρχές της επανάληψης έφερε την ήττα (φωτο)

Ήττα με 0-1 στο πρώτο φιλικό στο Αγρίνιο για τον Παναιτωλικό που «πλήρωσε» το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος- Καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος με αρκετές ευκαιρίες, με την άμεση μεσοεπιθετική ενίσχυση να κρίνεται αναγκαία

Στον πρώτο φιλικό του αγώνα στο Αγρίνιο ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 0-1. Καλύτερος στα πρώτα 45′ ο Τίτορμος, «πλήρωσε» το κακό του ξεκίνημα στην επανάληψη.

Καλή εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος από το σύνολο του Αναστασίου που όμως είχε ένα «νεκρό» δεκάλεπτο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Αρκετές καλές στιγμές για γκολ, το οποίο ωστόσο δεν ήρθε.

Πολύ καλές παρουσίες από Κορνέλιους, Χουχούμη και Χατζηθεοδωρίδη, με την μεσοεπιθετική ενίσχυση ωστόσο να κρίνεται άκρως αναγκαία.

Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε Ανέστη στο τέρμα. Χουχούμη, Κορνέλιους, Λάρσον, Λιάβα στην άμυνα. Μάρτενσον, Φλόρες στον άξονα. Ντίαζ μπροστά τους. Μπελεβώνη και Ντουάρτε στα δύο άκρα. Καρέλη στην επίθεση, σε διάταξη 4-2-3-1.

Εκτός έμειναν προληπτικά ο Μόρσει, που γύρισε το πόδι του στην τελευταία προπόνηση καθώς και ο τραυματίας Νταγκό.

Το πρώτο ημίχρονο

Με διάθεση να πρεσάρει ψηλά μπήκε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός. Στο 3′ ατομική του Μπελεβώνη απέφερε κόρνερ που η άμυνα του ΠΑΣ απομάκρυνε. Πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 6′ με σουτ του Ροσέρο.

Στο 10′ ωραία μεταβίβαση του Κορνέλιους έφτασε στο Ντουάρτε. Ο Πορτογάλος στόπαρε ωραία, σέντραρε με αποδέκτη τον Ντίαζ, το σουτ του οποίου δεν ήταν «γεμάτο». Ο κίπερ Πριόρ μπλόκαρε εύκολα. Οι δύο ομάδες έψαχναν ρυθμό, με τα λάθη να είναι αρκετά εκατέρωθεν.

Στο 25′, τρομερή νέα μπαλιά του Κορνέλιους για το Ντουάρτε ξανά, με το νεαρό να εξαπολύει ένα «κεραυνό» που απομάκρυνε σε κόρνερ δύσκολα ο κίπερ του ΠΑΣ. Στο 28′ φάουλ σε καλό σημείο για τους φιλουξενούμενους, με τον Σόρια να σουτάρει στα χέρια του Ανέστη μετά τις κόντρες.

Στο 37′ ο Λιάβας εκμεταλλεύτηκε λάθος στα δεξιά, σέντραρε για τον Καρέλη, του οποίου η κεφαλιά ωστόσο δεν ήταν δυνατή προς την εστία. Στο 40′ ο Μπελεβώνης κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο όμως η εκτέλεση του Φλόρες δεν ήταν η αναμενόμενη. Το 0-0 ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο

Χωρίς αλλαγές γύρισε στο γήπεδο ο Παναιτωλικός για την επανάληψη. Η ομάδα του Αναστασίου όμως ξεκίνησε εξαιρετικά νωχελικά. Ο ΠΑΣ με το «καλημέρα», στο 46′ απώλεσε μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Μορέιρα. Αρχικά νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Ανέστη και στην εξέλιξη της φάσης σούταρε αδύναμα από το ύψος του πέναλτι.

Νέα καλή στιγμή είχε και ο Σόρια λίγο αργότερα, με τον Κορνέλιους να κοντράρει για κόρνερ. Κεφαλιά του Εραμούσπε στην εκτέλεση πέρασε άουτ, στο 51′. Το σκορ άνοιξε στο 54′. Ο Μπιλμπάο σούταρε, ο Κόντε βρέθηκε στην «πλάτη» της άμυνας μόνος, κάνοντας με τακουνάκι το 0-1.

Στο 61′ ο Αναστασίου πέρασε στο γήπεδο Χατζηθεοδωρίδη, Ξενιτίδη, Αποστολάκη. Απέσυρε Ντουάρτε, Φλόρες και Λιάβα. Κάπου εκεί ο Παναιτωλικός φάνηκε να «ξυπνά». Ο Χουχούμης σέντραρε στο 64′, ο Κορνέλιους έπιασε υπέροχη κεφαλιά, με την μπάλα να σταματά στο δεξί δοκάρι και εν συνεχεία να μην στρώνεται κατάλληλα στους παίκτες των «καναρινιών» που καραδοκούσαν προ κενής εστίας.

Στο 69′ Καρέλης, Μάρτενσον, Ντίαζ αποχώρησαν. Πέδρο, Τσιγγάρας και Βαρόνε τους αντικατέστησαν. Στο 75′ ο Παναιτωλικός ζήτησε χέρι-πέναλτι, με τον ρέφερι να καταλογίζει φάουλ οριακά εκτός περιοχής. Η εκτέλεση του Χατζηθεοδωρίδη πέρασε ψηλά άουτ.

Νέες καλές στιγμές για τον Παναιτωλικό στο 76′ και το 79′ με σουτ των Μπελεβώνη και Χατζηθεοδωρίδη. Τελευταία αλλαγή για τα «καναρίνια» ο Αναστασόπουλος αντί του Χουχούμη. Ο Χατζηθεοδωρίδης «έφτιαξε» ωραία φάση για τον Πέδρο στο 85′, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να διώχνει σε κόρνερ. «Άγγιξε» το γκολ με ωραίο σουτ στο 86′.

Τεράστια στιγμή απώλεσε στο 89′ ο Βαρόνε με τον κίπερ των φιλοξενουμένων να του «λέει όχι» σε τετ-α-τετ. Αυτή ήταν και η τελευταία στιγμή του αγώνα. 0-1 το σκορ.

–Χουχούμης σε εξαιρετικό παιχνίδι. Ανεβάσματα, κοψίματα, δραστήριος πάνω στη γραμμή του. Θετικός ο Ντίαζ, όπως και ο Μάρτενσον.

-Καλά διαστήματα με υψηλό πρέσινγκ και ωραία κυκλοφορία. Πλην όμως χωρίς διάρκεια.

-Σκληροτράχηλος ανασταλτικά ο Παναιτωλικός στα πρώτα 45′. Συμπαγής η αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο, με καλές αλληλοκαλύψεις. Στην επανάληψη ωστόσο δεν ίσχυσε το ίδιο.

–Χατζηθεοδωρίδης. Ταχυδύναμος, με ωραίες ενέργειες ως μεσοεπιθετικός. Έχασε και δύο καλές στιγμές για γκολ ενώ βοήθησε αρκετά στην δημιουργία.

-Αρκετά λάθη στις μεταβιβάσεις. Ο Παναιτωλικός προσπαθούσε να παίξει στρωτά με την μπάλα κάτω. Όμως σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις στο πρώτο μέρος έγιναν επιπόλαια λάθη που δημιούργησαν κινδύνους.

-Το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος. Ο ΠΑΣ μπήκε στο γήπεδο αλλαγμένος ολοκληρωτικά. Πίεσε, έκανε απανωτές ευκαιρίες και βρήκε το γκολ στο 54′, σε αδράνεια της άμυνας.

-Φλόρες. Πολλά λάθη, έδειχνε να μην έχει την απαιτούμενη συγκέντρωση.

-Εμφανές έλλειμμα ποιότητας μεσοεπιθετικά. Απόντες οι Νταγκό και Μόρσει ως τραυματίες, το ρόστερ δεν διαθέτει «καθαρό» δεκάρι. Δημιουργικά ο Παναιτωλικός πάσχει και πρέπει να ενισχυθεί άμεσα.

Κορνέλιους. Δεν ήταν αλάθητος, ήταν όμως ο κορυφαίος. Με εξαίρεση μερικές κακές μεταβιβάσεις που είχε, ξεχώρισε. Είχε δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν πρώτος στις «μονομαχίες» του, μακράν ο MVP του Παναιτωλικού.

Στο πρώτο ημίχρονο η πλάστιγγα «έγειρε» προς τη μεριά του Παναιτωλικού. Δίχως να υπάρχει η κλασική τελική εντός περιοχή, οι Αγρινιώτες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο. Πίεζαν ψηλά, κυκλοφορούσαν μπάλα και απείλησαν την εστία του Πριόρ σε ορισμένες περιπτώσεις. Στον αντίποδα κινδύνεψαν σε λίγες περιπτώσεις από λάθη δικά τους.

Εντελώς αντίθετο το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος. Ο Παναιτωλικός επέστρεψε τρομερά νωχελικός. Δέχτηκε πολλές φάσεις απανωτά και ο Κόντε άνοιξε το σκορ στο 51′. «Ξύπνησε» μετά την ώρα αγώνα, κάνοντας δοκάρι με τον Κορνέλιους. Με τις αλλαγές ο ρυθμός «έπεσε» αισθητά. Ο Τίτορμος πήρε ξανά «ηνία» και απώλεσε στιγμές με Χατζηθεοδωρίδη, Πέδρο, Μπελεβώνη. Το τελικό 0-1 έμεινε χάρη σε τρομερή επέμβαση του Σούλη σε τετ-α-τετ του Βαρόνε.