ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Νίκη… κούπας ο ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο (1-2)

Ο αρχηγός Βιερίνια πήρε το πρωτάθλημα στην Τούμπα με το γκολ της χρονιάς κι ο ΠΑΟΚ έσπασε το μπλόκο του Αγρινίου (1-2) πηγαίνοντας τη διαφορά στο +10!

Και ναι, αυτό το πρωτάθλημα έχει όνομα! Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια έχει βάλει φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στην φετινή ξέφρενη πορεία του ΠΑΟΚ, σκοράροντας και σήμερα ένα -ακόμη- πολύ μεγάλο γκολ, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην 22η νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι στον Παναιτωλικό. Ο Μάτος ολοκλήρωσε την ανατροπή για το 2-1 και το φετινό πρωτάθλημα μοιάζει πιο κοντά από ποτέ για τον αήττητο Δικέφαλο!

Εξαιρετικά «διαβασμένος» αποδείχθηκε ο Παναιτωλικός απέναντι στον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ στο α΄ημίχρονο, κλείνοντας υποδειγματικά τους χώρους μπροστά από την εστία του Γιαννακόπουλου, οδηγώντας τους «ασπρόμαυρους» στο να κάνουν παιχνίδι από τα πλάγια και κυρίως από την δεξιά πτέρυγα του Λημνιού.

Από την άλλη, με τον Ζαμπά να μην «πατάει» καλά στα αριστερά, τους γηπεδούχους να έχουν «μπλοκάρει» τον άξονα, το βάρος της ανάπτυξης έπεσε κυρίως στον Βιεϊρίνια, με τον Πορτογάλο να ψάχνει σε πολλές φάσεις με βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού τους συμπαίκτες του δεδομένου πως ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να… βγάλει κλασσική ευκαιρία.

Στην αντίπερα όχθη, οι Αγρινιώτες αναλώθηκαν κυρίως σε ένα πιο παθητικό ρόλο, έχοντας πρωτίστως το μυαλό τους στο να διατηρήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν και να ψάξουν το γκολ στην κόντρα επίθεση. Η μεγάλη ευκαιρία του πρώτου 45λεπτου (και η μοναδική αξιοσημείωτη) σημειώθηκε από τον Παναιτωλικό μόλις στο 11΄ αλλά ο Πασχαλάκης με μια «σωτήρια» επέμβαση, έβαλε φρένο στον Πάολο.

Με το ποσοστό κατοχής 39-61% και τα φάουλ να αγγίζουν το εντυπωσιακό νούμερο των 25, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με το δείκτη του σκορ στο 0-0, σε ένα πρώτο «σκληρό» μέρος που θα ξεχαστεί εύκολα…

Το ματς έμελλε να εξελιχθεί σε… ροντέο με την έναρξη του β΄μέρους ενώ οι τόνοι ανέβηκαν στο 50΄όταν ο Άκπομ βρήκε δίχτυα αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ πάνω στον Μιχάι, προκαλώντας την έκρηξη των ανθρώπων του ΠΑΟΚ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαΐροβιτς, ένα πέναλτι που κέρδισε από τον Κρέσπο ο Ντίας για το 1-0.

Το ματς έδειχνε πως είχε ακόμη πολύ δρόμο και όπως έχει σημειώσει πολλάκις η «ασπρόμαυρη» ΠΑΕ, όταν η μπάλα «καίει»… Βιεϊρίνια. Με μια ασύλληπτη γκολάρα, ο αρχηγός του ΠΑΟΚ βγήκε και πάλι μπροστά και έπιασε ένα σουτ από το… σπίτι του, «κεραυνοβολώντας» την εστία του Παναιτωλικού για το 1-1.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε μέσα σε τρία λεπτά με την υπογραφή του Λέο Μάτος. Ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Βραζιλιάνο να πηδάει ψηλότερα από όλους, να παίρνει την κεφαλιά και να την στέλνει στα δίχτυα για το 2-1 του Δικεφάλου, με τους «ασπρόμαυρους» να βρίσκουν ένα ακόμη τέρμα από στατική φάση.

Κερασάκι στην τούρτα; Η αφιέρωση στον μεγάλο άτυχο, Ζοσέ Μαουρίσιο. Άλλωστε έβαλε μέχρι πρότινος και εκείνος το χεράκι του…
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Η φάση του αγώνα 64′
Το γκολ του πρωταθλήματος ανήκει στον Αντελίνο Βιεϊρίνια. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αλλά και πάλι μίλησε η τρομερή ποιότητα του αρχηγού του. Με ένα ασύλληπτο διαγώνιο σουτ από τα σαράντα μέτρα, ο Πορτογάλος έφερε το ματς στα ίσα και άνοιξε το δρόμο για την ανατροπή!

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
2′
Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Λέο Ζαμπά να σεντράρει και τον Τσούμπα Άκπομ να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου.
11′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Μάρκος Πάουλο να πιάνει καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.
13′
Ο Μπίσεσβαρ σκοράρει, αλλά το γκολ δεν μετράει γιατί ο Ολλανδός είναι σε αντικανονική θέση.
50′
Ένα ακόμη γκολ του Άκπομ ακυρώθηκε με τον Τσαμούρη να καταλογίζει επιθετικό φάουλ του Άγγλου φορ στον Μιχάι, προκαλώντας την έκρηξη των ανθρώπων του ΠΑΟΚ.
54′
ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό! Ο Μπαΐροβιτς εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Ντίας από τον Κρέσπο, ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους.
64′
ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Τρομερό γκολ του Αντελίνο Βιεϊρίνια που κεραυνοβολεί την εστία του Γιαννακόπουλου για το γκολ της ισοφάρισης του ΠΑΟΚ!
67′
ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Λέο Μάτος με τον… αγαπημένο του τρόπο -κεφαλιά- ανατρέπει το σκορ και δίνει προβάδισμα νίκης στον ΠΑΟΚ.
69′
Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ με τον Φερνάντο Βαρέλα, να μην μπορεί να σκοράρει μέσα από την μικρή περιοχή του Παναιτωλικού.
89′
Καλή στιγμή για τον Παναιτωλικό. Ο Μανά έκανε μία σέντρα – σουτ, πήγε να αιφνιδιάσει τον Πασχαλάκη ο οποίος έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ