ΠΑΟ – Παναιτωλικός 4-0

sup-panai-pao6Ο Παναθηναϊκός μπορεί να δυσκολεύτηκε για 45 λεπτά κόντρα στον Παναιτωλικό αλλά στο δεύτερο μέρος βρήκε επιθετικές λύσεις χάρη σε χατ τρικ του Μπεργκ και ένα του Λουντ και πανηγύρισε τη νίκη με 4-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη φαίνεται να ανεβάζει στροφές καθώς για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σκόραρε τέσσερα τέρματα και δείχνει να αποκτά ομοιογένεια και αυτοματισμούς. Χατ τρικ σημείωσε ο Μάρκους Μπεργκ που έφτασε τα δώδεκα γκολ τη φετινή σεζόν περνώντας στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ, με ένα λιγότερο από τον πρωτοπόρο Ιντέγε.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε την ομάδα του με ένα σύστημα 4-2-3-1 με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω απ’ τα δοκάρια, τους Μολέδο – Κουτρουμπή στο κέντρο της άμυνας, δεξιά ο Κουλιμπαλί, αριστερά ο Χουλτ, αμυντικά χαφ οι Ρέις – Ζέκα, δεξιά ο Βιγιαφάνιες, αριστερά ο Εμποκού, αιχμή του δόρατος ο Μπεργκ και πίσω του, σε ρόλο δημιουργικού χαφ, ο Κλωναρίδης.

Απ’ την άλλη, ο Μάκης Χάβος επέλεξε ένα σύστημα 4-1-4-1 με τον Κυριακίδη κάτω απ’ τα γκολπόστ, τους Τσοκάνη, Κούσα, Χαντάκια και Μύγα στην άμυνα, μπροστά τους ο Μάκος, δεξιά ο Κλέσιο, αριστερά ο Ρότσα, μοναδικός προωθημένος ο Μαρκόφσκι και πίσω του οι Πάουλο και Λόπες.

Άνευρος Παναθηναϊκός, πιστός στο πλάνο του ο Παναιτωλικός

Στο πρώτο μέρος ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει σε κανένα σημείο του ρυθμό. Απ’ την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και απειλήθηκαν ελάχιστα με αποτέλεσμα στο πρώτο 45λεπτο να κρατήσουν με σχετική άνεση το μηδέν στην εστία τους.

Η πρώτη απειλητική στιγμή σημειώθηκε στο δωδέκατο λεπτό και ανήκε στους γηπεδούχους. Ο Εμποκού σέντραρε από τα αριστερά, ο Μπεργκ προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά αλλά δεν τοποθέτησε σωστά το σώμα του με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ.

Στο 17ο λεπτό σημειώθηκε η σημαντικότερη φάση του πρώτου ημιχρόνου, η οποία ανήκε και στους φιλοξενούμενους. Ο Λόπες επεχείρησε να απειλήσει με ένα διαγώνιο σουτ, από τα αριστερά, μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε μόλις άουτ.

Από κει κι έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά, ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από τις πτέρυγες αλλά δεν τα κατάφερε ενώ οι φιλοξενούμενοι έδωσαν προτεραιότητα στην αμυντική τους «οχύρωση» και να «χτυπήσουν» σε κάποια κόντρα.

Στο 37ο λεπτό ο Κουρμπέλης πέρασε στη θέση του Ρέις που δεν μπορούσε να συνεχίσει στο παιχνίδι λόγω ενός χτυπήματος που δέχτηκε στο πρόσωπο από ένα σουτ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 45ο λεπτό όταν ο Μπεργκ έπιασε μια κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κουλιμπαλί από τα δεξιά αλλά και πάλι η μπάλα έφυγε πάνω από τα καρέ του Κυριακίδη με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε ισόπαλες και χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Βρήκε τη λύση, πήρε τη νίκη!

Στο δεύτερο μέρος ο Μαρίνος Ουζουνίδης πέρασε στο παιχνίδι τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο καθώς ο Βίκτωρας Κλωναρίδης ένιωσε ένα σφίξιμο και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς.

Αυτή η αναγκαστική αλλαγή φάνηκε να λειτουργεί ευεργετικά για τους γηπεδούχους καθώς ο Έλληνας εξτρέμ έδωσε ενέργεια και ταχύτητα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού.

Στο 54ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Μπεργκ να κάνει την κάθετη στον Βιγιαφάνιες αλλά το πλασέ του τελευταίου εξουδετερώθηκε από τον Κυριακίδη. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι παίκτες του Ουζουνίδη έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Αρχικά, ο Μπεργκ βγήκε τετ α τετ αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε από τον Κυριακίδη, ο οποίος ήταν σε εξαιρετικό βράδυ ενώ στη συνέχεια το σουτ του Βιγιαφάνιες από τα όρια της περιοχής πέρασε μόλις άουτ.

Η τρίτη απόπειρα των γηπεδούχων για γκολ ήταν και η … φαρμακερή για την ομάδα του Μάκη Χάβου. Συγκεκριμένα, στο 67ο λεπτό ο Χουλτ έκανε αρχικά τη σέντρα από τα αριστερά, ο Βιγιαφάνιες στο δεύτερο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, ο Κυριακίδης έκανε εκπληκτική απόκρουση αλλά ο Μπεργκ πήρε το «ριμπάουντ» και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων.

Στο 80ο λεπτό ο Μπεργκ βρήκε για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα, έστω και με τη βοήθεια της τύχης. Ο Σουηδός επιθετικός πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, επεχείρησε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Παναιτωλικού, κρεμώντας τον Κυριακίδη για το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη οι «πράσινοι» έφτασαν τους 35 βαθμούς και πέρασαν στην τέταρτη θέση έναν πόντο πίσω από τον ΠΑΟΚ και τρεις από το δεύτερο Πανιώνιο ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στους 22 πόντους και τη δέκατη θέση.