ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-3

Ο Ελ Αραμπί γύρισε στα γκολ (2) και ο Ολυμπιακός στις νίκες. Ο Μαροκινός σφράγισε τη νίκη μετά το 0-1 του Ποντένσε και οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με το 0-3 από το Αγρίνιο.

Ένα εύκολο βράδυ Σαββάτου πέρασε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, σε μια έδρα και απέναντι σε ένα αντίπαλο από τον οποίο δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε επίπεδο κορυφαίας κατηγορίας. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στο δημιουργικό και εκτελεστικό κομμάτι σε σχέση με τα τελευταία ματς πρωταθλήματος και γι αυτό έφυγαν από εκεί με το άνετο «τρίποντο» (0-3) που τους επανέφερε στη συγκατοίκηση της κορυφής με τον ΠΑΟΚ στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά η ομάδα του Μαρτίνς έκανε το γνωστό παιχνίδι της με καλή και γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και πίεση στην άμυνα του αντιπάλου. Από τη στιγμή που βρήκε και νωρίς το πρώτο γκολ (6′ Ποντένσε), ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό στη συνέχεια και να κρατήσει τη μπάλα. Για περίπου 15-20 λεπτά -ως το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους- οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καλοί επιθετικά παρά τον εύκολο έλεγχο του αγώνα, αφού τους έλειψε η κίνηση και οι καλές μεταβιβάσεις.

Προς το φινάλε του πρώτου 45λεπτου όμως η ομάδα του Μαρτίνς βελτίωσε και πάλι την εικόνα της, με πιο γρήγορες, πιο ακριβείς πάσες και περισσότερη διάθεση για κίνηση στον χώρο. Τακτικά βοηθήθηκε πολύ και από το ότι ο Παναιτωλικός μετά το δοκάρι του Αριγίμπι πίστεψε ότι μπορεί να πάρει κάτι καλό αν ανέβει λίγα μέτρα στο γήπεδο. Φυσικά οι γηπεδούχοι το πλήρωσαν και μάλιστα γρήγορα, αφού ο Ολυμπιακός βρήκε χώρο, οι μπαλιές στην πλάτη της άμυνας ήταν σωστές και κάπως έτσι, με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο ήρθαν τα δύο επόμενα γκολ (41′, 45+1′ Ελ Αραμπί) για το 0-3 του πρώτου μέρους.

Όπου κι αν είσαι είναι και το καζίνο σου, με Live Blackjack & Ρουλέτα και τραπέζια με Έλληνες dealers αποκλειστικά για τα μέλη της Stoiximan. Πάτα εδώ!
Με το ματς ουσιαστικά ήδη να έχει κριθεί, το δεύτερο ημίχρονο ήταν μάλλον διαδικαστικό, με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν μια εξαιρετικά εύκολη διαχείριση του αγώνα, απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που όσο και αν ήθελε, φαινόταν ότι δεν μπορούσε να πετύχει το παραμικρό πάνω στο χορτάρι.

Μετά και τις πολλές μαζεμένες αλλαγές των δύο τεχνικών, ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο, ενώ και οι αξιόλογες στιγμές ήταν ούτως ή άλλως πολύ λίγες στην επανάληψη. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει μια εύκολη νίκη και να επιστρέφει στην κορυφή με σχετικά καλή απόδοση, όσο το ματς ακόμη… παιζόταν.

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ

Ο Μάκης Χάβος προσπάθησε να παρατάξει μια ομάδα που θα πίεζε τον Ολυμπιακό στη μεσαία γραμμή, όμως όλα όσα είχε πιθανώς σχεδιάσει πήγαν περίπατο μετά το γρήγορο 0-1. Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια έκανε το λάθος να ανεβάσει αρκετά την άμυνά του για την ισοφάριση, έδωσε πολύ χώρο και το πλήρωσε με δύο ακόμη γκολ πριν το ημίχρονο. Ούτε οι αλλαγές του Έλληνα τεχνικού βοήθησαν ιδιαίτερα στην επανάληψη.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ήξερε ότι πρέπει να αλλάξει πράγματα για να βελτιώσει την επιθετική απόδοση της ομάδας του και ακριβώς αυτό έκανε. Άφησε στον πάγκο τον Μπουχαλάκη παίζοντας με δίδυμο Καμαρά – Γκιγιέρμε και άλλαξε το σχήμα σε 4-4-2, χωρίς δεκάρι και με δεύτερο επιθετικό τον Σουντανί. Η δυναμικότητα του αντιπάλου δεν προσφερόταν για πολλά ασφαλή συμπεράσματα, ωστόσο έστω και σε ένα μέρος του ματς, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να κάνουν το παιχνίδι τους και να φτιάξουν αρκετές φάσεις.

HIGHLIGHTS
3’
Πρώτη τελική στο ματς για τον Ολυμπιακό, με τον Σουντανί να παίρνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Τσιμίκα και τον Κνετ να μαζεύει σχετικά εύκολα.

6’
ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ μετά από ταχύτατη εναλλαγή της μπάλας. Από τον Γκιγιέρμε στον Ελ Αραμπί, από αυτόν με τη μία για τον Ποντένσε ο οποίος πλάσαρε εύστοχα με το αριστερό.

12’
Ο Παναιτωλικός απειλεί μετά από ένα λάθος του Καμαρά, όμως ο Μπα έβαλε καίρια την κόντρα στο σουτ του Μπαΐροβιτς και η μπάλα πέρασε κόρνερ.

24’
Κεφαλιά του Γκιγιέρμε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μασούρα, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο του Κνετ.

33’
Δοκάρι για τον Παναιτωλικό! Ο Αριγίμπι υποδέχθηκε μπαλιά στα αριστερά της περιοχής, «χόρεψε» τον Ομάρ με ωραία προσποίηση και με δυνατό πλασέ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο του Σα.

36’
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από εξοχη κάθετη του Μασούρα, ο Σουντανί βγαίνει στην πλάτη της άμυνας τετ-α-τετ και πλασάρει από διαγώνια θέση, όμως ο Κνετ είναι στο σωστό σημείο για να σώσει.

40’
Σέντρα του Ποντένσε και γυριστή κεφαλιά του Ελ Αραμπί υπό πίεση, ελάχιστα άουτ.

41’
ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός βρίσκει χώρο και χτυπά στην αντεπίθεση. Μπαλιά του Σουντανί στην πλάτη της άμυνας για τον Μασούρα, σέντρα αυτού και καρφωτή κεφαλιά του Ελ Αραμπί για το 0-2.

45+1’
ΓΚΟΛ! Οι «ερυθρόλευκοι» καθαρίζουν το ματς λίγο πριν βγει το πρώτο μέρος, με τον Τσιμίκα να σεντράρει και τον Ελ Αραμπί να ξεμαρκάρεται με κίνηση πίβοτ και να νικά τον Κνετ με δυνατό σουτ.

50’
Σουτ του Γκιγιέρμε εκτός περιοχής, ψηλά άουτ η μπάλα

61’
Χαμένο τετ-α-τετ για τον Ραντζέλοβιτς μετά την έξοχη μπαλιά του Τσιμίκα. Ο Κνετ έσωσε με σωστή επέμβαση στη γωνία του.

78’
Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό! Ο Σα σώζει το σουτ και την προσπάθεια του Αριγίμπι για «ριμπάουντ» ενώ ο Μπουχαλάκης μετά βγάζει πάνω στη γραμμή το πλασέ του Ντίας.