ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός – Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ από τους εξτρέμ του (Μπρούμα, Βρουσάι) και με τα “δεύτερα” κέρδισε τον πάγκο του Παναιτωλικού 3-0. Ο Σισέ το… φινάλε για τους “8” του Κυπέλλου.

Τι κι αν είχε 8 αλλαγές στο αρχικό σχήμα του σε σχέση με το τελευταίο ματς πρωταθλήματος και 4 παιδιά από τις ακαδημίες στον πάγκο, ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς ήταν η… γνωστή ομάδα επί των ημερών του Πορτογάλου σε αυτό το πρώτο ματς με τον Παναιτωλικό, για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκες» ρεζέρβες έπιασαν καλή απόδοση κατά διαστήματα και πέρασαν νικηφόρα (0-2) από το Αγρίνιο, καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση πρόκριση πριν τη ρεβάνς του Καραϊσκάκη στις αρχές Φεβρουαρίου.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να κάνουν ελεύθερο παιχνίδι. Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία του αγώνα και έκαναν το γνωστό παιχνίδι τους, παρά τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα τους. Σε γενικές γραμμές και τηρουμένων των συνθηκών, η ομάδα του Μαρτίνς έκανε αυτά που συνήθως κάνει μέσα στο γήπεδο, ένα παιχνίδι κατοχής, με γρήγορη κυκλοφορία και πολύ καλό πρέσινγκ όταν χανόταν η μπάλα. Κάπως έτσι, δεν επέτρεψε στον Παναιτωλικό να κάνει με τη σειρά του παιχνίδι και να πλησιάσει την περιοχή του Κρίστινσον, αναγκάζοντας παράλληλα τους παίκτες του Δέλλα να υποπίπτουν και σε πολλά λάθη.

Πέρα από αυτό, ο Ολυμπιακός είχε σαν συστατικό του παιχνιδιού του και τις πολλές διαγώνιες μπαλιές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας που ταλαιπώρησαν πολύ τους γηπεδούχους, έχοντας προφανώς διαγνώσει κάποιο πρόβλημα για την ομάδα του Δέλλα σε αυτές τις αντιδράσεις. Με δύο τέτοιες μπαλιές ο Ολυμπιακός έφτιαξε ισάριθμες κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο το γκολ που τελικά έκανε τη διαφορά στα πρώτα 45′, ήρθε από ένα έξοχο σουτ του Μπρούμα, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του γηπέδου. Μετά το 0-1 του 20ου λεπτού, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο και παρότι δεν είχαν πολλές φάσεις, διατήρησαν εύκολα τον έλεγχο του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, ο Παναιτωλικός και πάλι ξεκίνησε αρκετά καλά, όμως ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να απειλήσει τον Κρίστινσον. Ο Ολυμπιακός με τη σειρά του έριχνε τους ρυθμούς όσο περνούσε η ώρα, κρατώντας τον έλεγχο του αγώνα με σχετική άνεση παρά το «εύθραυστο» σκορ. Έχοντας και πάλι υπομονή στο παιχνίδι τους, οι «ερυθρόλευκοι» κυκλοφορούσαν τη μπάλα με καλές συνεργασίες, ψάχνοντας έτσι το δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε στο 65′ ακριβώς με αυτό τον τρόπο, μετά από ωραία συνεργασία από τα δεξιά και σκόρερ τον Βρουσάι. Τίποτα δεν άλλαξε επί της ουσίας για πολλή ώρα μετά το 0-2 και τις πολλές αλλαγές των δύο προπονητών, πέρα από το τελικό σκορ. Ο Ολυμπιακός βρήκε και τρίτο γκολ με τον Σισέ από μια στημένη μπάλα και πήρε τη νίκη με 0-3 που ουσιαστικά τον στέλνει από το πρώτο ματς στους προημιτελικούς της διοργάνωσης.