sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Νενικήκαμεν! 2-0 τον ΟΦΗ ο Παναιτωλικός

Νίκη με… «αίμα κι άμμο» για τον Παναιτωλικό! Με χαμόγελο «αποχαιρέτησε» το πολύ κακό για αυτόν 2019 ο «Τίτορμος», παίρνοντας το πρώτο του τρίποντο απέναντι στον Ο.Φ.Η, υπό καταρρακτώδη βροχή και σε πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, με 2-0. Ντουάρτε και Μπαΐροβιτς τα γκολ του «ψυχωμένου» Παναιτωλικού.

Με αλλαγές συγκριτικά με την ενδεκάδα που ξεκίνησε στην Ξάνθη, παρέταξε την ομάδα ο Μάκης Χάβος, με την άμυνα να μένει μόνο απαράλλαχτη. Ο Κνετ κάτω από τα δοκάρια, Λιάβας, Γιοβάνοβιτς, Μαρσιάλ και Σανιά μπροστά του. Ταχάρ, Σιέστεντ και Μιμίτο βρέθηκαν στον άξονα, με τους Αριγίμπι και Ντίαζ να καλύπτουν τις θέσεις των ακραίων επιθετικών. Ο Μπαΐροβιτς ξεκίνησε ως σέντερ φορ.

Η έντονη βροχόπτωση που από το πρωί «βασάνιζε» το Αγρίνιο έκανε τον αγωνιστικό χώρο ιδιαίτερα βαρύ. Αν και οπτικά φαινόταν σε εξαιρετική κατάσταση, με τα πατήματα των παικτών και τα πολλά κυβικά νερού που έπεσαν πάνω του ο αγώνας που ξεκίνησε με μικρή καθυστέρηση θύμιζε περισσότερο… πόλο παρά ποδόσφαιρο. Παράλληλα, λόγω κακής σύνδεσης το VAR δεν ήταν διαθέσιμο για την αναμέτρηση. Παιχνίδι δύναμης, η μπάλα «κολλούσε» συνεχώς, και το όποιο… ματς έγινε, έγινε στον αέρα. Στο 10′, από σέντρα του Ντίαζ, κεφαλιά του Μπαΐροβιτς πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σωτηρίου. Αμφότερες οι ομάδες επιχειρούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους είτε με γεμίσματα, είτε με στημένες μπάλες. Στο 19′, ο Μπαΐροβιτς βρέθηκε σε θέση βολής στην περιοχή του Ο.Φ.Η, ωστόσο ο Μανούχος καταλόγισε επιθετικό φάουλ, με τον αμυνόμενο των φιλοξενούμενων να πέφτει στο έδαφος δίχως να υπάρχει κάποια επαφή! Οι παίκτες της ομάδας της Κρήτης έπαιζαν αρκετά σκληρά, αντικρίζοντας 3 κίτρινες κάρτες στα πρώτα 45′. Λιγοστές οι καλές στιγμές, με τη βροχή να κάνει την προσπάθεια των παικτών αληθινό «μαρτύριο».

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η βροχή σταμάτησε, ωστόσο ο αγωνιστικός χώρος συνέχιζε να είναι γεμάτος με νερό. Στο 64′ ο Παναιτωλικός είχε καλή στιγμή με τον Ντίαζ να μην μπορεί να πιάσει «γεμάτο» σουτ. Στο επόμενο λεπτό, λόμπα του Τσιλιανίδη τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Κνετ. Νέα μεγάλη φάση είχε στο 68′ η ομάδα του Μάκη Χάβου με τον Γιοβάνοβιτς, ενώ στο 77′ κεφαλιά του Μπαΐροβιτς κατέληξε κι αυτή, από πλεονεκτικότατη θέση, στο κάθετο δοκάρι του Σωτηρίου. Ο «Μπαΐρο» ωστόσο, με εξαιρετική ασίστ στο 78′ έβγαλε σε τετ-α-τετ τον νεοεισελθόντα Ντουάρτε, ο οποίος με πανέμορφη λόμπα έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μπαΐροβιτς ανετράπη εκτός περιοχής, με τον Μανούχο αρχικά να λέει «παίζετε». Ένα περίπου λεπτό μετά, βέβαια, το VAR ειδοποίησε τον ρέφερι, που έλεγξε τη φάση στο μόνιτορ. Καθαρή η παράβαση, το πέναλτι μετουσίωσε σε γκολ αυτός που το κέρδισε για το 2-0. Τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν δίχως κάποια ιδιαίτερη συγκίνηση, με την ομάδα να κερδίζει το πρώτο της τρίποντο μετά από «ανομβρία» 15 αγωνιστικών!

Σταθερός για έναν ακόμη αγώνα ο Κρίστοφερ Κνετ. «Παρών» όποτε χρειάστηκε, με πολύ καλό βολέ, το οποίο χρειαζόταν σε μία αναμέτρηση που η μπάλα δεν… τσούλαγε!
Θετικότατες παρουσίες από Μαρσιάλ, Ταχάρ και Λιάβα. Μέσα στις φάσεις, με μαχητικό πνεύμα και σημαντική συμβολή στο παιχνίδι του Παναιτωλικού.
«Χρυσή» αλλαγή ο Ντουάρτε, ευχάριστη εικόνα η επιστροφή του Μαλή.
Ο Μάκης Χάβος. Η αλλαγή του Ντουάρτε του «χαρίζει» το παιχνίδι. Μαεστρικό κοουτσάρισμα σήμερα από τον Μακεδόνα τεχνικό!

Κακός και αρκετά απρόσεχτος για ένα ακόμη παιχνίδι ο Ράσμους Σιέστεντ. Όσο κι αν δεχτούμε ότι οι συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα ήταν δύσκολες, ο Σουηδός απογοητεύει τελευταία..
Στα ίδια και ο Μιμίτο του πρώτου ημιχρόνου, που ωστόσο προσπαθούσε αλλά όντας παίκτης περισσότερο τεχνικός, δε μπορούσε να «εγκλιματιστεί» στις απαιτήσεις του παιχνιδιού. Εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα στην επανάληψη, όπου ήταν σαφώς βελτιωμένος.
Η εικόνα του γηπέδου χωρίς κόσμο, είτε λόγω καιρού, είτε λόγω τιμωρίας, είτε για οποιοδήποτε λόγο δεν είναι κάτι που αρέσει σε κανέναν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο κ. Μανούχος «μοιράζει» αρκετές κίτρινες σε παίκτες του Ο.Φ.Η για σκληρό παιχνίδι και σωστά. Ελλείψει και του VAR, λόγω… κακής σύνδεσης, στο 19′ καταλογίζει ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον Μπαΐροβιτς, ενώ αυτός έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και πήγε στη «δύναμη», αλλά οι διαιτητές ανταποκρίθηκαν σωστά. Κακώς δεν υποδείχθηκε έγκαιρα η παράβαση πέναλτι στον Μπαΐροβιτς, αλλά το VAR λειτούργησε διορθωτικά.

Αντμίρ, «ο Ζλάταν των Φτωχών» Μπαΐροβιτς. Μοίρασε μία ασίστ, σκόραρε το πέναλτι που παλικαρίσια κέρδισε ο ίδιος και «αποστόμωσε» για τα καλά όλους όσους τον θεωρούσαν «τελειωμένο» από τον Παναιτωλικό. Θα μπορούσε να είχε μάλιστα χριστεί σκόρερ δις, αν η κεφαλιά του δεν κατέληγε στο δοκάρι του Σωτηρίου, στο 77′

Ο Παναιτωλικός πήρε την πρώτη του νίκη με πείσμα, σε έναν αγωνιστικό χώρο που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών και των δύο ομάδων. Ενδεχομένως η κατάσταση του τερέν να ευνόησε περισσότερο την ομάδα του Μάκη Χάβου, καθώς οι φιλοξενούμενοι κατά διαστήματα έδειξαν στοιχεία ποιοτικής ομάδας. Το τελικό 2-0 κλείνει για τα καλά το… καταστρεπτικό σερί του πρώτου γύρου, φέρνει ψυχολογία στην ομάδα, ελέω και της μεταγραφικής ενίσχυσης. Παλικαρίσια εμφάνιση από τον Παναιτωλικό, απολύτως δίκαιη η νίκη του.