sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Μεγάλο διπλό στο Βόλο με… «πηλιορείτικο αέρα»

Ένας τσαμπουκάς Παναιτωλικός, με μπροστάρη τον Μόρσει και εξαιρετικές παρουσίες από Καρέλη, Χουχούμη, Φλόρες πήρε νίκη «χρυσάφι» στο Βόλο με 1-2.

Προηγήθηκε στο 6′, ισοφαρίστηκε αλλά πήγε στα αποδυτήρια με το 1-2, χάρη στο γκολ του Καρέλη. Ο Τίτορμος μπόρεσε να διατηρήσει με ευκολία το υπέρ του σκορ και να φύγει με έναν υπερπολύτιμο τρίποντο από τη Μαγνησία.

4-2-3-1 επέλεξε ο Γιάννης Αναστασίου. Μελίσσας στο «1», Χουχούμης, Αντούνες, Βργκοτς, Αποστολάκης οι τέσσερις της άμυνας. Ο Τσιγγάρας και ο Φλόρες στελέχωσαν στον άξονα. Ο Μόρσει και ο Μπαρμπόσα στα δύο άκρα. Ο Μεντόζα στο κέντρο, πίσω από τον Καρέλη.

Ο Παναιτωλικός σόκαρε το Βόλο με το «καλημέρα». Στο 3′ ο Μόρσει πήρε τη μπάλα στα αριστερά, σύγκλινε και με ωραίο σουτ νίκησε τον Κλέιμαν για τον 0-1.

Ωστόσο ο Βόλος ισοφάρισε άμεσα στο 6′. Το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι σε καλό σημείο μετουσίωσε σε γκολ ο Ρεγκατέν με πολύ καλή εκτέλεση.

Νέα καλή στιγμή είχε ο Παναιτωλικός στιγμές αργότερα από συνεργασία Καρέλη-Μόρσει, με τον τελευταίο να αστοχεί.

Στο 12′, μακρινό σουτ του Σοάρες έδιωξε εξαιρετικά ο Μελίσσας με εκτίναξη. Το ματς είχε καλό ρυθμό και οι Βολιώτες μετά το αρχικό «κρύο» ξεκίνημα πήραν την πρωτοβουλία. Στο 22′ ο Ροσέρο βρέθηκε μόνος στην περιοχή, πήρε την κεφαλιά, ωστόσο ο κίπερ των Αγρινιωτών ήταν ξανά σε ετοιμότητα.

Στο 23′ ο Μόρσει έκανε νέα τρομερή ενέργεια, με τον Κλέιμαν να βγαίνει και να τον προλαβαίνει έγκαιρα, απομακρύνοντας σε κόρνερ. Νέο μακρινό σουτ του Σοάρες στο 27′ δεν προβλημάτισε τον Μελίσσα.

Ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη στιγμή στο 30′. Ο Φλόρες με τρομερή μπαλιά «βρήκε» τον Αποστολάκη, ο οποίος την «έκοψε» με τη μία στον Μπαρμπόσα μέσα στην περιοχή. Αυτός δεν μπόρεσε να «εκτελέσει» αλλά με όμορφη ενέργεια πάσαρε, ο Μόρσει δεν παρενέβη, με το σουτ του Μεντόζα να καταλήγει άουτ.

Τα «καναρίνια» έκαναν το 1-2 στο 33′. Τρομερή συνεργασία Μόρσει και Χουχούμη στα αριστερά, σέντρα του Διαμαντή για τον Καρέλη που έκανε «σεντεφορίσια» κίνηση και με κεφαλιά «βρήκε» δίχτυα από κοντά.

Στο 39′ ξανά με τον Ρεγκατέν απείλησαν οι γηπεδούχοι, αλλά ο Μελίσσας ξανά ήταν στο σωστό σημείο. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Τίτορμος πέτυχε να «παγώσει» το ρυθμό με το 1-2 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο
Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη ανήκε στον Παναιτωλικό, με σουτ του Μεντόζα να περνά ψηλά άουτ στο 47′. Συρτό σουτ του Μπαρτόλο στο 54′ πέρασε δίπλα από τη δοκό του τερματοφύλακα των Αγρινιωτών.

Οι γηπεδούχοι είχαν ανεβάσει ψηλά τις γραμμές τους στο γήπεδο με σκοπό την ισοφάριση, ενώ ο Γιάννης Αναστασίου φώναζε επιτακτικά στους ποδοσφαιριστές του να μην κλειστούν. Κατέβασμα και σουτ του Ροσέρο στο 59′ δεν προβλημάτισε.

Ο τεχνικός του Παναιτωλικού πέρασε στο γήπεδο τον Ντουάρτε στο 63′ αντί του Μπαρμπόσα. Στο 64′ από κόρνερ στα αριστερά, ο Αντούνες είδε τον Κλέιμαν να του αρνείται το 1-3. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μεντόζα έκλεψε από τον Ροσέρο όμως ο Κλέιμαν έγκαιρα βγήκε και πρόλαβε πριν δημιουργηθεί κίνδυνος για την εστία του.

Οι Αγρινιώτες είχαν οπισθοχωρήσει και αν και ανταποκρίνονταν καλά ανασταλτικά αδυνατούσαν να μεταβιβάσουν την μπάλα στο μισό του Βόλου όταν έκλεβαν. Στο 75′ ο Μεντόζα έδωσε τη θέση του στον Λούι, με τον Φρεντ να περνά μπροστά και το σύστημα να γυρνά σε 4-4-2.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή, την πρωτοβουλία και τις γραμμές ψηλά αλλά αδυνατούσαν να διασπάσουν την εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία του Παναιτωλικού. Στο ανοιχτό γήπεδο ο Τίτορμος απώλεσε μεγάλη στιγμή, στο 83′, με τον Καρέλη να «μοιράζει» στον Λούι, αλλά την «λόμπα» του να απομακρύνεται πριν περάσει τη γραμμή.

Στο 85′ ο βασικός φορ του Παναιτωλικού αντικαταστάθηκε από τον Βέργο. Ο Παναιτωλικός είχε καταφέρει να εγκλωβίσει άψογα τον Βόλο, που δε μπόρεσε να απειλήσει σε καμία περίπτωση, με το 1-2 να παραμένει μέχρι τέλους.

-Η αριστερή πτέρυγα του Παναιτωλικού σε άμυνα και επίθεση. Επιθετικά ο Μόρσει έδειξε δείγματα που παρουσίασε στη θερινή προετοιμασία. Τρομερό γκολ, συμμετοχή στο δεύτερο του Καρέλη, θετικότατος. Χουχούμης βελτιωμένος, ξεπέρασε γρήγορα την κακή εμφάνιση με τον Παναθηναϊκό και ήταν καίριος, μοιράζοντας και ασίστ.

–Αποστολάκης. Και στη Λεωφόρο ήταν καλός, συνεχίζει ανοδικά και ανταποκρίνεται στα καθήκοντά του όλο και καλύτερα όσο παίρνει παιχνίδια και ρυθμό.

–Καρέλης. Πετυχαίνει κομβικό γκολ, βοηθά με τα τρεξίματά του σε όλο το γήπεδο. Από κοντά και ο Φλόρες, με στιβαρή παρουσία στον άξονα, μία ακόμη καλή παρουσία ο Αντούνες.

-Κλασική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος δεν έκανε. Εξαιρετική ανασταλτική λειτουργία η ομάδα του Ανασατασίου.

-Όπως με τον ΟΦΗ, έτσι και τώρα ο Παναιτωλικός πήρε το προβάδισμα νωρίς νωρίς στο ματς αλλά δεν μπόρεσε να το διατηρήσει για όσο θα ήθελε και για όσο θα έπρεπε.

-Πολλά τα αβίαστα λάθη στον άξονα, έδιναν την δυνατότητα στους Βολιώτες να κάνουν φάσεις στο πρώτο ημίχρονο από εκεί που δεν το περίμενε κανείς.

Μόρσει. Η καλύτερη εν Ελλάδι εμφάνισή του, είδαμε επιτέλους τον παίκτη που προσδοκούσαμε από τη θερινή προετοιμασία. Άνετος, δραστήριος, σκόρερ, ξεχώρισε ως κορυφαίος.

Ο Ζαμπάλας της ΕΠΣ Ηπείρου διαιτήτευσε τον αγώνα. Καλός πειθαρχικός έλεγχος, κοντά στις φάσεις όταν έπρεπε, αρνήθηκε σε τουλάχιστον τρεις περιπτώσεις πέναλτι που ζήτησαν οι Βολιώτες, ορθώς. Είχε κάποια «ανάποδα» σφυρίγματα στην επανάληψη, καλή, ωστόσο, διαιτησία.

Προηγήθηκε στην πρώτη του τελική με την «ομορφιά» του Μόρσει. Ισοφαρίστηκε άμεσα, ωστόσο μπόρεσε να ανταποκριθεί, να ισορροπήσει και να πάρει ξανά προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με τον Καρέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο «εγκλώβισε» κάθε επιθετικό «ατού» του Βόλου και έφυγε με άνεση με το «διπλό» από το Πανθεσσαλικό.