sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Μέχρι το 86΄ κυρίαρχος – επτά λεπτά για «έμφραγμα»

Παναιτωλικός - Λεβαδειακός 2-1

Ο Λεβαδειακός ανέκαθεν αποτελούσε αγκάθι για τον Παναιτωλικό (τρεις νίκες, τρεις ήττες η προϊστορία στην έδρα των κυανοκίτρινων), το ίδιο συνέβη και στο σημερινό ματς.

Όχι γιατί ο Λεβαδειακός έπαιζε ποδόσφαιρο αξιώσεων αλλά για το αντίθετο, αντιποδόσφαιρο.

Καθολική υπεροχή για τους γηπεδούχους που κατά διαστήματα το παιχνίδι παιζόταν στο μισό του μισού, ωστόσο το πρώτο ημίχρονο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ο Λεβαδειακός ταμπουρωμένος στην εστία του Εμπασί με μοναδικό επιθετικό τον βαρύ και αργό Μαρκόβσκι έκανε ότι μπορούσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Από την άλλη πλευρά ο Παναιτωλικός αφού δεν κατάφερε να πετύχει ένα γρήγορο γκολ το άγχος τον κυρίευσε με αποτέλεσμα να μην έχει καθαρό μυαλό και να είναι αναποτελεσματικός στην τελική του προσπάθεια.

Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο ημίχρονο με το περίεργο γρήγορο γκολ του Έρικσον. Άλλαξε η ψυχολογία των παιχτών του Παναιτωλικού παίζοντας ακόμη καλύτερο ποδόσφαιρο και σημείωσαν και δεύτερο τέρμα με τον Μοράρ, ο οποίος στη συνέχεια έχασε πέναλτι για να διευρύνει ακόμη περισσότερο το σκορ.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Παναιτωλικός θα κυριαρχήσει εύκολα ήρθε το γκολ του Λεβαδειακού, στο 86΄ παρότι αγωνιζόταν με 10 παίχτες, και το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Ευτυχώς στο 92΄δεν το τιμώρησε η μπάλα με την μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Ιωαννίδης. Το τελευταίο δεκάλεπτο θα πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα ο Παναιτωλικός και σ΄αυτό το κομμάτι θα πρέπει να διορθώσει τα κακώς κείμενα ο Τραϊανός Δέλλας.
Η νίκη αυτή ήταν βάλσαμο για τον Παναιτωλικό, ήρθε την κατάλληλη στιγμή και με οδηγό αυτό το αποτέλεσμα και κυρίως την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου να ταξιδεύσει στα Γιάννενα και να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. Επίσης αξιοθαύμαστη η εμφάνιση του Αλέξανδρου Μαλλή αλλά και του Ρότσα. Ο Ρουμάνος έχασε την ευκαιρία να στεφθεί MVP αν ευστοχούσε στο πέναλτι.

Η ΔΙΑΤΑΞΗ (4-2-3-1)

Τρεις αλλάγές έκανε ο Τρ Δέλλας σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Ο Ρότσα στη θέση του Τσοκάνη, ο Μαλής στη θέση του Χαντάκια και ο Καμαρά στη θέση του Ουίλιαν. Από δεξιά στην άμυνα ο Μαρινάκη,αριστερά ο Ρότσα, στο κέντρο οι Μιχάι και Μαλής, οι Πάολο και Έρικσον στη μεσαία γραμμή, στις πτέρυγες από δεξιά ο Ντίας, αριστερά ο Μοράρ, στην κορυφή της επίθεσης ο Καμαρά, πίσω του ο Μαζουρικ. Μετά την είσοδο του Ουίλιαν ο Ντίας πήγε στη θέση του Αργεντίνου και ο Βραζιλιάνος στη θέση του Ουρουγουανού. Μετά την έξοδο του Καμαρά ο Μοράρ έπαιξε στην κορυφή της επίθεσης και Λουσέρο στη αριστερή πτέρυγα.

Η ροη του αγώνα

5΄ σουτ Σαβαντογκό ελάχιστα άουτ
7΄παρολίγο αυτογκόλ από Παντελιάδη.
15΄ σουτ μέσα από την περιοχή άουτ.
32΄σε αντεπίθεση του Λεβαδειακού ο Μαρκόβσκι κλείστηκε έγκαιρα από τους πίχτες του Παναιτωλικού και δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κυριακίδη.

37΄ ο Μαρινάκης πάσαρε στον Καμαρά του οποίου το κοντινό σουτ έφυγε άουτ.
41΄σέντρα Μοράρ από κοντά δεν βρήκε τη μπάλα.
49΄ πάσα του Ντίας ο Αντιλέχου απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στο κεφάλι του Έρικσον και από κει στα δίχτυα του Εμπασί 1-0.
59΄ καταπληκτική ενέργεια του Καμαρά, ασίστ στον Μοράρ και ο Ρουμάνος από κοντά το 2-0(το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα).
62΄ χαμένο πέναλτι από τον Μοράρ(άουτ). Πέναλτι που κέρδισε ο Μάζζουρικ σε ανατροπή από τον Καραχάλιο.
63΄ με δέκα παίχτες ο Λεβαδειακός μετά την αποβολή του Νανγκίς.
79΄ πολύ καλό σουτ του Πάολο έξω από την περιοχή η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
86΄ στην μοναδική του ευκαρία ο Λεβαδειακός μείωσε το σκορ σε 2-1 με τον , Σαβαντογκό.
93΄Μεγάλη χαμένη ευκαιρία με το κοντινό άστοχο σουτ του Ιωαννίδη.

Συνθέσεις: Παναιτωλικός: (Τρ Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μαλής (72′ Λουσέρο), Μιχάι, Ρότσα, Ερικσον, Μάρκος Πάουλο, Καμαρά(77΄Λουσέρο), Ντίας(84΄Μανά), Μάζουρεκ(66΄Ουίλιαν) , Μοράρ.
Λεβαδειακός(Α. Μάντζιος): Επασί, Ναγκίς, Μαρκόβσκι, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Καραχάλιος(64΄Ομο), Τσαμπούρης, Σαβαντογκό, Μητρόπουλος, Σουμπίνιο(65΄Γιακουμάκης), Αντιλέχου.