Παναιτωλικός: Λάθη και διαιτησία

Οταν μία ομάδα ξεκινά τη σεζόν με 5 ήττες σε ισάριθμα ματς, δεν μπορεί να θεωρεί πως όλα πάνε καλά. Ακόμη και αν υπάρχουν δεδομένα όπως στην περίπτωση του Παναιτωλικού, όπου η εικόνα του δεν… είναι για 0.

Ομως η βαθμολογία αποτελεί έναν «σκληρό» και αμείλικτο κριτή και τα «καναρίνια» δεν κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους. Μετά τον αγώνα του Περιστερίου στέκονται στη δική τους απόδοση που δεν ήταν η αναμενόμενη, κυρίως σε επίπεδο ψυχολογίας.

Σε ένα ματς που είχαν, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, συντριπτικά ποσοστά κατοχής, δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα, προφανώς γιατί αγχώθηκαν από το γρήγορο γκολ των γηπεδούχων. Πλέον επόμενη Δευτέρα, αν και θα είναι μόλις 7 Οκτωβρίου, οι «κυανοκίτρινοι» θα παίξουν στη Λαμία τη μισή σεζόν.

Απαντες κρίνονται και απαιτείται άμεση ανάκαμψη

Ομως την ίδια στιγμή επιστρέφουν στη βάση τους έχοντας πολλά και σε μεγάλο βαθμό δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία του Γιώργου Βρέσκα. Οχι μόνο για τη φάση του ακυρωθέν γκολ που σημείωσε ο Μοράρ, αλλά και για μία ανατροπή του Ντουάρτε, με το σκορ στα επίπεδα του 1-0. Οπου ο διαιτητής δεν την εξέτασε στο VAR. Είναι χαρακτηριστικό πως στην επίσημη ιστοσελίδα τους γράφτηκε «σε μια αναμέτρηση που χαρακτηρίστηκε από πρωτοφανείς αλλοπρόσαλλες αποφάσεις και αναιρέσεις τους, διακοπές και καθυστερήσεις».

Το κλίμα στην ομάδα είναι βαρύ, αλλά η κατάσταση παραμένει αναστρέψιμη. Πολλά βέβαια θα κριθούν σε μερικές ημέρες. Ο αγώνας της Λαμίας παίρνει πλέον τη μορφή του «απόλυτου τελικού».