Παναιτωλικός – Λαμία 0-0: «Σπάσανε» τα δοκάρια… κόλλησαν στο μηδέν

Τρία δοκάρια (!) από πλευράς γηπεδούχων (Βέργος 2΄- Μάζουρεκ 54΄- Αζάντι 74΄) κι άλλα δύο (!) για τους Φθιώτες (Μπα 9΄- Τζανετόπουλος 53΄) σε ένα…τρελό παιχνίδι στο Αγρίνιο, «στείρο» από γκολ και χωρίς νικητή (0-0) στο φινάλε.

Το παιχνίδι «κουβαλούσε» μεγάλη βαθμολογική σημασία και για τις δύο ομάδες, οι οποίες συμμετέχουν στο «Survivor» της παραμονής στη Super League και παρατάχθηκαν στο γήπεδο με επιθετικές διαθέσεις και στόχο το «τρίποντο» της νίκης.

Ο Παναιτωλικός μπήκε πιο φορτσάτος και με το «καλησπέρα» (2ο λεπτό) λίγο έλειψε να σκοράρει. Ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε φάουλ, ο Βέργος βγήκε στο πρώτο δοκάρι και πλάσαρε στην κίνηση, με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Επασί.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τα δοκάρια στο 9΄, όταν μετά από χτύπημα φάουλ του Μπα, η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δοκών των Αγρινιωτών και κατέληξε άουτ.

Η Λαμία είχε τον έλεγχο του αγώνα μετά το 20΄ωστόσο δεν κατάφερε να…εξαργυρώσει την υπεροχή με την σύνδεσή της με τα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός σταδιακά έχανε μέτρα στο γήπεδο, ενώ είχε ένα επικίνδυνο σουτ με τον Ντίας που απέκρουσε ο Επασί στο 33΄.

Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να αποκτήσει το προβάδισμα στο 37΄, με τον Τσότσαλιτς να απομακρύνει πάνω στη γραμμή πλασέ του Καραμάνου.

Όπως στο α΄ημίχρονο, έτσι και στο ξεκίνημα του β΄μέρους, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι. Ωστόσο η Λαμία ήταν αυτή που…άγγιξε το γκολ στο 53΄, όταν έπειτα από στατιστική φάση και κοντινή προβολή του Τζανετόπουλου, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα (54΄) ο Παναιτωλικός ζευγάρωσε τα δικά του δοκάρια, με ευθύβολο σουτ του Μάζουρεκ που βρήκε την οριζόντιο δοκό του Κνετ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε στη συνέχεια με την…μονοτονία να σπάει στο 74΄, το πέμπτο (!) συνολικά δοκάρι στο ματς και το τρίτο του Παναιτωλικού. Μετά από κόρνερ του Μπαρμπόσα, ο Αζάντι με κεφαλιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες επιχειρήσαν να βρουν το γκολ που θα έγερνε υπέρ τους την πλάστιγγα (με πιο σπουδαίες φάσεις ένα πλασέ του Ρόμανιτς στο 91΄ και μια προσπάθεια του Αζάντι στο 93΄) χωρίς όμως να τα καταφέρουν κι εν τέλει ο βαθμός που έριξαν στο σακούλι δεν αφήνει καμία ικανοποιημένη.

O ρέφερι Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπεχαράνο, Τσότσαλιτς, Σκόνδρα, Τζανδάρη.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέϊρα (84΄Ντάλσιο), Κωνσταντόπουλος, Τσιγγάρας (69΄Αρσούρα), Τσότσαλιτς, Λιάβας, Ντίας, Ταχάρ (84΄Γιάκολιτς), Μπαρμπόσα, Μάζουρεκ, Βέργος (69΄Αζάντι).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Τζανδάρης (67΄Ελμάρ), Ντελ Πίνο (79΄Πίτι), Ρόμανιτς, Μπα (33΄Καραμάνος), Αραμπούλι (78΄Προβυδάκης).