sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Ο Κυριακίδης του χάρισε τον βαθμό στην Ξάνθη (1-1)

Ισόπαλη με σκορ 1-1 έληξε η αναμέτρηση μεταξύ Ξάνθης και Παναιτωλικού για την 3η αγωνιστική της Super League. Σε εξαιρετική μέρα ο Κυριακίδης. Για άλλο ένα παιχνίδι οι ποδοσφαιριστές του Τραϊανού Δέλλα προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο. Αρχικά η Ξάνθη έδειξε να είναι η ομάδα που θα πίεζε περισσότερο για το γκολ, αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι με τον Γέντρισεκ λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα, μετά από ένα τραγικό λάθος του Ζίβκοβιτς η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Μοράρ που έκανε το 0-1. Στη συνέχεια η Ξάνθη ανέβηκε, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις για να απειλήσει την εστία του Κυριακίδη. Τελικά, λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο κ. Κοτσάνης καταλόγισε το πέναλτι σε χέρι του Άργκους και ο Γέντρισεκ έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν νωχελικά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναιτωλικός παρουσίασε σημαντικά προβλήματα να κυκλοφορήσει τη μπάλα, ενώ η Ξάνθη από το 50′ και έπειτα πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ο αγωνιστικός χώρος “έγειρε” υπέρ των γηπεδούχων που σφυροκοπούσαν την εστία του Κυριακίδη, αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν έμπειρο τερματοφύλακα σε εξαιρετική μέρα. Τελικά ο Δημήτρης Κυριακίδης ήταν αρκετός για να χαρίσει στον “Τίτορμο” τον πρώτο βαθμό στην Ξάνθη μετά από έξι συνεχόμενες ήττες.

Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες:

Ο Μίλαν Ράσταβατς επέλεξε για την Ξάνθη ένα σύστημα 4-2-3-1. Αναλυτικότερα επέλεξε τον Ζίβκοβιτς στο τέρμα. Τους Μπαξεβανίδη, Λισγάρα, Κασάδο και Σιλά στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά. Αμυντικούς μέσους τον Καμαρά και τον Κοβάσεβιτς. Μεσοεπιθετικά, δεξιά τον Σαρπόνγκ, αριστερά τον Μπόουλα και στο κέντρο τον Καντά σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Γέντρισεκ που αγωνίστηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Για τον Παναιτωλικό ο Τραϊανός Δέλλας επέλεξε το 4-1-4-1. Συγκεκριμένα, τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια. Τους Μαρινάκη, Μιχάι, Άργκους και Τσοκάνη στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά. Αμυντικό μέσο μόνο του τον Έρικσον. Μέσους από δεξιά προς τα αριστερά τους Ουίλιαν, Ντίας, Μάζουρεκ και Μανά. Μόνο του στην κορυφή της επίθεσης τον Βλαντ Μοράρ.

Συνοψίζοντας:

MVP: Ο Δήμήτρης Κυριακίδης ήταν αυτός που κατέβασε τα ρολά και κράτησε την ισοπαλία για τον Παναιτωλικό. Ο έμπειρος τερματοφύλακας σταμάτησε σε αρκετές περιπτώσεις τον Γέντρισεκ και όχι μόνο. Ήταν σταθερός στις εξόδους του και με εξαίρεση το πέναλτι, σταμάτησε κάθε άλλο σουτ με κατεύθυνση στην εστία του.

Η σφυρίχτρα: Καλή διαιτησία από τον κ. Κοτσάνη. Σωστά καταλόγισε το πέναλτι στο χέρι του Άργκους και γενικά πήρε τις σωστές αποφάσεις όταν και όπου έπρεπε.

Οι πάγκοι: Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε την ίδια ενδεκάδα που εμφάνισε ο Παναιτωλικός κόντρα στον ΟΦΗ. Όπως στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, έτσι και στην Ξάνθη, η ομάδα του Αγρινίου δεν εντυπωσίασε δημιουργικά. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, το γήπεδο “έγειρε” και η εικόνα της ομάδας του σίγουρα τον προβλημάτισε. Από εκεί και πέρα ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε αρκετές αλλαγές σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Ατρόμητο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παρουσίασε σχεδόν τίποτα δημιουργικά, αλλά στο δεύτερο είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Είδε τους παίκτες του να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και μπορεί να αισθάνεται αδικημένος από το αποτέλεσμα. Όπως και στον αγωνιστικό χώρο, έτσι και στους πάγκους, δεν υπήρχε νικητής.

Η φάση: Το πέναλτι της Ξάνθης που σωστά υπέδειξε ο κ. Κοτσάνης. Οι γηπεδούχοι σκόραραν, ανέβηκαν ψυχολογικά και μάλιστα σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης, πριν από το ημίχρονο. Αν οι δύο ομάδες πήγαιναν με το 0-1 στα αποδυτήρια, ίσως ακολουθούσε ένα διαφορετικό παιχνίδι.

Ξεχώρισαν: Ο Γέντρισεκ που ήταν μέσα σχεδόν σε κάθε φάση για τους γηπεδούχους. Απέναντι σε έναν άλλο τερματοφύλακα, μία διαφορετική μέρα, ίσως να είχε πετύχει τουλάχιστον άλλο ένα γκολ. Επίσης εντυπωσίασε με την εμφάνισή του ο Κασά Καμαρά της Ξάνθης που βρισκόταν παντού στο γήπεδο. Από τον Παναιτωλικό εκτός από τον Κυριακίδη ο μόνος που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ήταν ο Μοράρ. Ο Ρουμάνος έδειξε ότι χρειάζεται μόλις μία καλή ευκαιρία για να σκοράρει και είναι πολύτιμος για τον Τραϊανό Δέλλα. Καλά στοιχεία έδειξε όσο αγωνιστικέ και ο Αλχασάν Καμαρά.

Το φιλμ του αγώνα:

Α’ Ημίχρονο
4′ Σουτ του Γέντρισεκ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, κατέληξε άουτ στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

21′ 0-1 για τον Παναιτωλικό με τον Μοράρ. Εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Ζίβκοβιτς και πλάσαρε εύστοχα από πλάγια θέση για να ανοίξει το σκορ.

24′ Κίτρινη κάρτα για τον Κασά Καμαρά.

37′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να ισοφαρίσει. Το σουτ του Σιλά πέρασε ελάχιστα άουτ.

41′ Σέντρα του Μπαξεβανίδη από δεξιά, μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον Άργκους να σταματά την πορεία της μπάλας με το χέρι και τον κ. Κοτσάνη να καταλογίζει το πέναλτι.

42′ 1-1 για την Ξάνθη με τον Γέντρισεκ. Ο Σλοβάκος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

48′ Κίτρινη κάρτα για τον Άργκους.

Β’ Ημίχρονο
56′ Εξαιρετική επέμβαση του Κυριακίδη που απέκρουσε το σουτ του Γέντρισεκ σε κόρνερ.

57′ Μετά την εκτέλεση του κόρνερ η κεφαλιά του Λισγάρα έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του τερματοφύλακα του Παναιτωλικού.

58′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να προηγηθεί στο σκορ, αλλά το γυριστό σουτ του Καντά κατέληξε ελάχιστα άουτ.

59′ Σουτ του Γέντρισεκ έξω από τη μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Κυριακίδης.

62′ Λάθος του Λιάβα με τον Καμαρά να κερδίζει τη μπάλα και να σουτάρει έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κυριακίδης μπλόκαρε ξανά.

71′ Καταπληκτική απόκρουση του Κυριακίδη με το αριστερό του χέρι σε κεφαλιά του Γέντρισεκ.

72′ Νέα ευκαιρία του Γέντρισεκ να σκοράρει με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και τη μπάλα να περνάει άουτ.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Καντά.

80′ Μεγάλη ευκαιρία ξανά για τον Γέντρισεκ, όμως η κεφαλιά του μετά από εκτέλεση κόρνερ κατέληξε άουτ.

90′ Τεράστια ευκαιρία για τον Καμαρά να κλέψει τη νίκη για τον Παναιτωλικό, όμως το πλασέ του απέκρουσε με τα πόδια ο Ζίβκοβιτς.

Συνθέσεις:

ΑΟ Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Κοβάσεβιτς (79′ Ντε Λούκας), Σαρπόνγκ (65′ Κάστρο), Μπόουλα, Καντά (82′ Σουλεϊμάν), Γέντρισεκ.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης, Έρικσον, Ντίας, Μάζουρεκ, Ουίλιαν (81′ Λουσέρο), Μανά (46′ Λιάβας), Μοράρ (88′ Καμαρά).

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Κοτσάνης
A’ βοηθός: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος
Β’ βοηθός: Γεώργιος Χατζίκος
4ος Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης