Παναιτωλικός… κρότου – λάμψης

pan-panai-olimp-bolou50Στη σκιά του τραυματισμού του Σταμάτη Καρρά ο Παναιτωλικός έγινε… αφεντικό ανόδου, 2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου.

Ο τραυματισμός του Σταμάτη Καρρά από την κροτίδα που πήγε να απομακρύνει, σημάδεψε την αναμέτρηση του Παναιτωλικού με τον Ολυμπιακό Βόλου και η καθυστέρηση της έναρξής της για περίπου 45 λεπτά έφερε τους ποδοσφαιριστές με αρκετή ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Ο Νταμιάν Μπελόν, όμως, κατάφερε να αιφνιδιάσει στην πρώτη φάση της αναμέτρησης την άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου και να προσθέσει περισσότερη αμηχανία στους φιλοξενούμενους που είχαν δει λίγο νωρίτερα τον συμπαίκτη τους να φεύγει με αίματα στα χέρια από το γήπεδο.

Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα δεν βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και ο Παναιτωλικός με τον Σίσιτς σε πολύ καλή μέρα και τον Καμαρά να τον ακολουθεί, έψαχνε το δεύτερο γκολ. Αυτό ήρθε με την κεφαλιά του Σφακιανάκη πέντε λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο και η ομάδα του Αγρινίου έβαλε βάσεις για τη νίκη.

Στο δεύτερο μέρος, με την είσοδο και του Μάριο Μπρέσκα ήρθε η αντίδραση του Ολυμπιακού Βόλου, ο οποίος μείωσε με σουτ του Σλοβάκου μέσα από την περιοχή που το ριπλέι έδειξε πως ήταν οφσάιντ. Αυτό έμμελε να είναι και το αποτέλεσμα (2-1), που έφερε μόνο πρώτο τον Παναιτωλικό στην κορυφή της βαθμολογίας των play off του πρωταθλήματος και την Τετάρτη θα υποδεχθεί τη Νίκη Βόλου στο Αγρίνιο, όταν στον Βόλο θα υπάρχει το ντέρμπι ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και τον Ηρακλή.