Όλα τα ΣπορΠαναιτωλικος

Παναιτωλικός: Το «καταραμένο» τελευταίο τέταρτο

Τα «καναρίνια» πολλές φορές από το 75′ και μετά των αγώνων τους έχουν χάσει ματς ή απώλεσαν κλασικές ευκαιρίες να κερδίσουν!

Χωρίς νίκη στη σεζόν συνεχίζει ο Παναιτωλικός και ενόψει Νέας Σμύρνης μπορεί να αισθάνεται πως η τύχη κάτι του χρωστά. Οταν ένα ματς κρίνεται στα τελευταία του λεπτά πάντα παίζει ρόλο και ο συγκεκριμένος αστάθμητος παράγοντας και τα «καναρίνια» έχουν κάθε δικαίωμα να αισθάνονται πως μέχρι στιγμής πολλάκις τους έχει γυρίσει την πλάτη. Αν μάλιστα «ανοίξουμε» το χρονικό εύρος από το 75′ και μετά, τότε μπορεί ως ένα βαθμό να ειπωθεί πως οι αναμετρήσεις των «κυανοκίτρινων» γίνονται… ροντέο από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το τέλος.

*Πρεμιέρα στην Τούμπα και μέχρι το 75′ ο ΠΑΟΚ προηγείται από με το «εύθραυστο» 1-0. Στο 76′ ο Μίσιτς διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και ουσιαστικά «τελείωσε» εκεί το παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις ο Ντάλσιο διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

*Μία εβδομάδα μετά κόντρα στην Ξάνθη στο Αγρίνιο. Στο 77′ ο Σανιά με αυτογκόλ έστειλε διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό 2-1 κατά της ομάδας, παρότι στο 70′ άνοιξε το σκορ.

*Την 3η αγωνιστική ο Παναιτωλικός έπαιξε στο «Γεντί Κουλέ». Από το 29′ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, αλλά μέχρι το 84′ ήταν «μέσα» στο ματς, καθώς έχανε με 2-1. Τότε ο Τσιλιανίδης βρήκε δίχτυα και έκανε το 3-1 για τον ΟΦΗ.

*Την 4η αγωνιστική υποδέχθηκε την ΑΕΚ. Στο 86′ η Ενωση είχε δοκάρι με τον Λιβάια, αλλά μέχρι το τέλος παρέμεινε το 1-0 υπέρ της.

*Ακολούθησε το Περιστέρι. Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ μόλις στο 1′ και στο 71′ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ γκολ του Μοράρ. Λίγο πριν το χρονικό όριο που στεκόμαστε. Αλλά και πάλι η αναμέτρηση είχε… μέλλον, αφού στο 87′ ο Μανούσος διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

*Υστερα τα «καναρίνια» πήγαν στη Λαμία και δέχθηκαν πίεση αλλά και φάσεις. Στο 89′ μάλιστα «άγγιξαν» το γκολ, όταν ο Αριγίμπι μέσα από την περιοχή του Βελλίδη έστειλε την μπάλα να περάσει «ξυστά» από το δεξί κάθετο δοκάρι του, σε μία κλασικότατη ευκαιρία για λογαριασμό τους.

*Στη διακοπή που ακολούθησε ανέλαβε ο Μάκης Χάβος και στο ντεμπούτο του υποδέχθηκε την ΑΕΛ. Στο 77′ ο Μπαϊροβιτς έβαλε τον Παναιτωλικό μπροστά στο σκορ με 2-1, αλλά μόλις τρία λεπτά μετά (80′) ο Μόρας διαμόρφωσε το μετέπειτα τελικό 2-2.

*Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» δεν υπήρξε κάτι.. φοβερό στο φινάλε, όπου τα «καναρίνια» έχασαν με 2-0. Αν και τότε ο Μπαϊροβιτς σκόραρε στις καθυστερήσεις, αλλά από θέση οφ σάιντ.

*Οπως και κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης που του παραχώρησαν 1-1, όπου και εκεί δεν συνέβη κάτι στα τελευταία λεπτά.

*Φτάνουμε πριν την τελευταία διακοπή στον αγώνα με τον Βόλο, όπου το 75′ βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2. Αλλά ο Παναιτωλικός παίζει με 10 και στο 78′ ο Γέντρισεκ χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους με 3-2.

*Την Κυριακή συνεχίστηκε η… παράδοση, καθώς τα «καναρίνια» πίεζαν τον Παναθηναϊκό και στις καθυστερήσεις ο Ντίαζ βρέθηκε απέναντι από τον Διούδη, αλλά ο γκολκίπερ των «πράσινων» απέκρουσε το πλασέ του.

Ετσι στα 9 από τα 11 φετινά ματς της ομάδας, έχουμε κάτι «τρανταχτό» να θυμόμαστε από το 75′ και μετά, με τον κανόνα να είναι… εις βάρος της.