Παναιτωλικός: «Καρυδάτο» διπλό στο Περιστέρι

Ένας ψυχωμένος και πολεμιστής Παναιτωλικός, με συγκλονιστικό κόσμο στο πλευρό του πήρε «καρυδάτο» διπλό στο Περιστέρι με ανατροπή, χάρη στα γκολ των Βέργου και Βαρόνε.

Ο Ατρόμητος πήρε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με κεφαλιά του Στρούγγη, με τις δύο ομάδες να έχουν εκατέρωθεν καλές στιγμές, μα με τους Περιστεριώτες να βρίσκουν το δρόμο για τα δίχτυα.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος, οι αλλαγές του Αναστασίου βοήθησαν τη ροή του αγώνα και ο Βέργος τον δικαίωσε ισοφαρίζοντας στο 71′ σε 1-1. Ο Ζεστέντ ανέτρεψε το ματς, με τον Τίτορμο να «καρδιοχτυπά» στην τελευταία φάση αλλά το VAR να επικυρώνει μία μεγάλη νίκη.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη TitormosNet.gr (@titormosnet)

Σε διάταξη 4-3-3 και μόλις με μία αλλαγή παρέταξε τον Παναιτωλικό ο Γιάννης Αναστασίου. Ροντρίγκες στο τέρμα, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους και Χουχούμης οι τέσσερις της άμυνας. Φλόρες, Ντίαζ και Βαρόνε οι τρεις του άξονα. Μόρσει, Μεντόζα και Καρέλης τριπλέτα στην επίθεση.

Το πρώτο ημίχρονο
Πρώτες καλές στιγμές στον αγώνα για τους γηπεδούχους, που με στατικές μπάλες απείλησαν την εστία του Ροντρίγκεζ διαδοχικά μεταξύ 4′ και 6′, με τον Μόρσει να επεμβαίνει καίρια αρχικά και τους Παπαδόπουλο και Κλωναρίδη να μην μπορούν να σκοράρουν.

Στο 8′ ο Καρέλης βγήκε σε θέση βολής ωστόσο ο Χατζησαΐας έκοψε πριν εκτελέσει. Το ματς είχε καλό ρυθμό και οι δύο ομάδες κυκλοφορούσαν μπάλα ψάχνοντας χώρους. Σουτ του Μουνίθ στο 12′ πέρασε ψηλά άουτ. Γύρισμα του Μεντόσα μετά από ωραία ενέργεια στο 14′ από τα δεξιά απομάκρυνε η άμυνα του Ατρομήτου.

Στο 16′ ο Νίκος Καρέλης «έσπασε» τη ζώνη του οφσάιντ μετά από μπαλιά του Λούι, όμως το πλασέ του πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Παναιτωλικός είχε καταφέρει να περιορίσει τα επιθετικά όπλα του Ατρομήτου και απέκοπτε την ανάπτυξη των γηπεδούχων «παγώνοντας» τον ρυθμό και ψάχνοντας χώρους στο ανοικτό γήπεδο.

Στο 31′ ο Μαλής πήρε την κεφαλιά από κόρνερ του Μεντόζα πέρασε άουτ. Λίγο αργότερα ο Χουχούμης είδε κίτρινη κάρτα για φάουλ στο χώρο του κέντρου. Ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ από χέρι του Κορνέλιους σε πολύ καλό σημείο στο 37′, με τον Ροντρίγκες να διώχνει την εκτέλεση με γροθιές. Ακολούθως οι Περιστεριώτες κέρδισαν νέο φάουλ σε επικίνδυνη θέση με τον κίπερ των «καναρινιών» να είναι και πάλι «παρών».

Οι γηπεδούχοι, έχοντας ανεβάσει απόδοση και έχοντας τα «ηνία», από νέα στατική μπάλα μπόρεσαν να σκοράρουν. Φάουλ έξω από την περιοχή, την κεφαλιά πήρε στην «καρδιά» της άμυνας ο Στρούγγης και έκανε το 1-0. Άμεσα ο Γιάννης Αναστασίου απέσυρε τον Χουχούμη και πέρασε στο γήπεδο τον Αντούνες, με τον Ατρόμητο να πηγαίνει προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο
Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο δίχως νέες αλλαγές. Από εκτέλεση φάουλ ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι με τον Μαλή, ωστόσο η φάση ως μη γενόμενη καθώς ο νεαρός στόπερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Κεφαλιά του Κορνέλιους στο 54′ δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Πίριτς.

Σουτ του Ντέιμπι στο 55′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια του κίπερ των γηπεδούχων. Στο 59′ Καρέλης και Μεντόζα αποχώρησαν δίνοντας τη θέση τους σε Βέργο και Ζεστέντ με το σύστημα να μεταβάλλεται σε «καθαρό» 4-4-2, με τον Ντίαζ να πηγαίνει στα άκρα.

Στο 61′ ο Κορνέλιους υπέπεσε σε τραγικό λάθος, ωστόσο το πλασέ που επιχειρήθηκε από απόσταση βρήκε τον Ροντρίγκες σε σωστή θέση. Ο Ατρόμητος «πάγωνε» τον ρυθμό, με τον Παναιτωλικό να βγαίνει μέχρι τα καρέ του αλλά να μην κάνει «καθαρές» φάσεις. Συρτό σουτ του Βέργου στο 70′ πέρασε άουτ. Από βαθιά μπαλιά στο 72′ ο Μόρσει ανεκόπη πριν εκτελέσει σε κόρνερ.

Από την εκτέλεσή του ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Νίκο Βέργο να «πετάει» τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 71′. Ο Ατρόμητος απώλεσε μεγάλη στιγμή για να πάρει άμεσα εκ νέου προβάδισμα με τον Κουλούρη να αστοχεί από εξαιρετική θέση.

Στο 77′ Βαρόνε και Μόρσει έδωσαν τις θέσεις τους σε Τσιγγάρα και Ντουάρτε. Σουτ του Πισάνο στο 82′ μπλόκαρε ο Ροντρίγκες. Στο 83′ ο Μπεντινέλι μάρκαρε άτσαλα τον Ντίαζ και είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Ατρόμητο με δέκα.

Ήταν στο 90′ όταν από φάουλ που πήρε ο αρχηγός, ο Ζεστέντ σκόραρε στην παρθενική του εμφάνιση στη Super League στέλνοντας του Αγρινιώτες οπαδούς στις κερκίδες στα ουράνια. Ο Παναιτωλικός είχε δύο καλές στιγμές με τον Ντουάρτε στις καθυστερήσεις, με τον Πίριτς να του λέει «όχι» σε εξαιρετικές προσπάθειες.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ατρόμητος κέρδισε φάουλ. Η εκτέλεση στο κέντρο της άμυνας, η έξοδος του Ροντρίγκες κακή και ο Στρούγγης «πλήγωσε» ξανά την ομάδα του Αγρινίου, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση VAR, με τον Τίτορμο να φεύγει από το Περιστέρι θριαμβευτής!

-Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός έβγαλε ωραίες συνεργασίες μεσοεπιθετικά και «έσπασε» το οφσάιντ αρκετές φορές ωστόσο δεν βρήκε τα κατάλληλα τελειώματα, σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις ο Καρέλης.

-Ο Ντέιμπι Φλόρες. Σταθερός και δραστήριος σε όλο το ματς. Καλός και ο Βαρόνε που μπορεί αν ξεκίνησε «μουδιασμένα» αλλά βρήκε τα πατήματά του στο γήπεδο.

Ο Μαλής. Η δουλειά του αθόρυβη αλλά κέρδισε σχεδόν όλες τις προσωπικές του μονομαχίες. Είχε σημαντικές παρεμβάσεις σε σημεία όπου δημιουργήθηκαν δύσκολες καταστάσεις.

-Συγκλονιστικός ο Ντίας. Αρχηγός με τα όλα του. Πανταχού παρών στο γήπεδο, κατέθεσε ψυχή.

-Ο κόσμος. Είναι κρίμα το γήπεδο του Παναιτωλικού να στερείται παλμού. Συγκλονιστικοί οι Αγρινιώτες στις κερκίδες, ώθησαν στη νίκη.

-«Πληγή» τα στημένα. Στο ξεκίνημα του ματς υπήρξε μία «μίνι πολιορκία» από κόρνερ. Στο τέλους του πρώτου μέρους η ομάδα οπισθοχώρησε και έδωσε αρκετές στατικές μπάλες σε σημεία που δεν έπρεπε. Στο 44′ το πλήρωσε. Κορνέλιους και Ροντρίγκες έχασαν τη φάση και ο Στρούγγης σκόραρε. Το έκανε και στο τέλος, ευτυχώς όμως το VAR «μίλησε».

-Ο Χουχούμης. Είχε αρκετά θέματα στα αριστερά, δέχθηκε νωρίς κάρτα και αντικαταστάθηκε πριν το τέλος του ημιχρόνου απολύτως δικαιολογημένα.

-Ο Καρέλης. Στο πρώτο ημίχρονο είχε καλές στιγμές. Από τη στιγμή που δεν σκόραρε άρχισε να μην έχει καθαρό μυαλό. Έχανε εύκολα κοντρόλ, δεν μπορούσε να συνδράμει στο παιχνίδι του Παναιτωλικού. Προσπαθεί αλλά η δουλειά του φορ είναι να σκοράρει και δεν το κάνει. Σωστά αντικαταστάθηκε.

Ο κύριος Ευαγγέλου ρέφερι της αναμέτρησης. Δεν αντιμετώπισε δυσκολία στο πρώτο ημίχρονο. Σωστές κάρτες, δίνει ανύπαρκτο φάουλ στο 80′ σε μαρκάρισμα του Τσιγγάρα. Σωστή η απόφαση για ακύρωση του γκολ του Στρούγγη με τη χρήση του VAR.

Βέργος και Ζεστέντ. Τα γκολ τους ήταν καθοριστικά, υπέγραψαν την πολύ μεγάλη αυτή νίκη και έδωσαν το πρώτο τρίποντο της χρονιάς στον Παναιτωλικό.

Ο Παναιτωλικός δεν ξεκίνησε καλά και δέχθηκε αρκετή πίεση από στημένες φάσεις. Ισορρόπησε και είχε καλές στιγμές με τον Καρέλη για να βρει το γκολ, ανεπιτυχώς. Οπισθοχώρησε εκ νέου στα τέλη του ημιχρόνου και δέχθηκε γκολ από κακή αντίδραση σε μία φάση που έπρεπε να είχε «καθαρίσει» ο Ροντρίγκες και η άμυνα.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός υπερείχε καθολικά. Οι αλλαγές ήταν κομβικές, ο Βέργος ισοφάρισε, ο Ζεστέντ σκόραρε για το 1-2 και παρά το καρδιοχτύπι στο τέλος η νίκη με 1-2 ήρθε.