ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Φιλική πεντάρα με πρωταγωνιστές Κολοβό και Πέδρο (φωτο)

Από δύο γκολ Κολοβός και Ζοάο Πέδρο, σκόραρε ξανά σε φιλικό ο Τσιγγάρας

Με Κολοβό και Ζοάο Πέδρο να σημειώνουν από δύο γκολ έκαστος ο Παναιτωλικός επικράτησε της ΑΕΠ Κοζάνης με 5-0 στο φιλικό που διεξήχθη στο Emileon.

Ο Αναστασίου ξεκίνησε με Στεργιάκη, Χουχούμη, Λιάβα, Μαλή, Μπακάκη, Βαρόνε, Τσιγγάρα, Ξενιτίδη,, Νταγκό, Κολοβό και Πέδρο σε διάταξη 4-4-1-1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις ήταν λιγοστές και οι φάσεις με το… σταγονόμετρο. Το 1-0 ήρθε στο 40′. Ο Ξενιτίδης έκοψε μπάλα στον άξονα με τάκλιν και «άνοιξε» στον Μπακάκη. Ωραία σέντρα του Μιχάλη, ακόμη καλύτερο το γυριστό του Κολοβού που κατέληξε στο πλεκτό.

Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε άρδην. Στο 54′ ο Σενγκέλια, που μπήκε στο γήπεδο στις αρχές του ημιχρόνου, δημιουργός, Πέδρο «εκτελεστής» και 2-0. Μετά από τρία λεπτά ο Τσιγγάρας, από ασίστ του Πέδρο έκανε το 3-0 εξ επαφής.

Ο Πορτογάλος με εμφανώς ανεβασμένη ψυχολογία έκανε με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Χουχούμη το 4-0 στο 62′. Είχε μάλιστα τις ευκαιρίες για να βρει δίχτυα και τρίτη φορά. Το τελικό σκορ έγραψε ο Κολοβός, ξανά, στο 80′.

Παναιτωλικός (Αναστασίου): Στεργιάκης ( 46’ Κοντογιάννης), Μπακάκης (72’ Αποστολάκης), Λιάβας, Μαλής, Χουχούμης, Τσιγγάρας, Βαρόνε, Κολοβός, Ξενιτίδης, Νταγκό (46’ Σενγκέλια), Πέδρο.