sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: Δύσκολη μεν, (μεγάλη) νίκη δε! (video)

Δύσκολη μεν, νίκη δε. Με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Κολοβό ο Παναιτωλικός πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στον Ιωνικό, σε ένα ματς με μεγάλη ένταση.

Δύο δοκάρια και πολλές φάσεις σε ένα ματς που ο Παναιτωλικός έβγαλε αντίδραση μετά την βαριά ήττα στο Καραϊσκάκη. Μεγάλη ένταση επέφερε η παρουσία των οπαδών του Ιωνικού στο γήπεδο, τρομερή επέμβαση ο Γκρατερόλ στο τέλος.

endekada 2

Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε το νεοαποκτηθέντα τερματοφύλακα ως βασικό. Λιάβας, Μλάντεν, Μαλής, Χουχούμης η τετράδα της άμυνας. Μάρτενσον, Ντίαζ, Κολοβός στο κέντρο, Σενγκέλια και Ντουάρτε τα δύο άκρα της επίθεσης. Ο Καρέλης φορ.

Το πρώτο ημίχρονο

Ο Ιωνικός κέρδισε φάουλ σε καλή θέση στο 4′ σε μαρκάρισμα του Μλάντεν για το οποίο είδε κίτρινη κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λοβέρα που έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Γκρατερόλ.

Ο Παναιτωλικός στο 11′ βρήκε γκολ με τον Ντίαζ ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Ενόσω στις κερκίδες υπήρχε αρκετή ένταση καθότι εισήλθαν οπαδοί του Ιωνικού, ο Φατινγκά απώλεσε καλή στιγμή στο 20′, με τον Γκρατερόλ να μπλοκάρει.

Σέντρα του Χουχούμη προς τον Καρέλη στο 25′ μπλόκαρε ο Χουτετσιώτης. Στο 31′ από εκτέλεση φάουλ ο Γκρατερόλ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ κεφαλιά του Μάντζη. Λίγο αργότερα, στο 35′ προκλήθηκε μεγάλη ένταση μεταξύ Κολοβού και Μύγα, με το κλίμα στις κερκίδες τεταμένο. Ο Πολυχρόνης μοίρασε αφειδώς κίτρινες όταν τα πνεύματα ηρέμησαν.

Στο 38′ σουτ του Κολοβού δεν απείλησε ιδιαίτερα. Στο 40′ ο Παναιτωλικός απώλεσε πολύ μεγάλη στιγμή. Ο Λιάβας μετά από μακρινή μπαλιά βγήκε τετ α τετ με τον κίπερ του Ιωνικού, που τον νίκησε.

Το πρώτο, γεμάτο ένταση εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου ένταση ημίχρονο έληξε στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο

Με καλό ρυθμό γύρισαν στο γήπεδο οι δύο ομάδες. Ο Παναιτωλικός στο 51′ «άγγιξε» το γκολ. Ο Κολοβός αρχικά έκανε κακό κοντρόλ στην περιοχή. Στην συνέχεια ο Σενγκέλια με τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα στη συμβολή των δοκών.

Στο 52′ ο Ντουάρτε από εξαιρετική μπαλιά βρέθηκε σε θέση βολής ωστόσο παρά την ωραία προσπάθειά του αστόχησε. Στο 59′ κόρνερ του Σενγκέλια, κεφαλιά του Καρέλη άουτ.

Στο 60′ ο Σενγκέλια κέρδισε φάουλ σε εξαιρετική θέση. Εκτέλεσε ο ίδιος με τον Σάκιτς να διώχνει με το κεφάλι και τον διαιτητή να λέει… άουτ. Εξαιρετική ανάπτυξη στο 64′ για τον Παναιτωλικό, με τον Σενγκέλια να «στρώνει» στον Κολοβό που σούταρε απελπιστικά άουτ.

Στο 71′ ο Αναστασίου πέρασε Μόρσεϊ και Καρέλη αντί Σενγκέλια και Πέδρο. Το γκολ ήρθε στο 74′. Ο Μόρσεϊ έκλεψε μπάλα σε καίριο σημείο, έδωσε στον Κολοβό που από εξαιρετική θέση δεν λάθεψε για το 1-0 μέσα σε ντελίριο.

Ο Ιωνικός ανέβηκε και προσπάθησε να πιέσει. Έκλεισε τον Παναιτωλικό στην περιοχή για λίγα λεπτά, όμως η άμυνα ανταποκρίθηκε. Στο 84′ Αποστολάκης στο γήπεδο αντί του Ντουάρτε. Από το σημείο αυτό και μετά ο Παναιτωλικός «πάγωσε» εξαιρετικά τον ρυθμό. Έπαιξε με το μυαλό των παικτών του Ιωνικού που αναλώθηκαν σε σκληρά φάουλ, χωρίς να απειλήσουν.

Στην τελευταία φάση του αγώνα αυτό έγινε. Ωστόσο ο Γκρατερόλ έκανε επέμβαση… εκατομμυρίων, διώχνοντας εξ επαφής σουτ από κοντά.

-Δραστήριοι οι Ντίαζ και Σενγκέλια. Στο ύψος του ο Μαλής, καίριες επεμβάσεις ο Μλάντεν.

-Θετικός ο Λιάβας. Σταθερός στα αμυντικά του καθήκοντα, έχασε μεγάλη ευκαιρία για το γκολ στο πρώτο μέρος. Κομβικά κοψίματα στο δεύτερο ημίχρονο.

-Έβγαλε ψυχή και αντίδραση ο Παναιτωλικός μετά το Καραϊσκάκη. Το ματς δεν ήταν καθόλου εύκολο, με τον Ιωνικό να παίζει με πολλή μαχητικότητα. Παρόλα αυτά μαχητικοί ήταν και οι παίκτες του Παναιτωλικού. Και αυτό έκανε την διαφορά.

-Γκρατερόλ. Έχει πραγματοποιήσει εξαιρετικές επεμβάσεις και το νικηφόρο 1-0 ήταν και δικό του «λιθάρι».

-Ο Γιώργος Μύγας έφαγε ψωμί στον Παναιτωλικό. Η συμπεριφορά του κάθε φορά που επιστρέφει στο Αγρίνιο είναι όλο και χειρότερη. Προκλητικός με την εξέδρα, αδικαιολόγητη από κάθε πλευρά η εικόνα του.

-Σε κακή μέρα ο Χουχούμης. Δεν βοήθησε όσο έπρεπε δημιουργικά, είχε θέματα ανασταλτικά.

-Δεν φάνηκε ο Καρέλης στο ματς. Δικαίως αντικαταστάθηκε.

Κολοβός. Δικαιωματικά με το γκολ που πετυχαίνει παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου, έχοντας κάνει συνολικά καλό ματς.

Ο άπειρος Πολυχρόνης διαιτήτευσε. Μόλις στο 4′ έδειξε κάρτα στον Μλάντεν. Άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί σε ιδιαίτερα σκληρούς ρυθμούς, χάνοντας σωστές κάρτες σε αρκετές περιπτώσεις. Στα τέλη του ημιχρόνου χαρακτηριστική η περίπτωση του Σεμπά. Σε τραβήγματα για κάρτα στην επανάληψη «έκλεισε» τα μάτια. Κατώτερος των περιστάσεων.

Πρώτο ημίχρονο με πολύ ένταση. Ο Ιωνικός είχε δοκάρι νωρίς και δύο ακόμη καλές στιγμές, ο Παναιτωλικός ισορρόπησε και «απάντησε» με την ευκαιρία του Λιάβα, σε ένα δυνατό σαρανταπεντάλεπτο.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυναμικά. Το δοκάρι του Σενγκέλια και απανωτές καλές στιγμές καταγράφηκαν, χωρίς να έρθει το γκολ. Αυτό ήρθε στο 74′ με τον Κολοβό, με τον Παναιτωλικό να διατηρεί το αποτέλεσμα παίζοντας έξυπνα και έχοντας τον Γκρατερόλ φύλακα άγγελο στο τέλος.