ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός: «Χρυσός» Καρέλης και «ξερός» ο Ατρόμητος (φωτο)

«Χρυσός» σκόρερ ο Νίκος Καρέλης και μεγάλη νίκη για τον Παναιτωλικό με 2-1. Ο Τίτορμος προηγήθηκε με γκολάρα του Φλόρες αλλά ο Ατρόμητος ισοφάρισε.

Ο Έλληνας φορ αποδείχθηκε η αλλαγή που έκρινε το ματς, σκοράροντας δύο τέρματα, εκ των οποίων μέτρησε το ένα, ελέω VAR. «Ανάσα» για τον Παναιτωλικό που έριξε στο καναβάτσο τους Περιστεριώτες.

Αναμενόμενη η ενδεκάδα που επέλεξε ο Γιάννης Αναστασίου. Μελίσσας στον άσο. Χουχούμης, Μαλής, Κορνέλιους, Αποστολάκης η τετράδα της άμυνας. Ο Φλόρες και ο Αντούνες τα δύο χαφ στον άξονα. Ντουάρτε και Μπαρμπόσα τα δύο «φτερά», Μεντόζα πίσω από Βέργο, σε διάταξη 4-2-3-1.

Το πρώτο ημίχρονο
Καλή στιγμή με το ξεκίνημα για τον Παναιτωλικό. Φάουλ του Μπαρμπόσα κατέληξε στον Αντούνες, στην περιοχή. Το σουτ του ψηλά άουτ, στο 2′. Δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε το 1-0.

Σέντρα προς την άμυνα του Ατρομήτου απομακρύνθηκε ασταθώς και ο Φλόρες «έπιασε» ένα τρομερό ανάποδο ψαλίδι για το γκολ, βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να «συνέλθει», ανεβαίνοντας ψηλότερα. Σε δύο περιπτώσεις δεν προβλημάτισε τον Μελίσσα. Ο Παναιτωλικός ωστόσο δεν κρατούσε μπάλα, γεγονός που προκαλούσε εκνευρισμό στις κερκίδες. Σταδιακά οι Αγρινιώτες απέβαλλαν το άγχος, έκαναν όμως αβίαστα λάθη στις μεταβιβάσεις.

Στο 33′ ωραία αντεπίθεση από τα αριστερά, η παράλληλη του Χουχούμη στα χέρια του Πίριτς. Ο Ατρόμητος απείλησε με σέντρα-σουτ του Κουλούρη στο 36′.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο ρυθμός ήταν κακός, με πολλά φάουλ να καταλογίζονται από τον Ευαγγέλου και τον Ατρόμητο να ζητά πέναλτι στο 41′, που το VAR είπε «παίζετε».

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Ατρόμητος είχε την πρώτη στιγμή της επανάληψης. Ο Κουλούρης βγήκε στην πλάτη του Μαλή στο 48′ αλλά ήταν άστοχος. Από λάθος του Αποστολάκη, σουτ του Χαρίση άουτ στο 53′. Η ισοφάριση ήρθε στο 56′, από κόρνερ. Ο Μαλής δεν έδιωξε καλά και ο Μαυρομμάτης από κοντά έκανε το 1-1.

Ο Παναιτωλικός ήταν μπλοκαρισμένος και ο Ατρόμητος είχε τα «ηνία». Νέο λάθος του Μαλή έδωσε την ευκαιρία για σουτ στο Μπεντινέλι με τον Μελίσσα να είναι «παρών». Στο 63′ ο Βέργος σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ορθώς σε ροή αγώνα ως οφσάιντ.

Οι Αγρινιώτες είχαν υποχωρήσει και ο Ατρόμητος συνέχιζε να κυριαρχεί, εγκλωβίζοντάς τους στο μισό γήπεδο. Στο 74′ ο Αναστασίου πέρασε Καρέλη και Τσιγγάρα αντί Μπαρμπόσα και Αντούνες. Σεντρα του Ντουάρτε στο 76′, Βέργος την κεφαλιά άουτ.

Καρέλης ο gamechanger
Ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ της «λύτρωσης» στο 77′. Η σέντρα του Χουχούμη, η κεφαλιά του Καρέλη από κοντά και ξανά «φωτιά» στην Προυσιωτίσσης.

Πριν καταλαγιάσουν οι πανηγυρισμοί ο Νίκος σκόραρε ξανά ένα υπέροχο γκολ. Όμως ο Ευαγγέλου με χρήση VAR το ακύρωσε, ορθώς για χέρι.

Λίγο αργότερα, ο Αθηναίος ρέφερι έκλεισε τα μάτια σε καθαρό πέναλτι στον Ντουάρτε. Από εκεί και πέρα τα «καναρίνια» άρχισαν να χαλούν σκόπιμα το ρυθμό και να διαχειρίζονται το προβάδισμά τους

Στις καθυστερήσεις ο Αναστασίου πέρασε Λούι αντί Μεντόζα ενώ πριν τη λήξη, με τον Ευαγγέλου «κρατά» σχεδόν επτά λεπτά καθυστερήσεις (είχε δείξει 5′), έβαλε και τον Περέιρα. Το 2-1 ήταν το τελικό σκορ.

-Ο Μεντόζα και ο Κορνέλιους. Μαχητικοί σε όλο το ματς, ειδικά ο Καναδός ήταν «κολώνα».

-Το δυναμικό ξεκίνημα και ο «διακόπτης» που γύρισε μετά το 74′. Ο Παναιτωλικός ισοφαρίστηκε ξανά αλλά δεν το έβαλε κάτω. Πάλεψε μέχρι τέλους και πήρε αυτό που άξιζε.

-Ο Ντουάρτε. «Σκύλος» μέχρι τέλους, ατελείωτα χιλιόμετρα και κερδισμένα φάουλ. Από κοντά και ο Φλόρες που πέτυχε ένα τρομερό γκολ.

-Οι πανηγυρισμοί στο τέλος. «ΠΑΝΑΙ ΟΛΕ» ομάδα και κόσμος. Έτσι πρέπει.

-Η πρωτοβουλία για τις γυναικοκτονίες και την έμφυλη βία ήταν κάτι πρωτοποριακό και άξιο συγχαρητηρίων.

-Αγχωμένος ο Παναιτωλικός μετά το γκολ. Έδωσε χώρο στον Ατρόμητο, δεν κρατούσε εύκολα μπάλα και δέχθηκε πίεση, δίχως να του γίνει η μεγάλη φάση στα καρέ του Μελίσσα στο πρώτο μέρος.

-Το δεύτερο ημίχρονο μέχρι το 74′. Κακή εικόνα, αβίαστα λάθη, δόθηκε ευκαιρία στον Ατρόμητο να ισοφαρίσει και το έκανε.

-Είχε προβλήματα ο Αποστολάκης, δεν έπιασε τα standards που μας συνήθισε ο Αντούνες.

Καρέλης. Χρυσή αλλαγή. Μπήκε και έδωσε τη νίκη, άτυχος που ακυρώθηκε το δεύτερο γκολ του. Εξιλέωθηκε για τη χαμένη φάση τη Τρίπολης και δικαίως χρίζεται ο πολυτιμότερος.

Ευαγγέλου. Πολλά φάουλ και εύκολα σφυρίγματα, διάχυτος εκνευρισμός εξ αρχής στις κερκίδες για τις υποδείξεις του. Μέχρι τα τέλη του ημιχρόνου είχε «χάσει τη μπάλα». Δε καταλόγισε φάουλ έξω από την περιοχή του Πίριτς στο 44′. Άκρως φειδωλός στις κάρτες σε πολλά μαρκαρίσματα. Χαρακτηριστική φάση του 67′ στον Ντουάρτε. Ακυρώνει για χέρι το δεύτερο γκολ του Καρέλη και λίγο μετά δεν καταλογίζει πέναλτι στον Τσιγγάρα. Κράτησε σχεδόν επτά λεπτά καθυστέρηση.

Νίκη με ψυχή, νίκη ουσίας, νίκη «ανάσα». Αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Ο Παναιτωλικός δεν ήταν όσο καλός ήταν στην Τρίπολη. Είχε όμως τα αποθέματα και την ώθηση να μην το βάλει κάτω στην ισοφάριση. Τρομερό γκολ ο Φλόρες, εξιλέωση Καρέλη και μεγάλο τρίποντο.