Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη ο Παναιτωλικός – Έμεινε στο 1-1 με την Τρίπολη

Αήττητη για τρίτο σερί αγώνα η ομάδα της Τρίπολης μετά το 1-1 στο Αγρίνιο. Εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη ο Παναιτωλικός.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει και ο Αστέρας Τρίπολης χωρίς να είναι καλύτερος από τον Παναιτωλικό, έφυγε από το Αγρίνιο με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα της Κυριακής (3/11).

Οι Αρκάδες μετά τις νίκες με Πανιώνιο και Λαμία, διατηρήθηκαν αήττητοι για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και πήραν βαθμολογική ανάσα την ώρα που ο Παναιτωλικός εξακολουθεί να αγνοεί τη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και να παραμένει στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας και συγκεκριμένα στην προτελευταία με τρεις ισοπαλίες και έξι ήττες.

Οι παίκτες του Μάκη Χάβου κρατάνε την καλή εμφάνιση, στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και κυρίως στο α’ ημίχρονο αλλά το αποτέλεσμα δεν τους ικανοποιεί.

Ο Αστέρας από την πλευρά του, έφτασε τους 13 βαθμούς και διατήρησε την παράδοση που τον θέλει αήττητο απέναντι στον Παναιτωλικό στους επτά τελευταίους αγώνες.

Το α’ ημίχρονο και κυριότερα μέχρι το 30’ μόνο ο Παναιτωλικός ήταν στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 17’ με τον Μαρσιάλ, είχαν τον έλέγχο και τις ευκαιρίες και για άλλα γκολ απέναντι σε έναν Αστέρα, σκιά του καλού του εαυτού. Στο 3’ ο Τασουλής, στο 16’ ο Μπαϊροβιτς και στο 32΄ πάλι ο Ντάλσιο δημιούργησαν κινδύνους στην εστία του Αστέρα, ο οποίος στη μοναδική σημαντική επίσκεψη του στα καρέ των γηπεδούχων κέρδισε πέναλτι.

Στο 44’ ο Καπίγια ανατράπηκε από τον Μάρσιαλ, ο Μπαράλες δεν αστόχησε από τα 11 μέτρα και ο Αστέρας που στα πρώτα 45 λεπτά, δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο, με πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας και χωρίς επικίνδυνες φάσεις, έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τον Παναιτωλικό να δημιουργεί τις ευκαιρίες και τον Αστέρα να προσπαθεί να αιφνιδιάσει.

Στο 47’ ο Μπαϊροβιτς, στο 60’ και στο 73’ ο Ντάλσιο και στις καθυστερήσεις ο Αργίμπι απείλησαν αλλά δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούν ουσιαστικά.