Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1

Ο Βλάντ Μοράρ με ένα καταπληκτικό γκολ έβαλε σε θέση οδηγού τον Παναιτωλικό, όμως ο Νίκος Καλτσάς, λύτρωσε τον Αστέρα στις καθυστερήσεις, χαρίζοντας στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας στο Αγρίνιο (1-1).

Δυνατές μονομαχίες και αμυντική προσέγγιση χαρακτήρισαν τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Παναιτωλικό να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην βρίσκει διαδρόμους προς την περιοχή του Αθανασιάδη, ώστε να φανεί απειλητικός για τον πορτιέρε των Αρκάδων.

Από την πλευρά τους οι παίκτες του Αστέρα, προσπάθησαν να απειλήσουν με μακρινά σουτ και στημένες φάσεις, χωρίς με τη σειρά τους να φανούν απειλητικοί για την εστία του Κυριακίδη, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες με το στείρο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Παναιτωλικού, μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς, με τον Μανά να προειδοποιεί στο 63ο λεπτό, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη.

Ότι δεν κατάφερε ο Μανά στο 63′, το πέτυχε ο Βλάντ Μοράρ, τρία λεπτά αργότερα, καθώς με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του Αστέρα Τρίπολης, διαμορφώνοντας το 1-0 υπέρ του Παναιτωλικού.

Στη συνέχεια ο Αστέρας Τρίπολης προσπάθησε να βρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Νίκο Καλτσά να λυτρώνει τους Αρκάδες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, φέρνοντας το ματς στα ίσια, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο τον βαθμό της ισοπαλίας

ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ
Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Παναιτωλικό ο Τραϊανός Δέλλας, έχοντας το βαρύ πυροβολικό του Παναιτωλικού, Βλαντ Μοράρ, στην κορυφή της επίθεσης, με τον Ρουμάνο επιθετικό να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, όμως στις καθυστερήσεις ήρθε η ψυχρολουσία για τους Αγρινιώτες και τον Δέλλα

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Αστέρα Τρίπολης και ο Σάββας Παντελίδης, που είδες τα επιθετικά του ατού να… μπλοκάρονται από τους παίκτες του Παναιτωλικού, όμως ο Νίκος Καλτσάς με το γκολ στις καθυστερήσεις λύτρωσε τον έμπειρο τεχνικό των Αρκάδων.

Η φάση του αγώνα

O Nίκος Καλτσάς στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και χαρίζει τον βαθμό της ισοπαλίας στον Αστέρα Τρίπολης, που αυτή τη φορά ήταν αυτός που… πλήγωσε τον αντίπαλο του στον έξτρα χρόνο.

ΤΟ… VAR
Εύκολο απόγευμα για τον Φώτη Φωτιάδη, με την εξέλιξη του αγώνα να είναι τέτοια που δεν χρειάστηκε να διαχειριστεί κάποια δύσκολη φάση. Σωστός στον πειθαρχικό έλεγχο και τις κίτρινες κάρτες που μοίρασε
ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΜΑΤΣ
8′
Πλασέ του Μανιά, η μπάλα πέρασε άουτ
30′
Σουτ του Τσιλιανίδη μέσα από τα καρέ του Παναιτωλικού, μπλόκαρε ο Κυριακίδης
34′
Σουτ του Μάζουρεκ, η μπάλα πέρασε άουτ
55′
Σουτ του Τόνσο μέσα από την περιοχή, έδιωξε ο Κυριακίδης
66′
Ο Μοράρ εκτέλεσε το φάουλ από πολύ μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Τόνσο που ήταν στο τοίχος και κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασιάδη.
67′
Ο Μανιάς μέσα στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, αλλά έδιωξε η άμυνα του Παναιτωλικού
77′
Σουτ του Λουσέρο μπλοκάρει ο Αθανασιαδης
93′
Ο Δουβίκας γυρίζει τη μπάλα στον Καλτσά και αυτός από κοντά κάνει το 1-1

Ο MVP

Νίκος Καλτσάς
Ο Νίκος Καλτσάς κατάφερε στο τέλος να σώσει την πατρίδα για την ομάδα του, σκοράροντας στο 93’. Ο Έλληνας χαφ έτρεξε πολλά χιλιόμετρα και αποτέλεσε συνεχή κίνδυνο για την άμυνα του Παναιτωλικού. Στο τέλος είχε την ψυχραιμία να τοποθετηθεί σωστά μέσα στην περιοχή και να δώσει τη νίκη στη ομάδα του

Ο αδύναμος κρίκος

Ματίας Ιγκλέσιας
Ο Ιγκλέσιας δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό της μεσαίας γραμμής του Παναιτωλικού. Αναγκάστηκε σε πολλές φάσεις να σταματήσει με φάουλ τον ταχύτατο Μάζουρεκ για να μην δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα στην ομάδα του Αστέρα, ενώ δέχτηκε την κίτρινη κάρτα στο 28’ καθώς πήγε δεύτερος στη μπάλα. Γενικώς πραγματοποίησε ένα νευρικό παιχνίδι που δεν το βοήθησε να πιάσε υψηλή απόδοση.

Ο αφανής ήρωας

Φράνκο Μάζουρεκ
Ο Μάζουρεκ ήταν ο πιο απειλητικός ποδοσφαιριστής του Παναιτωλικού, δημιούργησε ευκαιρίες για τους συμπαίκτες μοίρασε σωστά τη μπάλα και κέρδισε αρκετά φάουλ στο χώρο του κέντρου. Ο Αργεντινός εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του καταφέρνοντας να δημιουργήσει αρκετά ρήγματα στην άμυνα του Αστέρα, ενώ ήταν και ο ποδοσφαιριστής που κέρδισε το φάουλ από όπου προήλθε το γκολ του Παναιτωλικού