Παναιτωλικός – Αστέρας 1-1: Άντεξαν με δέκα οι γηπεδούχοι με σούπερ Αριγίμπι

Ο Παναιτωλικός έπαιζε από το 16′ με παίκτη λιγότερο (αποβολή Βάντερσον), αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει τον Αστέρα με φοβερό χτύπημα φάουλ του Αριγίμπι. Είχαν προηγηθεί με τον Μπαράλες οι Αρκάδες. Ο αγώνας στο Αγρίνιο ολοκληρώθηκε στο 1-1.

Ηαναμέτρηση στο Αγρίνιο ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Αστέρα δεν ανέδειξε νικητή (1-1). Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίκτη περισσότερο από το 16′ λόγω της αποβολής του Βάντερσον, αλλά παίζοντας με ψυχή και με τον Αριγίμπι σε φοβερά κέφια, οι γηπεδούχοι πήραν τον βαθμό, ενώ θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη στον αγώνα για την 4η αγωνιστική της Super League Interwetten.

ΚΕΦΑΛΙ ΜΕ ΚΕΦΑΛΙΑ – ΔΥΝΑΜΙΤΗ ΤΟΥ ΜΠΑΡΑΛΕΣ

Το ματς ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Παναιτωλικό. Στο 15′ ο Βάντερσον έκανε φάουλ στον Ρεγκίς έξω από την περιοχή, αλλά ο διαιτητής Ευαγγέλου καταλόγισε πέναλτι, ενώ έδειξε κίτρινη στον Βραζιλιάνο μπακ των γηπεδούχων. Μετά τη χρήση του VAR, πάρθηκε η σωστή απόφαση και δόθηκε φάουλ έξω από την περιοχή, όμως ο Βάντερσον τιμωρήθηκε με κόκκινη! Έτσι, η ομάδα του Αγρινίου έπρεπε να παίξει με παίκτη λιγότερο από το το 16′! Οι Αρκάδες είχαν μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 7′ είχαν δοκάρι σε σουτ του Μουνάφο μέσα από την περιοχή.

Ο Παναιτωλικός υποχρεώθηκε να αμύνεται διαρκώς, αλλά υπήρξαν δύο στιγμές που θα μπορούσε να ανοίξει αυτός το σκορ. Και τις δύο με τον Αριγίμπι, στο 34′ και στο 42′. Ειδικά η δεύτερη τελική του Αμερικανού εξτρέμ ήταν κλασική, αφού ο Παπαδόπουλος τον νίκησε σε τετ α τετ. Το 45λεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αστέρα μπροστά στο σκορ. Ο Μπαράλες με κεφαλιά – δυναμίτη νίκησε τον Κνετ, μετά από μπαλιά του Κώτσιρα από δεξιά.

Η ΔΙΚΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΓΙΜΠΙ ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΑ

Ο Αριγίμπι ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναιτωλικού στο πρώτο ημίχρονο και στο 54′ ισοφάρισε σε 1-1 τον Αστέρα με φοβερή εκτέλεση φάουλ. Το άξιζε το γκολ ο Αμερικανός εξτρέμ και το πέτυχε με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο Αστέρας μπορεί να συνέχισε να έχει την κατοχή, παίζοντας με παίκτη παραπάνω από το 16′, αλλά οι γηπεδούχοι έπαιζαν παλικαρίσια και θα μπορούσαν να σκοράρουν στο 70′ με τον Λιάβα και στο 79′ με τον Ματσόλα. Σε αυτή τη φάση ο Παπαδόπουλος έκανε εντυπωσιακή απόκρουση με το ένα χέρι για να διατηρήσει το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι απέτυχαν να εκμεταλλευτούν τον παίκτη παραπάνω, αν και θα μπορούσαν να σκοράρουν στο 57′ και στο 61′ με τον Μπαράλες, αλλά και στο 66′ με τον Κώτσιρα, σε ένα δεκάλεπτο πίεσης εκ μέρους της ομάδας της Τρίπολης.