sliderΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός-Άρης: 1-2 Αποχαιρέτησε με ήττα

Οι παίχτες του Παναιτωλικού μάλλον επηρεασμένοι από τις τελευταίες εξελίξεις και την αποχώρηση του Δέλλα σπατάλησαν ένα ημίχρονο χωρίς να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία στην εστία του Ισπανού γκολκίπερ Κουέστα. Χωρίς πάθος, δύναμή εφευρετικότητα υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα του Άρη.

Ο Άρης ξεκίνησε ορεξάτος, ήλεγχε το παιχνίδι, σημείωσε ένα υπέροχο γκολ με ένα παλιό γνώριμο του Παναιτωλικού τον Νίκολα Μαρτίνες και κράτησε με σχετική άνεση το υπέρ του σκορ.
Η επανάληψη όμως ήταν εντελώς διαφορετική, με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο ποδόσφαιρο με τον Παναιτωλικό να ισοφαρίζει αλλά να δέχεται το γκολ κόντρα στη ροή του ματς.
Οι αδυναμίες της άμυνας του Παναιτωλικού φάνηκαν και στο σημερινό παιχνίδι, άλλωστε δεν είναι τυχαίο που είναι από τις χειρότερες της κατηγορίας.
Συμπερασματικά ο Παναιτωλικός ήθελε τη νίκη αλλά ο Άρης ήταν καλύτερος και δίκαια πήρε τη νίκη. Οι παίχτες του Δέλλα δεν κατάφεραν να κάνουν το δώρο της νίκης στον προπονητή τους, που αποχαιρέτησε το Αγρίνιο γνωρίζοντας η ομάδα του την ήττα.

Η διάταξη του Παναιτωλικού
Ο τεχνικός του Παναιτωλικού Τρ Δέλλας παρέταξε κάτω από τα δοκάρια τον Γιαννακόπουλο. Στην άμυνα από δεξιά ο Λιάβας, αριστερά ο Αμαράλ, στο κέντρο οι Μαλής και Μιχάι. Στα χαφ οι Λουσέρο και Τσιγγάρας, στις πτέρυγες ο Ντίας από δεξιά και Ντουάρτε από αριστερά. Στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαϊροβιτ και πίσω του ο Μάζουρεκ.
Δύο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον Απόλλωνα. Ο Γιαννακόπουλος αντί του Κυριακίδη και ο Μάζουρεκ στη θέση του Γκούγκα.
Μετά το 30ο ο Δέλλας έκανε εσωτερικές αλλαγές. Από αριστερά και στη θέση του Ντουάρτε πήγε ο Λουσέρο και στα χαφ γύρισε ο Ντίας, ενώ ο νεαρός πορτογάλος πήγε στο δεξιό άκρο της επίθεσης.
Στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε στο παιχνίδι ο Μαρινάκης στη θέση του Λιάβα που ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον Λάρσον.
Καλύτερος ο Άρης- Υποτονικός ο Παναιτωλικός
Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα από τον Παναιτωλικό στο πρώτο τέταρτο καθώς είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και αρκετά επικίνδυνος στην επίθεση έχοντας δύο σημαντικές στιγμές με τον Μαρτίνες στο 5΄ και Λάρσον στο 15΄. Η επιθετική έξαρση του Άρη καρποφόρησε στο 22΄ με το γκολ του Μαρτίνες. Σίγουρα η αριστερή πλευρά του Άρη ήταν αυτή που δημιουργούσε προβλήματα στην δεξιά πλευρά του Παναιτωλικού καθώς ο Λιάβας δεν μπορούσε να περιορίσει τον Λάρσον καθώς δεν είχε βοήθεια από τον Ντίας και Μιχάι.

Στον αντίποδα ο Παναιτωλικός ξεκίνησε υποτονικά δίνοντας χώρο στον Άρη, ενώ επιθετικά φάνηκε κάπως μετά το γκολ που δέχτηκε με κάποιες ατομικές προσπάθειες του νεαρού Ντουάρτε και ένα σουτ του Μάζουρεκ.
Το ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με τον Άρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να δημιουργεί κάποια επικίνδυνη φάση στην εστία του Γιαννακόπουλου. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν κάπως να ελέγχουν το παιχνίδι προς το τέλος του ημιχρόνου αλλά ήταν ακίνδυνοι επιθετικά.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός άφησε το μέτριο πρόσωπο του πρώτου και μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο πετυχαίνοντας νωρίς την ισοφάριση με τον εξαιρετικό νεαρό πορτογάλο Ντουάρτε στο 48΄. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να επωφεληθεί τις αδυναμίες που παρουσίαζε το κέντρο της άμυνας του Άρη, τροφοδοτώντας τον Μπαϊροβιτς. Ο Σουηδός δεν ήταν σε καλή ημέρα και για αυτό ο Δέλλας τον αντικατέστησε με τον Μανά και στην κορυφή της επίθεςσης έπαιξε ο Ντίας.
Πάντως το ματς πήρε μια άγρια ομορφιά αφού και ο Άρης δεν κλείστηκε, καθώς έπαιξε ανοιχτό ποδόσφαιρο και μάλιστα ήταν αρκετά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του και αυτό οφείλετε κατά πολύ στην είσοδο του Φετφατζίδη.

Ο Άρης πέτυχε δεύτερο γκολ σε μια αντεπίθεσή του στο 85΄ με τον νεοεισελθόντα Γιούνες και μετά από λάθος του Μανά που έγινε στη μεσαία γραμμή. Η ψυχολογία πλέον έγειρε στον Άρη με τον Παναιτωλικό να μην μπορεί να αντιδράσει και να δέχεται την ήττα.

Η ροή του αγώνα
5΄ σέντρα Λάρσον π Μαρτίνες από κοντά πλάσαρε αλλά ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε.
15΄ σέντρα Λάρσον ο Γκαρσία από το ύψος της περιοχής σούταρε ο Γιαννακόπουλος σε ετοιμότητα μπλόκαρε.
22΄ συρτή σέντρα του Ντιγκινί βρήκε μέσα στην περιοχή τον Μαρτίνες ο οποίος με έξυπνο πλασέ έκανε το 0-1. Ο Αργεντίνος δεν πανηγύρισε το γκολ και όπως φάνηκε με την κίνησή του ήταν σαν να ζήτησε συγγνώμη από τους οργανομένους του Παναιτωλικού.
24΄σουτ μέσα από την περιοχή του Μάζουρεκ η μπάλα κόντραρε στον Σόουζα και κατέληξε κόρνερ.
46΄ κοντινό πλασέ Ρόουζ η μπάλα ελάχιστα άουτ.
48΄ πολύ καλή σέντρα του Αμαράλ ο Ντουάρτε με ωραίο φαλτσαριστό έκανε το 1-1.
50΄ σέντρα Αμαράλ κεφαλιά Μπαϊροβιτς μπλόκαρε ο Κουέστα.
51΄ σουτ από καλό σημείο του Μαρτίνες δύσκολη επέμβαση από τον Γιαννακόπουλο.
62΄ σέντρα του Μαρτίνες κεφαλιά του Ντιγκινί ελάχιστα άουτ.
79΄ σέντρα Φετφατζίδη εξ επαφής κεφαλιά του Ντιγκινί ο Γιαννακόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.
81΄σέντρα σουτ του Μπαϊροβιτς ο Ντουάρτε με τη πλάτη βρήκε τη μπάλα με τον Κουέστα να παραχωρεί το κόρνερ.
85΄ ο Φετφατζίδης από το ύψος του πέναλτι με πλασαριστό σουτ έκανε το 1-2.