ΠαναιτωλικοςΡοή Ειδήσεων

Παναιτωλικός – ΑΕΛ 3-0: ‘Οργια Μουνιέ στο Αγρίνιο!

Νίκη – «οξυγόνο» για την ομάδα του Αγρινίου. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Άντονι Μουνιέ που πέτυχε δύο γκολ (53΄- 77΄) κι έφτιαξε το τέρμα του Ντάουντα (61΄) ο Παναιτωλικός επικράτησε (3-0) της ΑΕΛ με απόδοση – «φωτιά» στο β΄ημίχρονο και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στο μίνι – πρωτάθλημα των πλέι άουτ.
Το παιχνίδι είχε τεράστια βαθμολογική σημασία για τους γηπεδούχους στην προσπάθειά τους να…σώσουν την παρτίδα της παραμονής, εν αντιθέσει με τους Θεσσαλούς που ήταν «αδιάφοροι» κι έπαιζαν για το γόητρο.

Οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του παιχνιδιού, χωρίς όμως αυτό αποδειχτεί αρκετό για να διασπάσουν την καλά στημένη αμυντική γραμμή της ΑΕΛ.

Το ματς κύλησε χωρίς κάποια ουσιαστική ευκαιρία στο πρώτο 20λεπτο με τους Αγρινιώτες να΄χουν ελαφρά υπεροχή με κινητήριο μοχλό τον δραστήριο Ρόσα που ήταν ο πιο κεφάτος παίκτης του γηπέδου έχοντας κάποιες…ψιλοευκαιρίες για γκολ. Ο Ντάουντα ήταν καλά κλεισμένος και δεν φάνηκε καθόλου το ίδιο και οι Μουνιέ – Άλβαρες που δεν βρήκαν τους διαδρόμους που θα ήθελαν ώστε να απειλήσουν τον Κρίστινσον και την άμυνα των Θεσσαλών.

Στην αντίπερα όχθη η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει κυρίως μέσω των αντεπιθέσεων και παίζοντας κατά κύριο λόγο από τη δεξιά πλευρά με τον Τόρζε.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της ΑΕΛ στο α΄ημίχρονο ήρθε έπειτα από μια στατιστική φάση λίγο πριν απ΄το φινάλε με τον Μιχαήλ να μην μπορεί να κερδίσει από καλή θέση τον Φερνάντεθ.

Το α΄ημίχρονο υπήρξε κακό ποιοτικά, χωρίς ρυθμό με πολλά λάθη και μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού τις καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Με το…μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι με την έναρξη του β΄ημιχρόνου.

Με βελτιωμένη ανάπτυξη, ορθολογικό ποδόσφαιρο και τον Μουνιέ μεταμορφωμένο προς το καλύτερο ο Παναιτωλικός βρήκε δίχτυα με τον Γάλλο μεσοεπιθετικό στο 53΄και πήρε το προβάδισμα (1-0). Γκολ το οποίο προήλθε από τραγικό λάθος του Μιχαήλ που έχασε το κοντρόλ της μπάλας και έδωσε την ευκαιρία στον Μουνιέ να κλέψει την μπάλα και να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της ΑΕΛ.

Το γκολ του Μουνιέ δεν…χαλάρωσε τον Παναιτωλικό. Οι παίκτες του Μάκη Χάβου συνέχισαν να πηγαίνουν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι σημειώνοντας και δεύτερο γκολ αυτή την φορά με δράστη τον Ντάουντα στο 63΄ (2-0).

Στο σημείο αυτό και παρά το γεγονός πως απέμενε ακόμα αρκετός δρόμος μέχρι το φινάλε η σεμνή τελετή έλαβε επί της ουσίας τέλος με τον Μουνιέ να βάζει το…κερασάκι στην τούρτα της νίκης του Παναιτωλικός με ένα υπέροχο γκολ με ψιλοκρεμαστό πλασέ στο 77΄.

Η ΑΕΛ έδειξε αδύναμη να μπει ξανά στο παιχνίδι αντιμετωπίζοντας μεγάλη δυσκολία στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και πατώντας ελάχιστες φορές την αντίπαλη περιοχή στο β΄ημίχρονο.

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι ο Παναιτωλικός έφτασε στους 20 βαθμούς, προσπέρασε την Ξάνθη (18 βαθμούς) που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο και βλέπει με άλλο…μάτι την συνέχεια του «Survivor» της Super League.

Η ΑΕΛ δεν έχασε τίποτα ωστόσο προβλημάτισε με την εμφάνισή της κυρίως στο β΄ημίχρονο όπου κινήθηκε σε πολύ χαμηλές στροφές και πελαγοδρομούσε στην άμυνα.

Πηγή: sdna.gr